Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Ekologické Centrum Veronica Hostětín
Zážitky

Ekologické Centrum Veronica Hostětín

Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí.

Centrum sídlí v energeticky pasivní budově vzdělávacího střediska. Již léta Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov – rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty.

Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, bio-moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, využívání energie slunce (12 solárních kolektorů a 3 fotovoltaické elektrárny), začlenění dřevěných soch do krajiny a úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení. Tyto projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica.

Energeticky pasivní budova Centra Veronica Hostětín vytváří školící zázemí, kde se o výše jmenovaných projektech dá hovořit bez ohledu na počasí, pořádat semináře, zkoumat a monitorovat výsledky projektů, sdílet zkušenosti nebo si prohlížet dokumenty.
 

Bludiště v přírodě – terénní kvíz

Bludiště v přírodě je terénní kvíz, při kterém vás čeká 8 stanovišť na zahradě a v lese a 14 kvízových otázek. Hra se hodí se pro jednotlivce, rodiny, školní i pracovní kolektivy. Je dostupná ve dvou modulech: samoobslužná nebo moderovaná jako výukový program nebo orientační běh.

Úvodní panel Bludiště najdete na moštárně u Centra Veronica. Další tři (tabule číslo 2, 3, 4) vás povedou lehkou cestou po zahradě ke kořenové čistírně, ale následující čtyři (tabule č. 5, 6, 7, 8) vás vyzvou do hlubšího lesa a divočejšího terénu. Celou dobu budete mít k dispozici mapku stanovišť, abyste se v terénu neztratili. Na každém stanovišti vás čeká infotabule (formát A3) s velmi zajímavým textem, spousta úkolů – ale hlavně otázka (na malé tabulce). Na tu jsou dvě možné odpovědi – které jsou na tabulkách schovaných v terénu a musíte je najít (k tomu použijete mapku). Zvolíte-li si správnou odpověď, zjistíte hned písmenko do tajenky. V případě, že bude vaše odpověď špatná, musíte se vrátit a najít tu správnou.

Po vyluštění tajenky můžete kvíz vhodit, spolu s vaším emailem do schránky. Po sezóně se bude z těchto odpovědí losovat a výherce bude odměněn lahvinkou čerstvě stočeného jablečného moštu.
 

Ekopenzion Centra Veronica

Ekopenzion Centra Veronica je postaven jako pasivní dům a je ukázkou ekologické architektury. Moderní interiéry využívají přírodní materiály, jako jsou hliněné omítky, nepálené cihly, slaměná izolace, masivní dřevo. Provoz domu je certifikován jako ekologicky šetrný, využívá energii slunce a biomasy pro vytápění, dešťovou vodu pro splachování a kořenovou čistírnu pro čištění odpadních vod. Dům obklopuje ukázková přírodní zahrada a ovocný sad protékaný potůčkem – ideální místo ke hrám i odpočinku pro děti i dospělé.

K ubytování zde můžete využít 25 lůžek v 10 pokojích (6x2, 3x3, 1x4 lůžka), každý s vlastním sociálním zařízením. Lůžkoviny a ručník jsou u nás samozřejmostí. Internetové připojení: v sále Wi-Fi, na pokoje vám zapůjčíme datový kabel. Lze zapůjčit dětskou postýlku nebo přidat přistýlku (matrace včetně lůžkovin). Konferenční sál slouží zároveň jako jídelna a prostorná společenská místnost.

Skupinám více než 10 osob zajistíme plnou penzi či polopenzi, též pokud bude v daném termínu více individuálních hostů. Jednotlivci mají k dispozici vybavenou kuchyňku s varnou konvicí, indukční varnou deskou, horkovzdušnou troubou, mikrovlnkou, společnou lednicí pro případné uschování potravin a základním nádobím.

Centrum Veronica Hostětín provozuje a jeho program zajišťuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica se sídlem v Brně.

