Úvod > Aktuality > Tradice: soutěž Vesnice roku 2022, Kostelní Lhota a další vítězné obce předchozích ročníků
Tradice: soutěž Vesnice roku 2022, Kostelní Lhota a další vítězné obce předchozích ročníků
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Tradice: soutěž Vesnice roku 2022, Kostelní Lhota a další vítězné obce předchozích ročníků

  • Vydáno21. září 2022
Telnice, Sloup, Bořetice, Komňa či Lipová: to je jen malý výběr vítězů soutěže Vesnice roku. Každoročně se jí účastní přibližně dvě stovky obcí ze všech krajů České republiky, které soutěží ve dvou kolech, krajských a v celostátním. Titul Vesnice roku 2022 vyhrála Kostelní Lhota na Nymbursku ve Středočeském kraji. Vydejte se sem na výlet s portálem Kudy z nudy!
Když pojedete ze Sadské do Poděbrad, Kostelní Lhotu nemůžete minout. Leží v úrodné nížině středního Polabí. Je to kraj líně tekoucích řek, borovicových lesů, lokálek a městeček, a také kraj Bohumila Hrabala, kde se zrodila poetika většiny jeho příběhů. Z každé hůrky je vidět desítky kilometrů daleko, za pěkného počasí dokonce zahlédnete vzdálené vrcholky Krkonoš. Kolem protékají říčky Výrovka a Šembera, severně odtud se kolem Nymburka klikatí Labe. Přes Kostelní Lhotu prochází 190 km dlouhá Poutní cesta z Blaníku na Říp. Okolí je ideální i pro cykloturistiku, ostatně jedna z cyklostezek prochází i Kostelní Lhotou a na její trase objevíte odpočinkový přístřešek s pramenem Poděbradky. Dominantou je kostel Nanebevzetí Panny Marie, který také dal obci jméno. Barokní kostel ale pro místní není jen symbolem, že žijí v Kostelní Lhotě, zároveň je tradičním místem setkávání. Hodnotící komise soutěže Vesnice roku ocenila bohatý spolkový život i investice, díky nimž se podařilo zvelebit nejenom kostel, ale i veřejná prostranství a školu. Kostelní Lhota už jedno významné ocenění získala: stala se Květinovým sídlem Evropy pro rok 2017.
 

Soutěž Vesnice roku jako inspirace pro výlety

Soutěž Vesnice roku se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova České republiky, Svaz měst a obcí České republiky a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Oblíbená soutěž podtrhuje význam venkova a povzbuzuje jeho obyvatele k tomu, aby se podíleli na rozvoji svých domovů. Názorně ukazuje rozmanitost a pestrost českých, moravských a slezských vesnic i úspěšné programy jejich obnovy.

Pro vášnivé výletníky a návštěvníky portálu Kudy z nudy jsou vesnice oceněné titulem Vesnice roku inspirací pro zajímavé výlety do dosud neobjevených míst. Navíc možná s jistým překvapením zjistíte, že někdy je venkov modernější než lecjaké město a ve Vesnicích roku najdete nápady, které se vyplatí uskutečnit i jinde.
 

První vítězná Vesnice roku byla Telnice

Nápad uspořádat soutěž Vesnice roku se zrodil v jihomoravských Hnanicích, které v 90. letech po čtyřiceti letech života za pohraničními dráty a s vojenskou posádkou rozhodně nebyly tou malebnou vinařskou obcí, jakou znáte dnes. Podobně jako mnoha jiným obcím jim bylo zapotřebí pomoci, a tak Jihomoravský kraj obci pořídil územní plán i Program obnovy vesnice. Soutěž poprvé vyhlásil Spolek pro obnovu venkova České republiky v roce 1995 pod názvem Soutěž o nejzdařilejší program obnovy vesnice, z vítězství se tehdy radovala jihomoravská Telnice.
 

