Přebuz

Město Přebuz leží v srdci Krušných hor, v nadmořské výšce 886 m n. m., na křižovatce silnic z Nejdku, Šindelové a Stříbrné. První písemné zmínky pochází z roku 1553, kdy Viktorin Šlik udělil obci práva města, ale již ve 13. století se v okolí dolovalo a rýžovalo stříbro. Přebuz je nejmenší město v České republice.

Oblíbené ve městě

Cín, krajky i pěstování brambor

Později se zde doloval cín pozůstatky dolování je možné nalézt ještě dnes. Největší prosperity dosahovaly doly v období 1698 – 1760. Dolování u Přebuzi bylo obnoveno roku 1933 a vyvrcholilo za německé okupace. Ložisko bylo otevřeno třemi šachtami (Otto, Hlavní, Ritterova), vybudována nová úpravna cínových a arzénových rud. Slavná je i tradice paličkování krajek. Pozoruhodnou osobností byl zdejší farář Daniel Josef Ignác z Mayernu. Jeho učenost byla známá daleko za hranicemi Krušných hor. Díky své učenosti a výmluvnosti se propracoval k titulu arcibiskupa pražského. Byl to právě on, kdo zavedl pěstování brambor ve zdejším drsném kraji již v první polovině 18. století. 
 
V období největšího rozmachu města zde žilo až 1500 obyvatel. Ve městě byla škola paličkování, městu náleželo i právo várečné (vaření piva). Po 2. světové válce došlo k výraznému vylidnění odsunem německého obyvatelstva. V důsledku malého počtu obyvatel zanikla později i škola, následně pak i místní obchod. Dnes ve městě žije 71 stálých obyvatel.
 

Památky na Josefa II. i zdejší dolování

Kostel sv. Bartoloměje je v pořadí již pravděpodobně třetím chrámem na Přebuzi. Navazuje na hornickou tradici, např. na štolu a důl sv. Bartoloměje z 16. stol. Traduje se, že podnět k postavení kostela dal císař Josef II., který se 1766 na Přebuzi zúčastnil mše a přespal na místní faře. Socha sv. Jana Nepomuckého na náměstí je náhradou za původní sochu, která na stejném místě historicky stávala. Sochu zhotovil sochař Roman Bílek z Vysoké Pece.
 
Dům č. 46 v Přebuzi je jeden z nejstarších objektů v západní části Krušnohoří. Venkovský dům č.46, původně dům č.72 býval zájezdním hostincem. zřejmě z období pozdního baroka, z poloviny 18. století. Takřka unikátně se dochovaly historické konstrukce objektu včetně výplňových prvků.
 

Přírodní krásy Přebuze – vrchoviště, vřesoviště a močály

Přebuz je jádrem Přírodního parku Přebuz s horskými smrčinami, loukami vrchovištními rašeliništi s reliktní květenou z doby ledové. Rozsáhlou oblastí o 90 ha je Přebuzské vřesoviště. Roste zde například borůvka bažinná, bříza trpasličí, prha arnika nebo prstenec listenatý a další. Dalším horským rašeliništěm s porosty kleče a význačnou květenou a zvířenou je Velký močál. Rašeliniště Haar se nachází poblíž bývalých Mlýnských Chalup. Souboru pěti drobných rašelinišť dominuje rašeliník prostřední a kleč blatka.

O rozsahu několik století trvajícího dolování svědčí pozůstatky důlního závodu i tzv. pinky – jamkovité nebo trychtýřovité prohlubně terénu, které vznikly zavalením vyrubaných podzemních prostor nebo povrchovým dobýváním nerostů. Nejvíc se jich dá nelézt v lesích na úpatí Čertovy hory ( 987m), ze kterého se za dobrého počasí naskýtá vynikající panoramatický výhled do Krušných hor a pěti dalších pohoří.

Aktivity ve městě Přebuz

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.
Přebuz, Karlovarský kraj

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.
Přebuz, Karlovarský kraj

Bývalá obec Chaloupky u Přebuzi

Obec Chaloupky v Krušných horách nedaleko městečka Přebuz byla v 50. letech 20. století postupně vysídlena. Dnes jsou patrné jen pozůstatky základů některých domů nebo náhonu k pile.
Přebuz, Karlovarský kraj

Přírodní park Přebuz

Přírodní park leží v severovýchodní části okresu Karlovy Vary u státní hranice s Německem a připomíná šumavské pláně. Jedná se o cennou přírodní lokalitu, jehož součástí je i přírodní rezervace Malé jeřábí jezero. Území je protkáno podzemními chodbami a šachtami.
Přebuz, Karlovarský kraj

Vrchol Špičák s kamennými schody v Krušných horách

Špičák (991 m) je vrchol v západním Krušnohoří v Karlovarském kraji.
Přebuz, Karlovarský kraj

Velké Jeřábí jezero

Národní přírodní rezervace Velké jeřábí jezero se rozkládá na ploše 29,9 ha v nadmořské výšce 921–938 m na katastrálním území obce Přebuz. Přírodní rezervace se, podobně jako Malé jeřábí jezero, rozprostírá po obou stranách státní hranice a i v Sasku je přírodní rezervací.
Přebuz, Karlovarský kraj

Rolavská vrchoviště – národní přírodní rezervace

Rolavská vrchoviště získala mimořádnou ochranu hlavně díky velmi zachovalému komplexu horských rašelinišť a podmáčených smrčin s typickou flórou a faunou. V oblasti jsou místa s řadou jezírek s charakteristickou krajinou, porosty borovice bažinné nebo podmáčené a rašelinné horské smrčiny.
Přebuz, Karlovarský kraj

Rybník Přebuz

Nedaleko města Přebuz v Krušných horách u hranic s Německem se nachází rybník s možností koupání.
Přebuz, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Přebuz

Poštovna Rolava

Velmi příjemný hostinec najdou poutníci a cyklisté uprostřed krušnohorských lesů.
Přebuz, Karlovarský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krušné hory


Zábavný výlet pro děti: za strašidly na Plešivec do Krušných hor a do Abertam

Vydejte se s dětmi na Plešivec! Patří k nejlépe dostupným krušnohorským tisícovkám, najdete tu výletní restauraci, rozhlednu i řadu atrakcí, a okolí je přímo stvořené na procházky. Rodiny s dětmi láká hlavně stezka krušnohorských pověstí s dřevěnými pohádkovými postavami. Pojďte s Kudy z nudy obdivovat bytosti z prastarých příběhů Krušných hor!
výlet s dětmi na Plešivec, Výlety pro děti

Už jste byli na královském hradě Hněvín s vyhlídkovou věží a hvězdárnou?

Dominantou města Mostu je Hněvín, původně královský hrad z dob Václava I. Protože jej za třicetileté války dobyli Švédové a drželi se tu více než rok, byl hrad na žádost obyvatel později zbořen. Replika někdejšího středověkého sídla vznikla po romantické přestavbě koncem 19. století. Až si hrad prohlédnete, vyražte k přesunutému kostelu, nejdelší lanovkou vyjeďte na Komáří vížku a následně můžete strávit čas pochodování mezi skálami v Tisé.
Most a Hněvín, Na hrady a zámky

Příběh živé a mrtvé vody: v hlavní roli smolinec a Marie Curie-Sklodowská

Smolinci říkávali staří horníci pechstein, kámen smůly. Když na něj narazili při těžbě, bylo jasné, že končí nejenom stříbrná žíla, ale i výdělek. Proklínaný kámen ale na počátku 20. století vrátil Jáchymovu někdejší lesk, a to díky manželům Curieovým, kteří v něm objevili prvek zvaný radium.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.