ÚvodCo chcete dělat?PamátkyCírkevní památky
Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Církevní památky Celá ČR

Navštivte unikátní kostely a katedrály, kláštery i areály, poutní místa, chrámy, kapličky i klidná místa k rozjímání. Seznámíme vás s příběhy o dávných zázracích, ukážeme vám tajuplná přírodní zákoutí a nabídneme i prohlídky, jaké jinde nezažijete.

Kouzlo dřevěných kostelíků

Unikátními svědky starých časů jsou půvabné dřevěné kostely, od kostela sv. Antonína Paduánského na Malé Prašivé přes kostel sv. OndřejeHodslavicích až po kostel sv. Archanděla Michaelazahradě Kinských na Petříně v Praze nebo kostel sv. BedřichaBílé. K nejmalebnějším stavbám se řadí kostelík Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší, kostel Panny Marie Sněžné ve Velkých Karlovicích anebo kostel Všech svatýchSedlištích ze 17. století. V Řepištích stojí dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla, zapomenut by neměl být ani zničený kostel Božího těla v Gutech.

 

Noc kostelů, noční prohlídky a další akce

Skvělou příležitostí k nahlédnutí do kostelů a klášterů bývá každoroční Noc kostelů anebo Monastýrování, letní akce, kterou připravují bývalé kláštery Plasy, Kladruby a Zlatá Koruna ve spolupráci s funkčním premonstrátským klášterem Teplá. Všechna čtyři místa lákají na prohlídky míst, které se otvírají jen výjimečně, zejména podzemních prostor, štol a umělých kanálů pod klášterními areály. Interiéry Broumovské skupiny kostelů každé léto rozezní hudební festival, nevšedním zážitkem bývají také noční prohlídky za svitu svíček kostnice u sv. JakubaBrně a kostnice pod kostelem Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory. V blízké katedrále Nanebevzetí Panny Marie můžete být ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti svědky ojedinělého putování paprsku zapadajícího slunce hlavní lodí chrámu.
 

Impozantní obři i místa téměř neznámá

Vedle katedrály sv. Víta na Pražském hradě, katedrály sv. VáclavaOlomouci či chrámu sv. BarboryKutné Hoře, tedy míst všeobecně známých, vám nabídneme i cíle neobvyklé. Podíváme se například mezi pilíře nedokončeného gotického chrámuPanenském Týnci, do zřícenin kláštera Rosa coeliDolních Kounicích, do Modlivého dolu u Svojkova skrytého mezi skalami anebo na Svatý Hostýn k bazilice Nanebevzetí Panny Marie. Přestože každé je jiné, jedno mají společné: vesměs prý jde o místa plná energie s pozitivními léčivými účinky. Zkrátka nikde jinde si nedobijete baterky lépe!

Navštivte unikátní kostely a katedrály, klášterní areály, poutní místa, chrámy, kapličky i klidná místa k rozjímání...

Zobrazit více

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Zelená hora – poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou

Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou je národní kulturní památka zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Byl postaven na začátku 20. let 18. století a je nepochybně nejosobitějším dílem J. B. Santiniho Aichla.
Žďár nad Sázavou, Kraj Vysočina

Hora Říp – symbol české národní historie

Památná hora Říp patří mezi několik nejvýznamnějších míst a symbolů naší národní historie. Vztahuje se k ní základní pověst o příchodu našich předků do země a každý pravověrný Čech by měl alespoň jednou za život na tuto horu vystoupit.
Mnetěš, Ústecký kraj

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.
Žlutice, Karlovarský kraj

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově – unikát se skleněnou střechou

V Neratově v Orlických horách najdete unikátní kostel se skleněnou střechou. Víska Neratov byla založena koncem 15. století jako osada sklářů. Zanedlouho poté zde vyrostl jednoduchý dřevěný kostelík.
Bartošovice v Orlických horách, Královéhradecký kraj

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Klementinum Praha – druhý největší komplex v metropoli

Monumentální stavební komplex Klementina, po Pražském hradě druhý největší komplex v Praze, byl vždy živým centrem vzdělanosti a kultury. V areálu sídlí již přes dvě stě let Národní knihovna. Jsou zde uloženy nejcennější rukopisy a všechny knihy, vydané od roku 1807 na území Čech.
Praha 1, Praha

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.
Příbram, Středočeský kraj

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.
Praha 4, Praha