Pravidla soutěže Vesnice roku

Některá pravidla se během let měnila, jiná zůstávala stejná. Do soutěže Vesnice roku se aktuálně mohou přihlásit obce včetně měst a městysů, které si zachovaly vesnickou atmosféru, mají maximálně 7 500 obyvatel a zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, programem obnovy vesnice nebo programem rozvoje svého územního obvodu. Do soutěže se obec hlásí vždy jako celek, tedy včetně místních částí.

K vítězství stačí vlastně jen málo: doručit řádně vyplněnou přihlášku a úspěšně projít dvěma koly, krajským a celostátním. Přihlášené obce pak navštěvují komise, které hodnotí jak celkový obraz vesnice, tak její společenský život a další aktivity občanů, péči o památky, veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň, občanskou vybavenost, připravované záměry i využití moderních technologií.
 

Vyhlášení soutěže Vesnice roku 2022 v Luhačovicích

Vyhlášení vítězné Vesnice roku se tradičně odehrává na Jarmarku venkova, který je součástí mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Písní a tancůLuhačovicích na Zlínsku. Divákům se představují jednotliví finalisté, vítěz celostátního kola soutěže postupuje do soutěže Evropská cena obnovy vesnice.

Přestože to do Zlínského kraje je ze Středočeského kraje hodně daleko, z Kostelní Lhoty, která má necelých 900 obyvatel, přijelo několik desítek lidí, čepovalo se nymburské pivo a panovala skvělá atmosféra. Vyhlašují se vítězové prvních tří míst; druhé místo v roce 2022 obsadily Třeštice na Vysočině, které zároveň v internetovém hlasování získaly Cenu veřejnosti. Na třetím místě se umístila Poniklá z Libereckého kraje, Koláčovou cenu za nejlepší domácí koláče obdržela Zašová ze Vsetínska. Pro fanoušky statistik dodejme, že nejvíc obcí (20) se do ročníku 2022 přihlásilo v Jihomoravském kraji. Největší přihlášenou obcí byla Stráž pod RalskemLibereckého kraje s 4 057 obyvateli, nejmenší pak Suchá Lhota v Pardubickém kraji s 86 obyvateli.
 

Vesnice roku 1995–2022 jako tipy na výlety do neobjevených míst

Hned v prvním ročníku soutěže Vesnice roku 1995 se za vítěznou Telnicí umístil na druhém místě Pěnčín, obec, kde najdete Výletní areál s brusírnou skleněných perlí a korálkovou dílnou, kozí farmu a restauraci, kde připravují speciality z kozího masa a kozích sýrů. V sezoně vás výletní vláček vás doveze například ke Kittelovu areálu v Krásné nebo k rozhledně Černá Studnice.

Po Vratěníně v roce 1996 se Vesnicí roku 1997 stal Svatý Jan nad MalšíJihočeském kraji. Druhé místo obsadila Tvarožná, nad níž se vypíná vrch Santon, v roce 1805 jedno z nejdůležitějších míst bitvy u Slavkova.
V pořadí čtvrtou Vesnicí roku 1998 se stal Jiřetín pod Jedlovou, městečko v Lužických horách s horou Jedlová, rozhlednou a zajímavým poutním areálem na Křížové hoře. Na druhém místě se ten rok umístily Hukvaldy se zříceninou středověkého hradu.

Další dva tituly mířily na jižní Moravu: titul Vesnice roku 1999 získala Olešnice, proslavená výrobou modrotisku, Vesnicí roku 2000 se stal Sloup, ležící severovýchodně od Blanska na okraji chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Známý je jak zdejší poutní barokní kostel Panny Marie Bolestné, tak osamělá skála sloupovitého tvaru Hřebenáč a také blízké Sloupsko-Šošůvské jeskyně.

Vesnicí roku 2001 se staly Kameničky na Chrudimsku, spojené s působením impresionistického malíře Antonína Slavíčka a dalšími umělci. Kameničky proslavil také spisovatel Karel Václav Rais, který sem umístil děj svého románu Západ, herec Radovan Lukavský tu pravidelně pořádal výstavy obrazů.
Titul Vesnice roku 2002 získaly Nečtiny; poznejte je jako výchozí místo výletů do přírodního parku Manětínská anebo po Cestě andělů.

