Úvod > Česká nej > Kulturní > Česko ve filmu - kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie
Kulturní

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Most u Remagenu (1968)

Lávka v Davli posloužila americkým filmařům jako kulisa pro válečný film Most u Remagenu. Natáčení se účastnila většina obyvatel Davle včetně školáků, kteří zde pochodovali ve stejnokrojích Hitlerjugend. Filmovou válku však přerušil příchod sovětských vojsk v srpnu 1968. Když se na konci šedesátých let americký režisér John Guillermin rozhodl, že na toto téma natočí film, vybral si pro filmování most v Davli, který se mostu přes Rýn podobal. A zatímco ze skutečného mostu u Remagenu zbyly jen věže na břehu, ten filmový stojí dodnes.
 

Amadeus (1984)

Oscarový film Miloše Formana je velkolepá pocta Wolfgangu Amadeu Mozartovi a jeho hudbě. Mozart ve skutečnosti v Praze pobýval, měl zde své přátele, za kterými jezdil, ale ve filmu ulice Prahy hrály úlohu kulis Vídně. Ale kde se film natáčel? Většinu míst potkáte v Praze – Stavovské divadlo, malostranské uličky, knihovnu Strahovského kláštera nebo Valdštejnský palác. Ale část filmu se natáčela na Moravě, konkrétně v Kroměříži, kde Arcibiskupský zámek představoval vídeňský dvůr.
 

Kolja (1996)

Jeden z několika českých filmů, který získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Děj se odehrává v Československu během konce komunistického režimu a vypráví příběh sbližování stárnoucího muže s nevlastním synem. Většina lokací se nachází v Praze – určitě poznáte Vinohradský hřbitov, jeden z největších hřbitovů ve střední Evropě, Václavské náměstí i Petřín. Z míst, kam se Kolja s nevlastním tatínkem vypravil na výlet nelze nepoznat řeku Vydru na Šumavě.
 

Mission Impossible (1996)

Tom Cruise v hlavní roli špionážního thrilleru, který byl zčásti natočený v Praze. Ve filmu jsou vidět i známé pražské památky, jako Rudolfinum, Karlův most, Národní muzeum, Kampu, Lichtenštejnský palác, hotel Evropa, Staroměstské náměstí, Prašnou bránu, Obecní dům nebo Železnou ulici.
 

Bídníci (1998)

Dánský režisér Bille August přetavil román Victora Huga ve výpravný historický film, plný velkolepých kulis, scén a kostýmů. Natáčelo se v Praze a Kutné Hoře. Ve filmu tak uvidíte třeba pohled na Hradčanské náměstí před Pražským hradem i na Barborskou ulici, která vede kolem současné galerie GASK k chrámu sv. Barbory, památky UNESCO.
 

Underworld (2003)

Po staletí obývají Zemi dvě rasy, které nepatří do lidského rodu. Aristokratičtí vampýři čili upíři a jejich zavilí nepřátelé, brutální lykani, vlkodlaci. Lidé na jejich existenci nevěří, traduje se jen v pověrách a hororových příbězích. Ale oni zde jsou a vedou odvěký boj na život a na smrt o nadvládu nad těmi druhými... taková je ideologie filmu Underworld, který se natáčel mimo jiné na Pražském hradě a na zámku Hluboká.
 

Hellboy (2004)

Akční horor, který režisér Guilermo del Toro natočil podle známého Mignolova komiksu, vypráví o Chlapci z pekla, který přišel na svět v roce 1944. Dospělý Hellboy (Ron Perlman) žije v přísně utajeném Úřadu pro výzkum paranormálních jevů a spolu s žabím mužem Sapienem (Doug Jones) a dívkou Liz (Selma Blairová), která umí v rozčilení vyvolat výbuch či požár, jsou využíváni při mimořádných operacích FBI. V Česku se natáčelo v Praze na Ministerstvu dopravy, Národním památníku na Vítkově, Holešovicích, Smíchově nebo Libni.
 

