ÚvodAktualityČtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic
Příroda

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: lesy a stromy ve jménech měst a vesnic

Poslechněte si audio verzi článku
Procházka lesem může být uklidňující meditací, zdrojem inspirace i skvělým dobrodružstvím. Les ale nemusí být jen staleté stromy s drsnou popraskanou kůrou, mýtiny prozářené sluncem a tajuplná zákoutí. S Kudy z nudy si totiž lesy a lesní stromy užijete i jinde: třeba v místech, která mají ve svých názvech les a nejrůznější stromy.
Vychutnejte si lesy a krásu zelených katedrál s Kudy z nudy a seriálem Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů! Ostatně stromům se u nás daří – podívejte se třeba na přehlídku vítězů a ikonických stromů z ankety Strom roku, vydejte se na výlet s Lesy České republiky anebo na výlety ke smrkům a do smrčin. A pak už začněte společně s námi pátrat po jiných lesích, schovaných v názvech osad, vesnic a měst jednotlivých krajů České republiky.
 

1. Praha, Újezd nad Lesy a Dubeč

Obcí s názvem Újezd najdete v Česku opravdu hodně. Většinou se tak označovalo nově osídlené území, jehož hranice se vytyčovaly takzvaným ujížděním, čili objížděním na koni. Újezd najdete i v centru Prahy (jezdí odtamtud lanovka na Petřín), ale tentokrát zamíříme do Újezdu nad Lesy. Zabírá celou plochu Prahy 21 a do jeho názvu se promítly Klánovický les a přírodní park Klánovice-Čihadla.Podle stromů je pojmenovaná také Dubeč: stromy kácené v jejím okolí údajně zásobovaly Prahu už ve středověku. Součástí obce je také Dubeček, původně Malý Dubeč, který vznikl později. Vypravte se sem na výlet!
 

2. Středočeský kraj, Bukovany, Černé lesy a Praskolesy

Buková Lhota a Bukovany u Týnce nad Sázavou, Kostelec nad Černými lesy, Podlesí a Zálesí u Neustupova, Podlesí u Příbramipivovarem Podlesí anebo Vlkov nad Lesy u Běrunic : to jsou místa vonící i znějící lesem ve středních Čechách. Originální název mají Praskolesy u Hořovic. Vysvětlení původu zvláštního jména se nejčastěji zmiňuje o suchých, tedy praskajících lesích, ale možná se vesnici dřív říkalo poněkud krkolomně Pražskolesy, podle polohy na hranici lesů patřících Praze.


 

3. Jihočeský kraj, Borovany, Mezilesí a Nálesí

Městu Borovany u Českých Budějovic se v minulosti říkalo německy Forbas, Forbes či Forelbas. Všechny názvy patrně vycházejí ze slova Föhre, což v překladu znamená borovice – ostatně i obyvatelé Borovan byli hanlivě označováni jako „borové šišky“. Borovany svým názvem odkazují na četné okolní lesy, podobně jako Borovany u Milevska, Mezilesí u Čížkrajic, Nálesí u Chyšek, Zálesí u Drážova a další místa v jižních Čechách.


 

4. Plzeňský kraj, Lesná, Smrkovec a Podlesí

Plzeňském kraji čeká na výletníky Lesná, jedna z nejstarších obcí Českého lesa. V okolí sice možná lišky dávají dobrou noc, ale najdete tu spousty krásných přírodních zákoutí i naučných stezek, často vedených po úzkých chodníčcích nad podmáčeným terénem – namátkou stezku Lesnástezku Vodní svět nebo stezku rašeliništěm Podkovák. Do lesů se tady můžete vypravit jinak a zábavně! Pokud by vám to ale nestačilo, u Nalžovských Hor objevíte obec Smrkovec a u Kašperských Hor Podlesí.


