ÚvodČeská nejHistorickéVáclav IV. – král s pověstí špatného panovníka
Historické

Václav IV. – král s pověstí špatného panovníka

Václav IV. (26. února 1361, Norimberk – 16. srpna 1419, Nový hrad u Kunratic) byl syn českého krále a římského císaře Karla IV. a jeho třetí ženy Anny Svídnické. Na český trůn nastoupil jako sedmnáctiletý a vládl 41 let, do té doby nejdéle ze všech českých králů.
Do dlouho očekávaného následníka trůnu vkládal Karel IV. velké naděje. Většina z nich se nenaplnila: Václav IV. sice získal dokonalé vzdělání, ale zatímco pro jeho otce i mladšího bratra Zikmunda byla politika velkou vášní, on sám k vládnutí neměl talent a ani ho nebavilo. Navíc vládl v poměrně složité době: za jeho vlády se v českém království rozvinula reformace, která po Václavově smrti vyústila v husitské války. Ačkoli Karel IV. už v roce 1376 prosadil volbu svého patnáctiletého syna římským králem, Václav IV. o titul v roce 1400 vlastní vinou přišel.

Oficiálním důvodem k jeho sesazení se stala lenost, nečinnost a také smrt sv. Jana Nepomuckého, vykonaná na králův příkaz. Politická vražda vysokého církevního hodnostáře neprošla ani panovníkovi.

Podle historiků králi chyběly zkušenosti s praktickou politikou i diplomatické schopnosti, a do jeho obrazu se promítá rovněž řada „nekrálovských“ vlastností. Potrpěl si na módu, rád pil, lovil a bavil se. Stále častěji pobýval v ústraní na svých luxusně vybavených loveckých sídlech poblíž Prahy, kde sice úřadoval a přijímal oficiální návštěvy, ale spíš odpočíval a jezdil na lovy do okolních lesů. Oblíbil si hrady Křivoklát a Žebrák, nechal postavit nedaleký hrad Točník i Nový Hrádek u Kunratic. Na hrádku uprostřed Kunratického lesa hledal klid a úkryt před starostmi, nakonec ho ale právě tam v létě 1419 „trefil šlak“, když se dozvěděl o defenestraci na Novoměstské radnici. Václav IV. je pochovaný v katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Václav IV. byl dvakrát ženatý. V roce 1370 se oženil s Johanou Bavorskou, jeho druhou ženou se v roce 1383 stala Žofie Bavorská. Obě manželství zůstala bezdětná.
 

Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Region:
Praha
Městská část:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 
 
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury Památky

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Památky

Hrad Zvíkov – okouzlující výhled na Vltavu a Otavu Audio

Areál hradu Zvíkov, který leží cca 20 km od Písku, je trvale celoročně volně přístupný a průchozí k místnímu přístavišti. Na hradbách jsou pěkné vyhlídky na Vltavu a Otavu, i na jejich soutok.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Audio

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny Památky

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV. Audio

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Středočeský kraj – 5denní program

Ve Středočeském kraji, který ze všech stran obklopuje hlavní město Prahu, je celá řada skvělých atrakcí pro děti. Návštěvu největšího aquaparku či největšího zábavního parku v České republice spojíme s prohlídkami krásných hradů a zámků, podíváme se i do skanzenu a malé zoologické zahrady.

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Památky v okolí Prahy – známé neznámé

Z hlavního města je to necelá hodinka cesty. Skoro každý už toto místo aspoň jednou navštívil. Jezdí se sem na rodinné výlety a nejeden mladý pár zde strávil romantický víkend. Je ale dost možné, že to nejzajímavější jste po cestě přehlédli!

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV. Památky

Hrad Žebrák – po stopách krále Václava IV.

Oblíbené místo pobytu Václava IV. je romantickým zákoutím skýtajícím výhled do širokého okolí s dominantním sousedním hradem Točníkem. Dominantou hradu je vysoká okrouhlá věž (bergfrit), dnes využívaná jako rozhledna.

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Panovníci a státníci našich dějin: tipy na výlety k jejich sochám

Řada panovníků a státníků, jako je například Přemysl Otakar II., Karel IV., Marie Terezie, Josef II. nebo T. G. Masaryk má svoji sochu či pomník. Vybavíte si ale, kde konkrétně ta či ona socha stojí? Za připomínkou našich státníků vás pozveme v dnešních tipech.

Poznejte místa, která jsou spojena s markrabětem Joštem a bohatou historií Brna i Moravy

Poznejte místa, která jsou spojena s markrabětem Joštem a bohatou historií Brna i Moravy Audio

Znáte příběh moravského markraběte a římského krále Jošta? Současníci ho považovali za nejschopnějšího člena lucemburské královské rodiny své doby. Podařilo se mu obnovit brněnskou mincovnu a po celou dobu vlády razil vlastní mince. Byl posledním moravským panovníkem, který usiloval o nezávislost Moravy. Po jeho smrti už titul moravského markraběte vždy připadl českým králům. Diplomat a vzdělanec Jošt Moravský (říjen 1354 – 18. ledna 1411) sídlil v Brně, které i díky němu získalo v zemích Koruny české značný věhlas a váhu. Pojďte si připomenout místa spojená s touto nejvýznamnější osobností moravské větve dynastie Lucemburků!