Milenci v Praze (2005)

Korejský romantický televizní seriál před více než deseti lety odstartoval zájem Korejců o Praha. A zaslouženě. Děj se odehrává přímo v české metropoli a sleduje osudy korejské diplomatky a dědice jednoho komerčního impéria.
 

Iluzionista (2006)

Ve filmu si roli Vídně zahrála Praha. Iluze byla dokonalá. Historizující snímek s Edwardem Nortonem v hlavní roli odhaluje osudový příběh útrapami zkoušené lásky a poněkud ponurou vizi konce 19. století. Filmových lokací bylo mnoho. Proto se ve filmu mihne Český Krumlov se svým středověkým centrem Latránem, Tábor, zámek Dobříš i Konopiště.
 

Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2007)

Když chcete v Hollywoodu natáčet nějakou fantasy říši, máte zřejmě jen dvě možnosti. Buď Nový Zéland (Pán prstenů) a nebo Česká republika. V naši krajině se natáčel částečně už první díl, ale nejvíce je vidět ve dvojce, kdy štáb natáčel prakticky jen u nás (vyjma u nás neexistujícího moře). Mezi nejznámější záběry patří například Pravčická brána. Občas si ale hollywoodští tvůrci pomáhají kulisami. Pro Van Helsinga vznikla za Prahou úplně nová vesnička (úvodní záběr z "Paříže" je ovšem točený na Staroměstském náměstí).
 

Lidice (2011)

Obec Lidice leží ve středních Čechách nedaleko Prahy. Na mapách z roku 1942 byste vesnici našli o několik stovek metrů dál, než je tomu dnes. V tom roce totiž byla obec hitlerovskými vojsky kompletně srovnána se zemí. Obnovy se dočkala až po válce. Příběh Lidic natočil český režisér Petr Nikolaev a se svým snímkem zazářil na několika filmových festivalech. Některé scény se natáčely přímo v Lidicích, ale většina pochází z jiných míst, například Zubrnice, Roudnice nad Labem nebo z Prahy.
 

Jen my víme kde (2015)

Hlavní hrdinkou čínského romantického příběhu je dívka Jin Ying, která odjede studovat do Prahy, kde kdysi žila její babička. Spřátelí se s čínským mladíkem, který v Praze pobývá už několik let. A romantická zápletka je na světě. Snímek se natáčel především v Praze na Malé Straně a na Starém Městě. Pohledy na Prahu ve snímku dokonale podkreslují romantickou atmosféru příběhu.
 

Anthropoid (2016)

Snímek Anthropoid vychází z výjimečného skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na obergruppenführera SS Reinharda Heydricha. Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka (Cillian Murphy) a Jana Kubiše (Jamie Dornan), kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Film se natáčel v ČR hlavně v Praze (Chotkovy sady, Resslova a Šafaříkova ul., Invalidovna, Zvonařka, první nádvoří Pražského hradu) a ve Vojenském újezdě v Brdech.
 

Úkryt v zoo (2017)

Antonina Zabinská (Jessica Chastain) práci v manželem řízené zoologické zahradě ve Varšavě přímo zbožňuje. Když 1. září 1939 napadne Německo Polsko, pocítí to zahrada prakticky okamžitě. Bombardování a ostřelování města ve vteřině zničí všechno, co manželé Zabinští léta budovali. Ze zahrady bez zvířat se stane skladiště německých zbraní a své odborné znalosti můžou Antonina a její muž Jan (Johan Heldenbergh) využívat jen k chovu prasat. Prasata totiž krmí zbytky, které vyprodukují obyvatelé varšavského ghetta. A pro ně jezdí Jan pravidelně s náklaďákem. Ale zpátky neodváží jenom ty zbytky, ale také lidi... Napínavý snímek se natáčel v Praze na Výstavišti (zde byly natáčeny záběry ze "zoo"), na Hlavním nádraží, Senovážném náměstí, Smíchovské náplavce a Žatci, zahráli si v něm i čeští herci (Martha Issová, Alena Mihulová, Jitka Smutná, Arnošt Goldflam) a další.
Filmové melodie festivalu Soundtrack rozezní Poděbrady