Po Vilémově u Golčova Jeníkova (2003) a Kovářově na Sedlčansku (2004) se Vesnicí roku 2005 se staly Bořetice, vinařská obec v kraji Modrých Hor. Rozhlédněte se po nich z rozhledny na Kraví hoře.

Po Liptálu (2006), Havlovicích (2007), Lidečku (2008) a Tučíně (2009) vyhrály titul Vesnice roku 2010 Ratměřice. V jejich okolí za třicetileté války proběhla bitva u Jankova. Navštívit můžete zámecký hotel a park s unikátními sekvojovci, jednu z nejkrvavějších bitev třicetileté války na českém území připomíná památník a naučná stezka.

Vesnicí roku 2011 se stala KomňaPamátníkem Jana Amose Komenského. Po Řepicích (2012) a Jeseníku nad Odrou (2013) v roce 2014 zvítězily Kateřinice, obec v Hostýnských vrších severozápadně od Vsetína v údolí potoka Kateřinky. Titul získaly proto, jak aktivní lidé v nich žijí a jak pestrý je výčet spolků a činností, do kterých se mohou zapojit.

Vesnicí roku 2015 byla Krásná, obec těsně navazující na město . Kousek od ní si prohlédnete nejzápadnější bod České republiky.

V soutěži Vesnice roku 2016 zvítězila Kašava, valašská vesnice v údolí řeky Dřevnice. Poblíž najdete hrad Lukov anebo zoo Zlín.

Po Heřmanově v roce 2017 titul Vesnice roku 2018 získala obec Dolní Němčí na Slovácku. K prvnímu místu jí pomohl zejména bohatý společenský, kulturní a spolkový život.

O titul Vesnice roku 2019 se ucházelo 206 obcí, získala jej Lipová, ležící ve Šluknovském výběžku. Zastavte se ve zdejším infocentru, které sídlí v krásném podstávkovém domě, a prohlédněte si zříceninu barokního zámku s obnovenou zahradou. V následujících dvou letech se soutěž neuskutečnila kvůli pandemií koronaviru.
Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Tradice: péče o úrodu a její sklizeň aneb pranostiky, pověry a rituály našich předků

Považujete pověry a pranostiky týkající se sklizní jen za úsměvné veršovánky? Pro naše předky to byly zásadní informace, které se vyplatilo dodržovat – ostatně řada obyčejů a rituálů souvisela se zemědělstvím a ochranou úrody, a na úspěšné sklizni závisely životy lidí i jejich hospodářských zvířat. Tedy něco, co nebylo radno podceňovat.

Výlety pro samotáře na Plzeňsku: ticho a samota Českého lesa

Výlety pro samotáře na Plzeňsku: ticho a samota Českého lesa

Doslova do jiného světa vstoupíte v Českém lese, který stojí stranou hlavního zájmu turistů. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zapomenutý zámek či legendární místo zdejších sklářů.

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

Výlety pro samotáře v Jeseníkách: objevte zajímavosti Rychlebských hor

I když Jesenicko patří k oblíbeným turistickým destinacím, dají se zde objevit kouty téměř liduprázdné. Jedním z těchto míst mohou být Rychlebské hory, dosud málo známé pohoří mezi Králickým Sněžníkem a Jeseníky. Pokud vás láká neporušená příroda, kde nepotkáte zástupy turistů, jsou pro vás Rychlebské hory ideálním cílem.

Výlety pro samotáře: objevte pozapomenutá místa Vysočiny

Výlety pro samotáře: objevte pozapomenutá místa Vysočiny

O krásách toulání Vysočinou zpívá skupina Plavci ve známé písni. I my vás zveme do tohoto kraje plného hlubokých lesů, krásných rybníků, památných stromů, zurčících řek a říček, ale také starobylých hradů a zámků. Zavedeme vás na místa, kam příliš turistů nezavítá a kde si budete moci vychutnat kouzlo divotvorné přírody.