Provozovatel

Centrum Veronica

Hostětín 86
687 71 Hostětín
Tel.:
+420 572 630 670
Email:
hostetin@veronica.cz
WWW:
https://hostetin....
GPS:
49,049495 17,880471
 
Region:
Zlínský kraj
Oblast:
Slovácko
Tipy na výlet:
Hostětín a okolí
 

Vstupné

Poznámka:

350 Kč / osoba / noc

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Otevírání pramenů v Luhačovicích 2023 – zahájení lázeňské sezony

V Luhačovicích se bude konat bohaté pásmo Otevírání pramenů 2023 spojené se zahájením letošní lázeňské sezóny.
Luhačovice, Zlínský kraj

Festival Vizovické Trnkobraní 2023

Vizovické Trnkobraní se bude konat v tradičním termínu a to 18. – 19. 8. 2023 v areálu likérky Rudolf Jelínek. Tradiční součástí Vizovického Trnkobraní je světově proslulá soutěž v pojídání švestkových knedlíků.
Vizovice, Zlínský kraj

Masters of Rock 2023 Vizovice

Příznivci tvrdého rocku mají v kalendáři červeně vyznačený červencový termín pro vizovický festival Masters of Rock.
Vizovice, Zlínský kraj

Jarní příměstský tábor – Boj o přežití

Jarní prázdniny formou příměstského tábora.
Vizovice, Zlínský kraj

Naučná stezka Naokolo Hostětína

Jedná se o naučnou stezku v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tato naučná stezka je 6 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s místními tradicemi a zajímavostmi: například kdo to byli miškáři nebo co všechno se vyrábělo z ovoce.
Slavičín, Zlínský kraj

Naučná stezka Po zelené Hostětínem

Jedná se 1,5 km dlouhou naučnou stezku, která návštěvníky seznámí s ekologickými projekty v obci Hostětín. Při procházce naučnou stezkou se dozvíte informace o šetrném veřejném osvětlení, obecní výtopně na biomasu, kořenové čistírně odpadních vod, roubené sušírně ovoce nebo pasivním domě.
Bojkovice, Zlínský kraj

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.
Hostětín, Zlínský kraj

Dub rodiny v Pitíně

Dub rodiny se umístil na 3. místě v anketě strom roku 2014. Jedná se o dub letní, 100 let starý, v obvodu kmene 242 cm široký. Narazit na něj můžete, když se vydáte po červené turistické značce na kopec Jahodiska v Pitíně.
Pitín, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Hrádek ve Slavčíně na Zlínsku

Pivovar navazuje na tradici výroby piva ve Slavičíně, která zde fungovala od 15. století, avšak zanikla v předválečném období. Z historického hlediska je tedy znovuobnovení výroby piva roku 2013 ve Slavičíně navázáním na tradiční výrobu, která zde měla své místo.
Slavičín, Zlínský kraj

Ubytování na Valašsku ve Slavičíně

Ve Slavičíně na Valašsku můžete využít celoroční ubytování, a to buď v jednotlivých pokojích nebo si můžete pronajmout celý objekt, který je upraven s bezbariérovým přístupem.
Slavičín, Zlínský kraj

Restaurace Zámek Slavičín

Restaurace Zámek se nachází v samotném centru města Slavičína nedaleko Horního náměstí. Nachází se v prostorách barokního zámku, který je doménou města. Zámek je obklopen krásným zámeckým parkem, který poskytuje příležitost k procházkám, ale také nabízí kulturní a sportovní vyžití.
Slavičín, Zlínský kraj

Hotel a pivní lázně Zámek Wichterle

Koupele v pivu v modřínových vanách v hlubokých sklepeních Zámku Wichterle pro vás bude bezesporu úžasným zážitkem. Odvezte si s sebou z pobytu ze zámeckého prostředí odpočaté nejen tělo, ale i duši.
Slavičín, Zlínský kraj