Filmové melodie festivalu Soundtrack rozezní Poděbrady

Festival filmové hudby a multimédií Soundtrack Poděbrady se letos koná už posedmé. Poslední prázdninový víkend je v lázeňském městě věnován všem fanouškům filmové hudby. Mezinárodní festival, který odstartoval ve čtvrtek 25. srpna potrvá do neděle 28. srpna 2022 a přinese program největších hvězd filmového hudebního průmyslu. Koná se pod širým nebem – hlavní program pod poděbradským zámkem, doprovodný program pak v Centrálním lázeňském parku a na Jiřího náměstí.

České filmy s Oscarem: výlety na místa, kde se natáčely Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

České filmy s Oscarem: výlety na místa, kde se natáčely Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Horory po česku: pojďte se s námi bát!

Horory po česku: pojďte se s námi bát!

Podobně jako si v Americe můžete koupit výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, s portálem Kudy z nudy se můžete vydat po stopách temných českých snímků. Je libo film Rapl, Pustina, Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze?

Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny

Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny

Snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise přijde do kin stylově v Den české státnosti, tedy již 28. září 2016. Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, jehož premiéra u nás proběhla již v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, vznikl v britsko-české koprodukci podle skutečných historických událostí. Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin a poznejte z první ruky místa, o kterých bude ve filmu řeč.

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Anglie a Skotsko v Česku: léto v anglických parcích, s tajnými agenty a letci RAF

Pojďte s portálem Kudy z nudy objevovat tajemství anglických parků a kouzelné růže z venkovských zahrad britského venkova. Pozveme vás také na únikovou hru, kde se stanete agentem britské tajné služby MI6, do muzea britských královských letců a nakonec si zaskotačíte na Skotských hrách na Sychrově.

Železný most v Davli – kulisa k filmu Most u Remagenu

Železný most v Davli – kulisa k filmu Most u Remagenu

Bývalý silniční most spojující Davli a Jílové u Prahy se proslavil natáčením válečného filmu Most u Remagenu. Příhradová ocelová konstrukce o třech polích a o celkové délce 141 m spočívá na třech kamenných pilířích, které byly před napuštěním Vranské nádrže zvýšeny o 1,5 metru.

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

Památník národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech

V břežanském památníku naleznete multimediální expozici protifašistického odboje, který tvoří spolu s Lidicemi a Terezínem jakýsi trojúhelník paměti národa daného období. Mimo informací o životě za protektorátu a odboji obsahuje i část věnovanou historii zámku.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

Atentát na Heydricha – nejvýznamnější odbojový čin

27. května 1942 spáchali členové skupiny Anthropoid atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Parašutistům, kteří byli na tento vojenský úkol speciálně vycvičeni, se však nepodařilo včas opustit Prahu a nakonec zahynuli v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje.

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Věčné jméno Lidice – nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Jméno malé vesnice nedaleko Prahy mělo být navždy vymazáno z mapy světa. Tragédie byla odstrašujícím případem pomsty na nevinných lidech za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha během okupace Československa za druhé světové války.

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Krajinou Letopisů Narnie v Tisé

Film Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň z produkce studia Walt Disney Pictures se natáčel na třech kontinentech, filmaři navštívili Velkou Británii, různé kouty USA, Nový Zéland, Polsko a také Českou republiku – především skalní město v Tisé.

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác a Výstaviště Praha v Holešovicích

Průmyslový palác je ústřední dominantou areálu Výstaviště Praha Holešovice. Secesní stavba pochází z roku 1891 podle návrhu Bedřicha Münzbergra, který spoluprácoval s inženýrem Františkem Prášilem. Výzdobu provedl Bedřich Ohman a Alois Dryák. Stavba je jak uměleckou, tak i technikou památkou.