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Výlety pro samotáře v Českém ráji: nádherná místa, jeskyně a vyhlídky

Chystáte se na výlet či dovolenou do Českého ráje, ale nechce se vám prodírat davy turistů, kteří spěchají na Prachovské skály, do Hruboskalského skalního města nebo na Prachovské skály? Pak se zkuste naše tipy na ta místa Českého ráje, která nejsou tolik známá, a přesto v sobě ukrývají nádherné skalní labyrinty, jeskyně a vyhlídky. Úplně sami tu asi nebudete, ale můžeme vám zaručit, že objevíte klidnější místa, která si s nádherou těch více proslavených nezadají.

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Tradice: biopotraviny, gastronomie, ubytování a výlety ve stylu bio

Kupujete biopotraviny a toužíte po opravdu dobrém jídle, připraveném z místních produktů? A chcete poznat vesnici, kde se skutečně žije ekologicky, v souladu s přírodou? Pojeďte s námi na několik výletů za tradicemi, které vám budou vonět i chutnat! Zastavíme se v několika restauracích, navštívíme biofarmy i místa, kde se vyrábí čistě přírodní kosmetika a čaje, a nakonec se vypravíme do Hostětína, vesnici v Bílých Karpatech. Tam je totiž bio téměř úplně všechno!

Výlety pro samotáře v jižních Čechách: objevte Toulavu

Výlety pro samotáře v jižních Čechách: objevte Toulavu

Znáte krásnou turistickou oblast na pomezí středních a jižních Čech? Kopce vlnící se až za obzor, barevné lány obdělaných polí i hluboké lesy... V oblasti Toulava naleznete to nejtypičtější, čím se vyznačuje česká krajina. Přitom se však jedná o území, které zatím není turisticky příliš známé. Na toulkách Toulavou budete mít turistické stezky sami pro sebe a potkáte takové zajímavosti, které byste v Česku ani nečekali.

Výlety pro samotáře: odhalte neobjevené kouty Znojemska

Výlety pro samotáře: odhalte neobjevené kouty Znojemska

Říkáte si, že pro vás jižní Morava nemá tajemství a že Podyjí znáte dokonale? Přesto vám doporučíme se na naše tipy podívat. Samotáře tentokrát pozveme na Znojemsko, ovšem vyhlášené turistické oblasti, jako je právě Národní park Podyjí, Vranovská přehrada nebo vinice Šobes, vynecháme. Vydáme se na pomezí jižní Moravy a Vysočiny, kde objevíte pozapomenuté skvosty architektury i mimořádné přírodní zajímavosti, stojící stranou hlavního zájmu turistů.

Výlety pro samotáře na východní Moravě: putování malebnými Bílými Karpaty

Výlety pro samotáře na východní Moravě: putování malebnými Bílými Karpaty

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Výlety pro samotáře v severozápadních Čechách: objevte České středohoří a Žatecko

Pohádková krajina Českého středohoří, část labského údolí zvaná Porta Bohemica, několik starobylých měst, hrady a zámky – to všechno (a ještě mnohem víc) můžete poznat při výletu do oblasti, kde se po staletí pěstuje chmel, ovoce a vinná réva. Netvrdíme sice, že zde nepotkáte další výletníky, ale bude jich jistě méně než například v Českém Švýcarsku či Krušných horách.

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Výlety pro samotáře na Královéhradecku: tiché a klidné kouty Kladského pomezí

Pestrá kopcovitá krajina u polských hranic nenabízí jen notoricky známá skalní města Adršpach a Broumovské stěny. Najdete zde tiché kouty nádherných přírodních scenérií, kde se budete toulat zapomenutými obchodními stezkami, bludišti skal i nejedním romantickým údolím. Na své si přijdou i obdivovatelé zámeckých interiérů a do svých expozic zve také Muzeum Merkuru – oblíbená stavebnice z Police nad Metují, kteáí vloni oslavila už 100 let.