 

5. Karlovarský kraj, Lesov, Doubrava a Klest

Šumění listů ve větru, zpěv ptáků, měkký koberec jehličí i praskání větviček pod nohama zní i v názvech několika míst v Karlovarském kraji, třeba v části města Nejdku, která se jmenuje Lesík, anebo v Lesině a Lesince u Františkových Lázní. Pokud máte rádi křehký porcelán a toužíte poodhalit tajemství jeho ruční výroby, navštivte manufakturu Atelier JM Lesov v samém srdci kraje porcelánu, v LesověKarlových Varů. A co byste řekli třeba návštěvě skanzenu Doubrava? A navíc u Lipové? Podobně jako u řady dalších Doubrav po celé České republice i tady první osadníci objevili rozsáhlé dubové lesy, tedy doubravy či dúbravy, dnes tu ale najdete vesnickou památkovou rezervací s unikátním souborem hrázděné lidové architektury chebského typu z 18. a 19. století. Originální lesní název má i Krásný Les u Jáchymova a část města Chebu jménem Klest. Mezi Loktem a Horním Slavkovem pak objevíte Nadlesí, u Dolního Žandova Podlesí a kousek od krajského města Sadov, Lesov a Březovou.


 

6. Ústecký kraj, Doubice, Rozbělesy a Mezilesí

Také v Ústeckém kraji se můžete vydat do několika míst, pojmenovaných po stromech či lesích. Je to třeba Lipová, obec v Českém Švýcarsku s krásnými podstávkovými domy, Dubí, Doubice anebo Krásná Lípa. Městu dala jméno mohutná lípa, která rostla a dodnes roste vedle cesty do Kostelní Břízy. Český název Krásná Lípa dostala v roce 1923 počeštěním německého názvu Schönlind. U Kryštofových Hamrů najdete Mezilesí, u České Kamenice je Víska pod Lesy, u Panenského Týnce Vrbno nad Lesy, u Podbořan Podlesice a podle lesů mají název hned dvě části Děčína, Rozbělesy a Lesná.


 

7. Liberecký kraj, Lesnov, Lesnovek a Lesné

Znáte Hrubý Lesnov, část obce Cetenov? Anebo Podlesí u Horní Police či Lesnovek u Hlavice? Zřejmě ne, ale v Libereckém kraji objevíte i známější místa, pojmenovaná po lesích a stromech. Třeba Jiřetín pod Jedlovou a jeho část jménem Lesné, anebo města Česká Lípa a Český Dub.


 

8. Královéhradecký kraj, Les Království, Nové Lesy a Hubíles

Kousek od Dvora Králové nad Labem leží nejenom přehrada Les Království, ale také vesnice Nové Lesy. V Královéhradeckém kraji ale objevíte také Mladé Buky a vesnici s originálním názvem Hubíles. Leží východně od Smiřic a jak název napovídá, vznikla na místě vykáceného „vyhubeného“ lesa.


 

9. Pardubický kraj, Zálesí, Vlčí Habřina a Vysoký Les

Zálesí u Biskupic, Podlesí u Brněnce, Mezilesí u Lanškrouna, Borová u Poličky, Vlčí Habřina anebo Vysoký Les: to jsou vesnice a osady s lesními názvy v Pardubickém kraji. A protože víc jsme jich nevypátrali, je tohle to nejlepší místo k několika „lesním“ příslovím a pořekadlům. Můžete si vyzkoušet, jak se křičí jak na lesy, jak se vozí dříví do lesa, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, anebo že když se kácí les, létají třísky. Určitě také víte, že kdo se bojí, nesmí do lesa, že někdo pro stromy nevidí les, jiný roste jako dříví v lese a občas se vyplatí jít na celou věc od lesa.


 

10. Vysočina, Lesůňky, Podlesí a Podlesíčko

Jedno z nejhezčích lesních jmen má vesnička kousek od Jaroměřic nad Rokytnou: jmenuje se Lesůňky. Na Vysočině také najdete Lesní Jakubov, Habří, další Praskolesy, Zálesní Lhotu, Lesoňovice, Podlesí u Sněžnéhopohádkovou vesničkou Podlesíčko anebo obec Polesínejmenším menhirem v České republice. Jsou tu také Habry a řeka Doubrava, Zálesí u Horní Krupé a Zálesí u Slavíkova anebo Havlíčkova Borová. Malebný městys se původně jmenoval jen Borová, dnešní název získal v roce 1949 podle svého rodáka Karla Havlíčka Borovského.


 

11. Jihomoravský kraj, Zálesná Zhoř, Lesní Hluboké a Lesná v Brně

Ani na jižní Moravě nepřijdou milovníci lesů zkrátka, posuďte sami: kousek od dálnice D1 a známé dálniční odpočívky Devět křížů leží Zálesná Zhoř, Lesní Hluboké a Javůrek. Jedna z nejznámějších „Lesných“ je sídliště LesnáBrně, na jižní Moravě je i Bukovina, Bukovany se známým Bukovanským mlýnem anebo Dubňany.    


