!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Ekologické Centrum Veronica Hostětín
Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Centrum sídlí v energeticky pasivní budově vzdělávacího střediska. Již léta Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov – rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty.

Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, bio-moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, využívání energie slunce (12 solárních kolektorů a 3 fotovoltaické elektrárny), začlenění dřevěných soch do krajiny a úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení. Tyto projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica.

Energeticky pasivní budova Centra Veronica Hostětín vytváří školící zázemí, kde se o výše jmenovaných projektech dá hovořit bez ohledu na počasí, pořádat semináře, zkoumat a monitorovat výsledky projektů, sdílet zkušenosti nebo si prohlížet dokumenty.
 

Bludiště v přírodě – terénní kvíz

Bludiště v přírodě je terénní kvíz, při kterém vás čeká 8 stanovišť na zahradě a v lese a 14 kvízových otázek. Hra se hodí se pro jednotlivce, rodiny, školní i pracovní kolektivy. Je dostupná ve dvou modulech: samoobslužná nebo moderovaná jako výukový program nebo orientační běh.

Úvodní panel Bludiště najdete na moštárně u Centra Veronica. Další tři (tabule číslo 2, 3, 4) vás povedou lehkou cestou po zahradě ke kořenové čistírně, ale následující čtyři (tabule č. 5, 6, 7, 8) vás vyzvou do hlubšího lesa a divočejšího terénu. Celou dobu budete mít k dispozici mapku stanovišť, abyste se v terénu neztratili. Na každém stanovišti vás čeká infotabule (formát A3) s velmi zajímavým textem, spousta úkolů – ale hlavně otázka (na malé tabulce). Na tu jsou dvě možné odpovědi – které jsou na tabulkách schovaných v terénu a musíte je najít (k tomu použijete mapku). Zvolíte-li si správnou odpověď, zjistíte hned písmenko do tajenky. V případě, že bude vaše odpověď špatná, musíte se vrátit a najít tu správnou.

Po vyluštění tajenky můžete kvíz vhodit, spolu s vaším emailem do schránky. Po sezóně se bude z těchto odpovědí losovat a výherce bude odměněn lahvinkou čerstvě stočeného jablečného moštu.
 

Ekopenzion Centra Veronica

Ekopenzion Centra Veronica je postaven jako pasivní dům a je ukázkou ekologické architektury. Moderní interiéry využívají přírodní materiály, jako jsou hliněné omítky, nepálené cihly, slaměná izolace, masivní dřevo. Provoz domu je certifikován jako ekologicky šetrný, využívá energii slunce a biomasy pro vytápění, dešťovou vodu pro splachování a kořenovou čistírnu pro čištění odpadních vod. Dům obklopuje ukázková přírodní zahrada a ovocný sad protékaný potůčkem – ideální místo ke hrám i odpočinku pro děti i dospělé.

K ubytování zde můžete využít 25 lůžek v 10 pokojích (6x2, 3x3, 1x4 lůžka), každý s vlastním sociálním zařízením. Lůžkoviny a ručník jsou u nás samozřejmostí. Internetové připojení: v sále Wi-Fi, na pokoje vám zapůjčíme datový kabel. Lze zapůjčit dětskou postýlku nebo přidat přistýlku (matrace včetně lůžkovin). Konferenční sál slouží zároveň jako jídelna a prostorná společenská místnost.

Skupinám více než 10 osob zajistíme plnou penzi či polopenzi, též pokud bude v daném termínu více individuálních hostů. Jednotlivci mají k dispozici vybavenou kuchyňku s varnou konvicí, indukční varnou deskou, horkovzdušnou troubou, mikrovlnkou, společnou lednicí pro případné uschování potravin a základním nádobím.

Centrum Veronica Hostětín provozuje a jeho program zajišťuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica se sídlem v Brně.

Zobrazit více

Provozovatel

Centrum Veronica

Hostětín 86
687 71 Hostětín
Tel.:
+420 572 630 670
Email:
hostetin@veronica.cz
WWW:
www.hostetin.vero...
GPS:
49,049495 17,880471
 
 

Vstupné

Poznámka:

350 Kč / osoba / noc

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 
22.8.
28.8.
Divadelní Luhačovice 2022

Divadelní Luhačovice 2022

Luhačovice, Východní Morava
19.8.
20.8.
Festival Vizovické Trnkobraní 2022

Festival Vizovické Trnkobraní 2022

Vizovice, Východní Morava
7.7.
10.7.
Masters of Rock 2022 Vizovice

Masters of Rock 2022 Vizovice

Vizovice, Východní Morava
25.2.
1.3.
Fašank Strání – festival masopustních tradic

Fašank Strání – festival masopustních tradic

Strání, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Slavičín, Východní Morava
Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Slavičín, Východní Morava
Restaurace Zámek Slavičín

Restaurace Zámek Slavičín

Slavičín, Východní Morava
Hotel a pivní lázně Zámek Wichterle

Hotel a pivní lázně Zámek Wichterle

Slavičín, Východní Morava