Výlety pro samotáře ve středních Čechách: poznejte Neveklovsko

Výlety pro samotáře ve středních Čechách: poznejte Neveklovsko

Říkáte si, že výlet pro samotáře ve středních Čechách, které jsou hojně využívány turisty z hlavního města, snad ani neexistuje? Přesto vám ukážeme klidný kout naší vlasti, který mnozí přehlíží, když spěchají za známějšími turistickými cíli. Neveliké město Neveklov najdete mezi dvěma řekami: Vltavou a Sázavou. Jeho okolí je obklopeno lesy s rozhlednami, koupacími místy na Slapech, drobnými rybníky, a hlavně pěknou krajinou, kde není rozhodně „hlava na hlavě“.

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Výlety pro samotáře na severní Moravě a ve Slezsku: objevte Moravské Kravařsko

Vzdálené hory na horizontu, rybníky, klidná Odra s houštinami vrb, dubů a olší na březích, šťavnaté louky, na nichž se pasou krávy. Takový je obrázek Moravského Kravařska, kraje s bohatou historií, kde se návalu turistů bát nemusíte – Kravařsko na své objevení zatím teprve čeká. Prozkoumejte města Fulnek a Bílovec, navštivte rodný dům zakladatele genetiky J. G. Mendela ve Vražném-Hynčicích a Vagonářské muzeum ve Studénce.

15 tipů, kam na farmu a za agroturistikou

15 tipů, kam na farmu a za agroturistikou

Chcete prožít skvělou dovolenou na českém venkově? Krásná příroda, hospodářství a domácí výrobky, jízdy na koních, milí lidé a hlavně úžasná pohoda a klid! Venkovská turistika, pobyty na rodinných farmách a agroturistika lákají stále více turistů. Užijte si romantiku venkova během letních víkendů!

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Výlety pro samotáře: objevte kouzlo Podkrkonoší

Naše nejvyšší hory jsou plné turistů snad v každém ročním období, a přece se v jejich podhůří najdou místa, která stojí stranou hlavních turistických cest, a přitom nabízejí krásné výhledy, tichá zastavení v krajině i historické památky. Udělejte si výlet do kraje K. J. Erbena a K. V. Raise.

Výlety pro samotáře v Západočeských lázních: poznejte Smrčiny

Výlety pro samotáře v Západočeských lázních: poznejte Smrčiny

Chystáte se na dovolenou do Západočeských lázní, a kromě známých atraktivit hledáte místo, které byste měli jen sami pro sebe? Pak vám poradíme vydat se k Aši, na naše západní hranice. Objevíte tam téměř neznámé pohoří Smrčiny, které si na davy turistů rozhodně nemůže stěžovat. A přitom nabízí klidné procházky hlubokými lesy, nejzápadnější bod České republiky, síť cyklotras a spoustu památek.

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Výlety pro samotáře na Šumavě: objevte kouzlo míst, kde vám lišky dají dobrou noc

Rozhodli jste se vyrazit na Šumavu, ale nechce se vám potkávat davy lidí na známých hřebenech či se vyhýbat cyklistům na exponovaných místech? Tak se právě vám budou hodit naše tipy, které vás zavedou do zapadlých koutů Šumavy, kde dávají doslova lišky dobrou noc. Na turisty zde nenarazíte, ovšem ani na hospody a další vymoženosti civilizace. Takže svačinu s sebou a hurá do přírody.

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Výlety pro samotáře na Českolipsku: objevte skalní reliéfy i výhledy Lužických hor

Českolipsko je krajem pískovcových skal, často ukrytých v lese, do nichž naši předkové vytesali nejrůznější zajímavosti – skalní reliéfy, sluneční hodiny nebo lesní divadlo… Pojďte objevovat krásy tohoto koutu naší země, kam sice turistický ruch vkročil, avšak nikoli v masivní podobě. Naše tipy vás zavedou na vrcholy a vrcholky Lužických hor, do Kunratického Švýcarska či do okolí říčky Svitávky.

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Výlety pro samotáře v Praze: krásná a méně známá místa hlavního města

Určitě si řeknete, že samotářský výlet v Praze ani není možný. Jistě, v centru města u orloje nebo na Hradě sami nebudete nikdy, možná jen velmi brzy ráno. Naše tipy vás zavedou na místa, kam turisté nezajdou a Pražáci o nich sice slyšeli, ale mnohdy tam ani nebyli…

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole.