Kolín, Kudyznudy

Kolín

Určitě jste už někdy slyšeli zlidovělou Kmochovu písničku o Kolínu, který stojí v pěkné rovině. Vystoupejte na zvonici chrámu sv. Bartoloměje a přesvědčte se sami, zda je ta okolní rovina opravdu tak rovná; projděte se také historickým centrem s židovskou čtvrtí a nezapomeňte na výlet řepařskou drážkou!

Co musíte rozhodně vidět v Kolíně

Kromě malebného náměstí, gotické katedrály se zvonicí, zámku, části dochovaných hradeb s Práchovnou a několika kostelů stojí v Kolíně za vidění rovněž část původního židovského ghetta. Židovská čtvrť zabírala takřka čtvrtinu plochy vlastního hrazeného města a přístup do ghetta z Kouřimské a Pražské ulice zřejmě oddělovaly zdi s průchody a uzavíratelnými branami či řetězy. Klenotem ghetta je raně barokní synagoga, založená však zřejmě již na přelomu 14. a 15. století.
 

Koho byste měli znát z rodáků a hudebníků města Kolína

V Kolíně se narodila a prožila část života řada známých osobností. Patřil k nim i dirigent a skladatel dechové hudby František Kmoch (1848–1912), rodák z nedalekých Zásmuk. Stal se učitelem, ale protože své povinnosti zanedbával a místo toho vystupoval s kapelami na plesech, šla nakonec kantořina stranou. Kmoch se pak už věnoval jen muzicírování – a dobře udělal. Navždy zůstal věrný Kolínu, stal se dirigentem městské kapely a řada z jeho přibližně pěti set skladeb zlidověla.
 

Cestovatelská potěšení v kolínské rovině

Když už budete v Kolíně, musíte se projet po řepařské drážce, obnovené trati úzkorozchodné železničky, kterou se v Polabí svážela řepa nebo navštívit zdejší aquapark s jedinečnou trojskluzavkou. V Kolíně najdete také Dvořákovo muzeum Kolínska v pravěku či expozice věnované bydlení měšťanů během 19. století, dobové hygieně a péči o tělo v Červinkovském domě. Západně od města u Křečhoře objevíte Památník bitvy u Kolína; odehrála se v červnu 1757 a každoročně se konají vzpomínkové akce.

Turistická informační centra


Kmochův Kolín 2023 – mezinárodní festival dechové hudby

58. ročník festivalu, jenž je pořádán na počest českého skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína, slibuje zábavu při výtečné muzice ve skvělé atmosféře. Letošní ročník Kmochova Kolína se uskuteční ve dnech 9. – 11. června 2023.
Kolín, Středočeský kraj

Kmochova 50

Tradiční turistická a cyklistická akce v Kolíně.
Kolín, Středočeský kraj

Craft beer fest Kolín

V sobotu 24. června se na náměstí v Kolíně uskuteční 2. ročník craft beer festu!
Kolín, Středočeský kraj

Podzimní Street Food Festival Kolín

Street Food Festival v Kolíně tradičně i na podzim.
Kolín, Středočeský kraj

Ozdoby dávné doby

Vydejte se s námi na poutavou procházku tisíce let starými pravěkými ozdobami a jejich výrobními technologiemi.
Kolín, Středočeský kraj

Kolínská řepařská drážka vás proveze Polabím

Znovuobnovená část trasy nejstarší polabské řepařské drážky nabízí příjemný výlet vlakem taženým parní nebo dieslovou lokomotivou po úzkorozchodné trati. Jezdí při pravidelných víkendových jízdách a o všech státních svátcích od 20. dubna do prvního víkendu v říjnu.
Kolín, Středočeský kraj

Pomník medvědům od Kolína

Pomník Medvědům od Kolína patří známým postavičkám z kresleného filmu „Potkali se u Kolína“ režiséra Břetislava Pojara z roku 1965. Autorem pomníku, který tvoří dva velké balvany a reliéf obou medvědů je kolínský výtvarník Pavel Rajdl. Nachází se u okraje lesoparku Borky na Zálabí.
Kolín, Středočeský kraj

Rozhledna ve vodárenské věži v Kolíně

Kolínská vodárenská věž, která patří k dominantám města, byla slavnostně otevřena pro veřejnost. Vodojem nyní slouží jako veřejně přístupná rozhledna, která kromě krásného výhledu a přístupu do prostoru bývalé vodní nádrže nabídne tematicky zaměřené expozice a další zajímavý kulturní program.
Kolín, Středočeský kraj

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.
Kolín, Středočeský kraj

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.
Kolín, Středočeský kraj

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.
Kolín, Středočeský kraj

Židovská synagoga v Kolíně

Areál kolínské synagogy leží v prostoru někdejšího židovského ghetta. Synagoga sloužila náboženským účelům až do zániku místní židovské obce v roce 1955.
Kolín, Středočeský kraj

Bartolomějské návrší v Kolíně

Bartolomějské návrší tvoří unikátní areál, který se rozprostírá kolem chrámu sv. Bartoloměje. Nenechte si ujít kostnici s bohatou ornamentální výzdobou či budovu bývalé farní školy s interaktivní expozicí, vyhlídku ze zvonice a zelené parkány.
Kolín, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia je tříhvězdičkový hotel, který se nachází v historickém městě Kolín. Architektonicky zajímavě řešená budova vznikla podle návrhu architekta George F. Klisaka, který se pro tento projekt nechal inspirovat svým pobytem v New Yorku.
Kolín, Středočeský kraj

Pension Falconi v Kolíně

Pension Falconi *** se nachází v klidné části města Kolína. Sídlí v působivé budově z 30. let 20. století v těsné blízkosti Karlova náměstí. Svou polohou nabízí hostům ideální zázemí během turistiky, obchodního jednání i rodinné dovolené.
Kolín, Středočeský kraj

Pojeďte na výlet


S osobností na procházku: do Příbrami a po Příbramsku s Janem Drdou

Městečko na dlani, Vyšší princip, Němá barikáda, Hrátky s čertem a spousta krásných a originálních českých pohádek: to jsou nejznámější díla Jana Drdy (1915–1970). Pojďte se v jeho stopách vypravit pěšky po Příbrami a nechte se portálem Kudy z nudy inspirovat k dalším výletům do okolí – a do pohádek.
s J. Drdou Příbramskem, Cesty krajinou

S osobností na procházku: na Křivoklátsko a podél Berounky s Otou Pavlem

Dukla mezi mrakodrapy, Plná bedna šampaňského, Smrt krásných srnců anebo Jak jsem potkal ryby: to jsou nejznámější knížky spisovatele a novináře Oty Pavla (1930–1973). Povídky z Křivoklátska, kraje jeho dětství, se líbily tolika čtenářům, že se o údolí Berounky v okolí Luhu u Branova dodnes mluví jako o kraji Oty Pavla. Pojďte se s ním seznámit!
Křivoklátsko a Berounka s Otou Pavlem, Výlety s příběhem

Baťův malý Zlín ve Zruči nad Sázavou

Když se řekne Baťa, vybaví se většině lidí boty a Zlín. Nebo také Zruč nad Sázavou, takový malý Zlín asi 70 kilometrů od Prahy. Městečko, které s příchodem obuvnického gigantu v roce 1939 dostalo úplně jinou tvář, zapříčiněnou nebývalým rozvojem.
po Baťově Zruči, Cesty poznání

Běžecká trasa Konopiště

Tato běžecká trasa je ideální pro sportovní turisty, kteří přijeli na zámek Konopiště a chtějí se přitom trochu proběhnout.
běžecká trasa Benešov, Cesty pro zdraví