Úvod > Co chcete dělat? > Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy
Památky

Hrad Koberštejn nad údolím Černé Opavy

Zřícenina gotického strážního hradu Koberštejna se nachází nedaleko Zámeckého vrchu (934 m.n.m.) nad údolím Černé Opavy. Hrad byl založen ve 13. století na ochranu území vratislavského biskupství a zlatých dolů.
Hrad Koberštejn vznikl pravděpodobně v 60. letech 13. století na ochranu zlatých dolů kolem dnešních Zlatých Hor. Koberštejn byl současně pomezním hradem, chránícím vstup na území vratislavského biskupství kolem Černé Opavy, do něhož byl z hradu dobrý výhled. Jeho zakladatelem byl pravděpodobně Bolek Svidnický z rodu Piastovců. Z kdysi hrdého hradu toho však dodnes mnoho nezůstalo. Torzo 9 metrů vysoké válcové věže strmě jako osten čnící k obloze je nejzachovalejším pozůstatkem hradu, který byl obklopen hlubokým a do skály vyhloubeným příkopem o šířce 15 až 30 m. Ten Koberštejn svíral ze tří stran jako podkova. 

Ke hradu v nadmořské výšce 912 m vede náročná cesta. Na pocestné, plahočící se po zemské kupecké stezce mezi Zlatými Horami a Vrbnem musel hrad usazený na špatně dostupných skaliscích působit jako orlí hnízdo. Kdy hrad zanikl, není známo, předpokládá se, že někdy v 15. století. Počátkem 16. stol. se Koberštejn ještě stal loupežnickým sídlem, a to až do 17. století. Nejproslulejším loupežníkem byl Waldemar, který unesl dceru posledního rytíře z Vrbna a v krvavé bitvě na loukách k Hornímu Údolí jej zabil. Koberštejn je však také opředen pověstmi o zlaté kuželně a skřítcích. Podle legendy tu prý jednou místní pasáci pomáhali trpaslíkům stavět kuželky, zhotovené ze zlata a stříbra a byli za to bohatě odměněni.

Ke hradu vede zelená turistická trasa, ideální východisko na tuto trasu je rozcestí "Pod Koberštejnem" na hlavní červené trase z Rejvízu na Drakov a do Vrbna pod Pradědem.

16.11.
Epoque Quartet

Epoque Quartet

Jeseník, Olomoucký kraj
8.10.
Dýňová slavnost v Jeseníku

Dýňová slavnost v Jeseníku

Jeseník, Olomoucký kraj
28.9.
5.11.
Libor Novotný – Před bezem klekni

Libor Novotný – Před bezem klekni

Jeseník, Olomoucký kraj
21.10.
Jesenické trhy

Jesenické trhy

Jeseník, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí