!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zlatorudné mlýny - za zlatou horečkou do Zlatých Hor
Zlatorudné mlýny - za zlatou horečkou do Zlatých Hor
"> "> "> Zlatorudné mlýny.JPG "> "> Za zlatou horeckou do Zlatých Hor3.JPG "> 01_Zlatorudné mlýny I..JPG "> Za zlatou horeckou do Zlatých Hor2.JPG "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Zlatorudné mlýny - za zlatou horečkou do Zlatých Hor

Středověký hornický skanzen na řece Olešnici u Zlatých Hor vám v místě zvaném Údolí ztracených štol nabídne k prohlídce repliku dobových zlatorudných mlýnů ze 14. století, časů největší slávy dobývání zlata ve zdejším kraji.

Rudné mlýny v údolí Ztracených štol

Při cestě ze Zlatých Hor do Ondřejovic, leží malebné Údolí Ztracených štol. Říčka Olešnice zde opouští úzce zaříznutý úsek údolí a po miliony let ukládá zlato do náplavů. Zdejší rýžoviště byla těžena povrchově i hlubinně, tzv. měkkým dolováním. Pravý břeh Olešnice je poset pinkami, obvaly i odvaly. Je protkán nespočetnými kanály pro přívod vody do rýžovišť. Hlavní přívodní kanál je stále v provozu. Geologové v těchto místech prokázali vysoké obsahy zlata s opětovným nabohacováním. V hloubce cca 5 m bylo průzkumnou šachticí odhaleno vydřevené důlní dílo, zřejmě jedna ze ztracených štol, ukrývajících zlatonosné žíly.

V současné době je v tomto romantickém údolí vybudována replika středověkých hornických mlýnů s naučnou stezkou "Údolí ztracených štol". V mlýnici vám bude předvedeno drcení zlaté rudy a při troše štěstí si kousíček zlata můžete odnést domů. Oba dřevěné stroje, zhotovené podle dobových nákresů, jsou poháněny vodními koly, která čerpají energii z původního kanálu. Horský ráz údolí a postavení vodních kol v kaskádě kolmo ke svahu vytvářejí čarokrásné zákoutí. Jako by se zde opravdu čas zastavil. Naučná stezka vás přivede i k místu, "kde voda teče do kopce". Optický klam je na místě tak silný, že pozorovatel jen stěží pochopí umění dávných zlatokopů.
 

Hornická osada ve Zlatých Horách

Zlatokopecký skanzen ve Zlatých Horách byl rozšířen o Hornickou osadu. Jde o repliku dřevěného hornického srubu, kde mohou návštěvníci vidět také ukázky tradičních domácích řemesel včetně prezentace nástrojů a nářadí. Základem roubeného objektu hornické osady je vnitřní dvůr s hospodářskou částí, hrnčírnou a kovárnou. Obytnou část tvoří světnice, černá kuchyně a tkalcovna.

Hornická osada byla ve středověku uzavřeným opevněným komplexem, kde se jednak zpracovávala vytěžená ruda a kde žili horníci běžným životem. Později ve 14. století funkci obranné pevnosti k shromažďování vytěženého zlata převzal hrad Edelštejn. Hornická osada má svou zvoničku. Ta symbolizuje „pivní zvonec,“ který zavedl pro zdejší horníky prostřednictvím nového horního práva v roce 1524 biskup Jakub ze Salzy. Na přístupové cestě k hornické osadě stojí dřevěná replika strážní věže, která je přístupná a slouží jako vyhlídka.

V těsné blízkosti hornické osady se nachází závodiště se soutěžními klajmy. Tyto prostory jsou využívány při každoročních soutěžích v rýžování zlata o putovní pánev starosty města. Ve Zlatých Horách byla založena tradice rýžování zlata první soutěží v roce 1993. V roce 1996 proběhlo u rekreačního areálu Bohema Mistrovství Evropy v tomto klání. Nejprestižnější soutěží bylo ovšem mistrovství světa v roce 2010, které se již uskutečnilo v prostorách zdejšího skanzenu.


Muzeum a naučná stezka

Přímo ve městě Zlaté Hory se nachází muzeum zaměřeno na historickou i současnou těžbu drahých kovů, převážně zlata v lokalitě Zlatých Hor a okolí. Muzeum spravuje také hornický skanzen.

Zlatohorská hornická naučná stezka - ojedinělá turistická zajímavost v Evropě. Stezka vede po místech, kde lze spatřit pozůstatky po dobývání zlata Kelty, středověkých kovkopů i novodobých horníků.

Speleoterapie - Speleoterapie se nachází ve zrekonstruovaném důlním díle u Zlatých Hor. Zlatohorská speleoterapie patří mezi jediná tři centra v republice.

Průvodce je k dispozici na Zlatohorské hornické naučné stezce a na jednotlivých atraktivitách (Zlatorudné mlýny, Městské muzeum a Speleoterapie).

Zobrazit více

Zlatokopecký skanzen Zlaté Hory

Naposledy změněno: 2. 8. 2020

Akce v okolí

6.6.
Závod Míru U23 2021

Závod Míru U23 2021

Jeseník, Střední Morava a Jeseníky
1.5.
Májové setkání na Hraničním vrchu

Májové setkání na Hraničním vrchu

Krnov, Severní Morava a Slezsko
10.9.
12.9.
Trofeo Niké Jeseníky 2021

Trofeo Niké Jeseníky 2021

Malá Morávka, Severní Morava a Slezsko
1.1.
Novoroční výstup na Praděd

Novoroční výstup na Praděd

Malá Morávka, Severní Morava a Slezsko

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant a penzion V Gruntě

Restaurant a penzion V Gruntě

Zlaté Hory, Střední Morava a Jeseníky
Hotel Praděd Thamm ve Zlatých Horách

Hotel Praděd Thamm ve Zlatých Horách

Zlaté Hory, Střední Morava a Jeseníky
Hotýlek U Pekina - penzion Jeseníky

Hotýlek U Pekina - penzion Jeseníky

Zlaté Hory, Střední Morava a Jeseníky
Horský apartmán Vyhlídka na Rejvízu

Horský apartmán Vyhlídka na Rejvízu

Zlaté Hory, Střední Morava a Jeseníky