Komentovaná prohlídka venkovní umělecké výzdoby katedrály sv. Víta

Využijte jedinečné příležitosti poznat kompletní venkovní uměleckou výzdobou Katedrály sv. Víta (sochy, plastické reliéfy, mozaiky) seznamte se se stavebním vývojem chrámu, naučte se v praxi rozpoznat práci Matyáše z Arrasu, Petra Parléř a dalších stavitelů.
Praha 1, Praha

Umění na Hradě – Nejvyšší purkrabství na Pražském hradě

Přijďte na přednášky z cyklu Umění na Hradě. Přednáška se uskuteční v prostorách Nejvyššího purkrabství (vstup ze Zlaté uličky č. 11/7).
Praha 1, Praha

Umění na Hradě – Nejvyšší purkrabství na Pražském hradě

Přijďte na přednášky z cyklu Umění na Hradě. Přednáška se uskuteční v prostorách Nejvyššího purkrabství (vstup ze Zlaté uličky č. 11/7).
Praha 1, Praha

Architektura na Hradě – Nejvyšší purkrabství na Pražském hradě

Na Pražském hradě se konají přednášky na téma Architektura na Hradě.
Praha 1, Praha

Předjaří – Zahrada malých gest na Pražském hradě

Od 26. února do 8. března 2026 se na Pražském hradě v Empírovém skleníku Královské zahrady uskuteční výstava Předjaří: Zahrada malých gest. Přivítejte jaro v tomto krásném prostředí obklopeni uměním a květinami.
Praha, Praha

Festival minipivovarů na Pražském hradě 2026

Další ročník degustační akce roku – Festival minipivovarů na Pražském hradě. 14. ročník Festivalu minipivovarů na Pražském hradě, který pořádá Českomoravský svaz minipivovarů, se uskuteční ve dnech 12. – 13. června 2026.
Praha 1, Praha

Betlémy 2025 – kostel Všech svatých na Hradčanech

Betlém v kostele Všech svatých v areálu Pražského hradu byl objeven během druhé etapy obnovy interiéru chrámu v roce 2021. Sádrové figurky následně odborně zrestaurovala paní Dagmar Lebenhartová ve spolupráci se svou dcerou Irenou Třískovou.
Praha 1, Praha

Staří mistři II: Expozice ve Šternbernském paláci

Sbírková expozice Staří mistři II navazuje na expozici Staří mistři nacházející se v protějším Schwarzenberském paláci. Obě se vzájemně doplňují tak, aby utvořily jeden celek, a zároveň představují skvostná umělecká díla v různých souvislostech.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Audio

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Praha 1, Praha

Svatovítské varhany – nové varhany v katedrále sv. Víta v Praze

Katedrála sv. Víta se po téměř sto letech dočká nových varhan, které budou slavnostně uvedeny v roce 2026. Jejich příběh navazuje na dlouhou a bohatou historii varhan v chrámu – od středověkých nástrojů přes slavné renesanční "císařské varhany" až po současný Melzerův nástroj z roku 1931.
Praha 1, Praha

Expozice známkové tvorby a poštovnictví na Pražském hradě

Česká pošta a Kancelář prezidenta republiky na Pražském hradě otevřely expozici vybraných kapitol známkové tvorby a poštovní historie. Ve třech tematických celcích přibližuje dějiny lucemburské dynastie, známkové motivy Pražského hradu a tradici prezidentského portrétu na známkách.
Praha 1, Praha

Socha svátého Jiří na Pražském hradě

Jezdecká socha sv. Jiří se nachází a na III. nádvoří Pražského hradu, kousek od Mrákotínského monolitu. Originál sochy odlili v roce 1373 bratři Martin a Jiří z Kluže, autor uměleckého díla jako takového není přesně znám.
Praha 1, Praha

Mrákotínský monolit na Pražském hradě

Obelisk na Pražském hradě či též Mrákotínský monolit je vysoký štíhlý čtyřboký monolitický komolý jehlan stojící na třetím hradním nádvoří v blízkosti Starého proboštství odhalený u příležitosti výročí 10 let od vzniku Československa v roce 1928.
Praha 1, Praha

Reprezentační prostory Pražského hradu

Mezi reprezentační prostory Pražského hradu patří například Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.
Praha 1, Praha

Stálá expozice Hradní stráže na Pražském hradě

Expozice umístěná ve třech patrech věže Mihulka představuje historii i současnost Hradní stráže a historický vývoj jejích předchůdců. Historií provede návštěvníky prostřednictvím řady exponátů a dobových scén.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Restaurace Vikárka se nachází se v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Naleznete zde poctivou restauraci, kde si vychutnáte chuť tradiční české i mezinárodní kuchyni.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Perníková pekárna – zdobení perníčků v Praze

Tvůrčí aktivita pro celou rodinu přinese společný čas plný zábavy. Vámi ozdobené perníčky si odnesete jako sladké vzpomínky na chvíle v Praze. Získáte originální osobní suvenýry pro svoje blízké a nebo voňavou svačinku.
Praha 1, Praha

Hostel Little Quarter

Little Quarter Hostel se nachází v historickém centru Prahy, jen pár kroků od Pražského hradu v Nerudově ulici. Nabízí ubytování v několika typech nově zrekonstruovaných a čistých pokojů.
Praha 1, Praha

Kafe & Hrnky – kavárna a keramická dílna

Místo, ve které byste v Nerudově ulici na Malé straně možná už ani nedoufali. Kafe & Hrnky spojují kavárnu se zahrádkou ve vnitrobloku a keramickou dílnu. Objevte cestu hrnečku od hroudy hlíny až po šálek kávy.
Praha 1, Praha