 

12. Zlínský kraj, Podlesí, Zálesí a Doubrava

Vrbí, Podlesí a Podhájí: to všechno jsou části města Valašské Meziříčí ve Zlínském kraji. Na kopci u obce Loučka jižně od Vizovic stojí rozhledna Doubrava, zvláštní jméno pak má i Luhačovické Zálesí, národopisná oblast mezi Valašskem, Slováckem a Slovenskem. Název Zálesí se poprvé objevil už na Komenského mapě Moravy v roce 1624, v Luhačovicích pak můžete navštívit Muzeum Luhačovického Zálesí.


 

13. Olomoucký kraj a barokní nebe na Křížovém vrchu

Chcete poznávat lesní místa Olomouckého kraje? Kousek od Hranic najdete nejenom Hranickou propast, nejhlubší zatopenou propast na světě, ale také vesničku s originálním názvem Středolesí. U Zábřehu leží Lesnice, u Vlčice Dolní Les, u Javorníku až na hranicích s Polskem najdete krásnou vesničku Zálesí, a u Velké Bystřice leží Mrsklesy. Jméno vzniklo patrně proto, že její dávní obyvatelé mrskali, tedy káceli lesy.


 

14. Moravskoslezský kraj, Beskydy a třetí oblast tmavé oblohy

Lesní Albrechtice, Podlesí u Budišova nad Budišovkou, městská část PodlesíHavířově, Doubrava anebo Podlesí u Světlé Hory: to jsou místa v Moravskoslezském kraji, jejichž jména jsou inspirovaná lesy. Po lese se jmenuje také jedna část Ostravy: lesopark Bělský les se rozkládá se na ploše 160 hektarů v městských obvodech Stará Bělá a Ostrava-Jih. Roste tu už několik stovek let a najdete v něm množství pramenů, mnohdy velmi dobře skrytých.

Lipová

Lipová

Obec Lipová v Karlovarském kraji se nachází zhruba 6 km od Chebu. Kromě samotné vsi Lipová spadají pod její správu také další obce a osady – Dolní Lažany, Dolní Lipina, Doubrava, Horní Lažany, Kozly, Mechová, Mýtina, Palič, Stebnice nebo Žírnice. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1473.

Lipová

Lipová

Obec Lipová v okresu Ústí nad Labem se nachází v nejsevernější části České republiky, ve Šluknovském výběžku, mezi Dolní Poustevnou a Velkým Šenovem. Rozkládá se mezi vrchy s pastvinami, poli a lesy, protéká jí Liščí potok. Je zde mnoho rybníků, pět největších má celkovou rozlohu téměř 17 ha.

Lesná

Lesná

Prozkoumejte obec Lesná, která je jednou z nejstarších obcí Českého lesa, ležící leží 10 kilometrů jihozápadně od Tachova, a její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Doubrava

Doubrava

Obec Doubrava se nachází v severovýchodní části České republiky v Moravskoslezském kraji mezi městy Orlová a Karviná. První písemná zpráva pochází z roku 1229.

Jindřichovice pod Smrkem

Jindřichovice pod Smrkem

Jindřichovice pod Smrkem leží na severu Čech na území Frýdlantského výběžku v Libereckém kraji na samé hranici s Polskem. Prozkoumejte její nabídku turistických atraktivit. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Javorník

Javorník

Prozkoumejte obec Javorník ležící necelých 20 km jihovýchodně od Veselí nad Moravou a nabídku turistických atraktivit. Javorník se nachází na Horňácku, v kraji bohaté tradice lidového umění. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Dolní Bukovsko

Dolní Bukovsko

Městys Dolní Bukovsko se nachází v Jihočeském kraji, nedaleko města Veselí nad Lužnicí. K městysu je připojeno ještě sedm okolních vesnic, samot a statků.

