Úvod > Co chcete dělat? > Praha – Nové Město
Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Nově založené město Karla IV.

Nové Město založil český král Karel IV. na břehu Vltavy mezi Vyšehradem a Starým Městem a 28. března 1348 slavnostně položil základní kámen ke stavbě jeho hradeb. Velkoryse navržený urbanistický plán již tehdy zahrnoval dnešní Karlovo náměstí, Václavské náměstí, Senovážné náměstí a náměstí Republiky, hlavní třídy i několik kostelů. Během prvních čtyř let bylo postaveno přibližně 600 domů, ovšem plně zastavěno bylo Nové Město až v 19. století. Jako poslední přišly na řadu rozsáhlé pozemky mezi Karlovým náměstím a Karlovem, dnes čtvrť nemocnic a vysokých škol.
 

Rozkrájené město 

O Nové Město se dělí několik pražských obvodů: část patří Praze 1, Muzeum hlavního města Prahy leží na území Prahy 8, zbytek s Podskalím, Emauzským klášterem i Karlovo náměstí s Novoměstskou radnicí spadají do městské části Praha 2. Spousty zajímavostí objevíte v rozsáhlém areálu nemocnic a institucí: například v ulici Ke Karlovu stojí letohrádek zvaný Amerika, nyní Muzeum Antonína Dvořáka, pozornost přitahuje i areál Zemské porodnice U Apolináře, postavený v anglickém novogotickém slohu podle projektu architekta Josefa Hlávky, a kostel Panny Marie a sv. Karla Velikého na Karlově.
 

Starší než historické jádro Prahy?

Na území Nového Města najdete také Tančící dům a Národní divadlo, jeho hranice rovněž těsně obchází historickou budovu Národního muzea na Václavském náměstí. K procházkám lákají nábřeží Vltavy, Slovanský ostrov i univerzitní botanická zahrada. K toulkám za tajemstvím láká Petrská čtvrť, spleť uliček kolem kostelů sv. Petra a sv. Klimenta mezi Vltavou a ulicí Na Poříčí. Samostatná osada tu stávala nejenom dávno před vznikem Nového Města, ale dokonce i dříve,
než vzniklo Staré Město.
 
Zobrazit více

Provozovatel

Městský úřad Prahy 1

Vodičkova 681/18
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 221 097 111
WWW:
www.praha1.cz
GPS:
50,079429 14,422786
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Časová náročnost

1,5 hodiny