Doubravník

Doubravník

Prozkoumejte městys Doubravník v přírodním parku Svratecká hornatina a nabídku turistických atraktivit. Součástí městyse je kromě samotného Doubravníku také vesnice Křížovice a osada Prudká. Lákadlem pro turisty je jistě i blízký hrad Pernštejn a galerie v Křížovicích. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Bukovany

Bukovany

Prozkoumejte obec Bukovany a nabídku turistických atraktivit. Obec v srdci turistické oblasti Slovácko je známá nejenom folklórem, lidovými tradicemi, vinařstvím, ale také krásnou přírodou. Dominantou obce je rozhledna Bukovanský mlýn. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Krásná Lípa

Krásná Lípa

Při pohledu na mapu zjistíte, že národní park České Švýcarsko je skutečně maličký; na západě jej střeží Hřensko, na jihu Jetřichovice a Chřibská, na východě Krásná Lípa. Tady objevíte Dům Českého Švýcarska s interaktivní a moderně pojatou expozicí, která odhaluje tajemství zvláštní okolní krajiny.

Česká Lípa

Česká Lípa

Život města na řece Ploučnici byl odedávna pevně spojen s vodním hradem Lipý. Kromě něj v České Lípě můžete vidět řadu pěkných měšťanských domů, radnici, několik kostelů, augustiniánský klášter s loretou a Svatými schody, sídlo muzea a galerie, a také archeologické muzeum v bývalé městské šatlavě.

Mladé Buky

Mladé Buky

Jedna z nejstarších obcí v podhůří východních Krkonoš leží v údolí, jímž protéká řeka Úpa a vede silnice z Trutnova do Svobody nad Úpou a dál do nitra nejvyšších českých hor. Čekají tu na vás sjezdovky a bobová dráha, golfové hřiště, řada sportovních areálů a také lesní koupaliště.

Borovany

Borovany

Kdo zná jižní Čechy, ten ví, že zdejší lesy bývají v létě plné borůvek. Právě na proslulost sladkých lesních plodů vsadilo před časem město Borovany a každoročně v červenci pořádá Borůvkobraní, ojedinělou gastronomickou a kulturní akci pro dospělé i pro děti.

Nový Bor

Nový Bor

Nový Bor je společně s Českou Kamenicí a Kamenickým Šenovem bránou do Lužických hor. Podle místních je městem tradičního sklářství, zeleně a zahrad. Vznikl v první polovině 18. století z osady vystavěné na lesních vřesovištích, německy nazývaných Haida (Heyde), později česky Bor.

Jiřetín pod Jedlovou

Jiřetín pod Jedlovou

Malé půvabné městečko ležící na severním svahu Lužických hor je branou do Šluknovského výběžku. K výletům láká hora Jedlová s rozhlednou a lyžařským areálem, od níž se k Jiřetínu táhne hřbet Křížové hory s upraveným poutním místem a zbytky starých stříbrných dolů.

Nové Město pod Smrkem

Nové Město pod Smrkem

Město ve Frýdlantském výběžku znají všichni milovníci horských kol. Na úpatí Smrku, v překrásné divoké přírodě severních svahů Jizerských hor, láká ke svezení síť singltrekových stezek, vůbec první síť speciálních tras pro terénní cyklisty, která v Česku vznikla.

Javorník

Javorník

Javorníků je v Česku několik; v tom na Šumavě stojí Klostermannova rozhledna, stejně se jmenuje i vesnice na Horňácku a na kopci Javorníku u Liberce objevíte sportovní areál Obří sud. A pak je tu čtvrtý Javorník, pohraniční město na úpatí Rychlebských hor se zámkem Jánský Vrch.

Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy

Pověst říká, že u zrodu města stál sám svatý Vojtěch, který v hlubokých, zdálky se černajících jedlových a smrkových lesích založil malý opevněný kostelík. Tak vznikl Černý Kostelec, který teprve ve dvacátém století změnil název na dnešní Kostelec nad Černými lesy.

Další aktuality

Znáte naše Chráněné krajinné oblasti?

V České republice najdete 26 chráněných krajinných oblastí, které mají za úkol udržovat rozsáhlá území s harmonicky vytvářenou krajinou. Krásná, nenarušená příroda slibuje poklidnou dovolenou s možností výletů a dalších aktivit. Inspirujte se našimi tipy a vyrazte na výlet do přírody. Nejnovější CHKO se v roce 2016 staly Brdy. Do konce roku 2024 by měla vzniknout sedmadvacátá, a to Chráněná krajinná oblast Soutok.
22. červenec 2024 9:50
Příroda

Včelí a mravenčí výlety: naučné stezky, medové zážitky, včelíny a kuriozity

Využijte letní dny k výletům za drobnými nenápadnými pomocníky, o kterých často ani nevíme. S portálem Kudy z nudy se podíváte do lesů plných mravenišť, do skutečných i hodně zvětšených úlů, kde se můžete vžít do role pilných včelek, do včelařských muzeí a jednoho úžasného včelína.
20. červenec 2024 9:00
Příroda

100 přírodních zajímavostí, které musíte vidět

Česká republika má mnoho přírodních krás. S trochou nadsázky lze říci, že se u nás dá najít všechno: od horské krajiny přes lesotundru, step, mokřady a rašeliniště, slaniska s dozvuky vulkanické činnosti, vyhaslé sopečné útvary, rozmanitá skalní města, ledovcová jezera ale i několik malých „pouští“, tzv. písečných přesypů. Pojďte tato místa objevit i vy! Portál Kudy z nudy vám poradí, kam se vydat na zajímavý výlet do přírody.
20. červenec 2024 8:40
Příroda

Letní hvězdná obloha: co lze spatřit na přelomu července a srpna?

Co nabízí letní obloha na přelomu července a srpna? Tak třeba dobře patrnou Mléčnou dráhu, padající hvězdy Perseidy, jasný Saturn a světlo zvířetníku. Vyhlédněte v noci nebo k ránu na oblohu. Jasné dny bez bouřek slibují ideální pozorovací podmínky!
18. červenec 2024 16:00
Příroda

I hadi mají své dny – oslavte jejich mezinárodní den návštěvou zoo nebo výletem do přírody

Na 16. července připadá Mezinárodní den hadů. Pro některé z lidí jsou tito plazi nejkrásnějším zvířetem, v mnohých však vyvolávají strach, odpor nebo respekt. Přitom se jedná o úžasné tvory, kteří si zaslouží naši pozornost a ochranu. Setkat se s nimi můžete v zoologických zahradách, ale i soukromých zařízeních, která se věnují nejen jejich chovu, ale také osvětě a ochraně. Pokud patříte do té druhé skupiny, zkuste alespoň jeden den v roce dát hadům šanci, poznat jejich zajímavé dovednosti a způsob života.
16. červenec 2024 12:00
Příroda

Oslavte Mezinárodní den Měsíce: tipy, kde pozorovat měsíc

Každý rok se okolo 20. července na celém světě slaví Mezinárodní den Měsíce. Mnohé hvězdárny čekají na příhodný okamžik, aby mohly návštěvníkům zprostředkovat pohled na Měsíc hvězdářským dalekohledem, na dalším místech se pak konají nejrůznější přednášky a jiné vědecké a vzdělávací akce. Mezinárodní den Měsíce připomíná americkou kosmickou misi Apollo 11 a "Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo", který se uskutečnil dvacátého července 1969.
15. červenec 2024 10:00
Příroda

Noční oblohu začnou stejně jako každý rok rozsvěcet padající hvězdy Perseidy

Perseidy – meteorický roj nazývaný Slzy svatého Vavřince, jsou ideálním úkazem pro romantické letní sledování. Roj začíná být aktivní od 17. července do 24. srpna 2024, zpočátku se jedná jen o jednotlivé meteory. Aktivita výrazně vzrůstá až ve druhém srpnovém týdnu a nejinak tomu bude i letos. Perseidy budou nejčetnější v noci z 12. na 13. srpna 2024, ale "padající hvězdy" můžete pozorovat již nyní! Mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní bude již koncem července k vidění v průměru 70 meteorů za hodinu. Obloha nabízí v těchto dnech pohled i na planety Jupiter, Saturn a k ránu také Merkur.
14. červenec 2024 0:45
Příroda

Dědek, Pokličky nebo Čertova tchýně? Zvláštní skalní útvary, které musíte vidět!

Kdo by neměl rád kuriozity, zvlášť takové, které vám rozhodně neutečou? Zkameněly, už tisíce let sedí pevně na svém místě a lidská fantazie jim dala prazvláštní jména. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat na Bábu a Dědka, pokličky, kamenné hříbky, vílí koupelny anebo na Ďáblovu prdel.
8. červenec 2024 8:35
Příroda