Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Invalidovna v Karlíně
Památky

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.
Barokní budova byla postavena v letech 1731-1737 jako útulek pro válečné vysloužilce, aby neskončili ve starobincích nebo o žebrotě. Invalidovna byla malým, uzavřeným světem, kde vládla vojenská disciplína. Do května roku 1737 byla v hrubé stavbě hotova pouze devítina celkového zamýšleného projektu – severovýchodní dvůr. Původní projekt byl plánován pro 4000 invalidů s rodinami, správou ústavu a pomocný personál (jakýsi uzavřený vojenský tábor s vlastním režimem a sociálním a ekonom. zázemím). 
 
Původně florentský hrabě Petr Strozzi sám jako voják několikrát vyzkoušel bezmoc raněného. Uvědomil si, jak těžký osud mají vysloužilí vojáci, když při službě císaři utrpí zranění a nemohou se o sebe postarat. Nechal se inspirovat francouzským „králem slunce“ Ludvíkem XIV., který postavil v Paříži první vojenskou invalidovnu. Vypracování plánů pražské invalidovny bylo svěřeno slavnému baroknímu staviteli Kiliánu Ignáci Dientzenhofferovi. Součástí budov měly být refektáře a slavnostní sály, kuchyně, dílny, krámky, škola, nemocnice s oddělením pro choromyslné a porodní bábou, vězení a v dostatečném počtu umývárny a záchody. Projekt počítal i s vodovodem a kanalizací.
 
Stavební kámen byl lámán na svahu Vítkova a na Proseku, vápenec dopravovali z Bráníku a dřevo z Berouna. Tak se stavělo až do 17. května 1737, kdy byla stavba zastavena, protože se ukázalo, že prostředky nadace nestačí. Vzhledem k nedostatku financí byla další výstavba přerušena a urychleně dokončeny omítky a klenby, aby stavba mohla sloužit svému účelu. Po smrti iniciátora celého podniku císaře Karla VI. v roce 1740 se stavba definitivně zastavuje. Hrabě Strozzi byl zabit zbloudilou střelou 6. června 1664, po vítězné bitvě s Turky o ostrov na řece Muře. Pohřbili ho v rodinné hrobce u vídeňských Augustiniánů.
 
Stojící část Invalidovny byla upravena, aby v menším měřítku zastala funkci celého komplexu. Byla sem přesunuta nemocnice, krámky i dílny a místo kostela byla v refektáři zřízena kaple sv. Kříže s dřevěnou kazatelnou, později doplněna o varhany. Invalidovna v prvních letech existence, pod správou pražského arcibiskupa, ubytovala 200 invalidů. Za vlády Marie Terezie roku 1750 byla Invalidovna předána do péče "státní komise invalidní". K Invalidovně patřil až do roku 1761 také Riedlovský mlýn, dodávající mouku a chléb. V roce 1874 obývalo budovu až 1400 osob. V roce 1925 bylo v části Invalidovny zřízeno vojenské muzeum a pro invalidy byla v letech 1933 – 34 postavena nová invalidovna v Hořicích v Podkrkonoší. Podle Invalidovny je pojmenováno Sídliště Invalidovna a blízká stanice metra.


Současnost a budoucnost Invalidovny

V současné době je ve špatném technickém stavu, v roce 2018 získal budovu Národní památkový ústav. Záměrem NPÚ je, aby budova brzy ožila a stala se místem setkávání místních i přespolních.

V areálu by měla vzniknout expozice věnovaná historii Invalidovny, výstavní prostory by zde měly naleznout i další kulturní instituce. Působit zde pak bude edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví. Budova by se měla rovněž otevřít kreativnímu průmyslu a kromě pracoviště NPÚ zde své sídlo nalezne také Pražský filharmonický sbor.
 

Cestováni bez bariér:

"Aby nebyli nuceni žebrati" – válečný invalida Josef Velíšek provede návštěvníky okolím památky, seznámí s každodenním životem a zajímavými místy – hra pro chytré telefony vhodná pro vozíčkáře, rodiny s dětmi (vč. kočárku), se psem. Hra je určena všem věkovým kategoriím a je možné ji odehrát kdykoliv během roku. Stáhnout si ji můžete zdarma na stránkách geofun.cz.

Zombie Night Run Praha 2023

6. ročník zážitkového běhu.
Praha, Praha

Peter Bence

Peter Bence se vrací do Prahy se svým přestavením The Awesome piano. Ve Forum Karlín vás 3. června čeká klavírní podání skladeb od Michaela Jacksona, Queen nebo Sia.
Praha 8, Praha

Tenacious D.

Jack Black a Kyle Gass, jinak známí jako rockové ikony Tenacious D, se vydávají na evropské tour, v rámci kterého se 4. června 2023 poprvé představí českým fanouškům v pražském Foru Karlín.
Praha 8, Praha

The War on Drugs

Americká rocková kapela The War on Drugs představí v úterý 13. června 2023 v pražském Foru Karlín své aktuální album I Don’t Live Here Anymore.
Praha 8, Praha

Hilltop Hoods

Jedna z nejoblíbenějších australských koncertních kapel přijede v rámci evropského turné, které obsahuje pouze jedenáct zastávek a ve středu 28. června zahraje ve Foru Karlín.
Praha 8, Praha

Nick Mason’s Saucerful of Secrets

Výjimečná show pro fanoušky Pink Floyd a milovníky rockové hudby se uskuteční 17. července ve Foru Karlín. Nick Mason’s Saucerful of Secrets hrají a zpívají písně Pink Floyd, počínaje ranými skladbami až po album Obscured by Clouds z roku 1972, včetně epické Echoes.
Praha 8, Praha

Frog Leap

Charismatický rocker Leo Moracchioli se po roce vrátí do pražského Fora Karlín. Jeho show si můžete užít 25. září.
Praha 8, Praha

Larkin Poe

Po skvěle přijatém vystoupení na Colours of Ostrava přijedou Larkin Poe na svůj zatím největší tuzemský koncert do pražského Fora Karlín, 31. října 2023.
Praha 8, Praha

Aktivity v okolí

Kaizlovy sady

Park v pražském Karlíně dýchá atmosférou přelomu 19. a 20. století. Jsou zde repliky staropražských luceren a laviček, nad jezírkem odpočívá bronzový akt sedící dívky s názvem Vzpomínka.
Praha 8, Praha

Lilith – obří socha ženy od Davida Černého v Karlíně

Nový pražský monument – obryně Lilith sochaře Davida Černého. Na budově Fragment v Karlíně je od podzimu 2022 instalovaná blyštivá socha ženy, která váží 35 tun, měří 24 metrů a má pohyblivou hlavu. Jmenuje se Lilith a vytvořil jí výtvarník a sochař David Černý.
Praha 8, Praha

Svatá cesta z Prahy do Staré Boleslavi

Vydejte se na kole, případně pěšky, po starobylé Svaté cestě, kterou vybudovali jezuité v 17. století. Dodnes můžeme vidět podél silnice z Prahy do Brandýsa nad Labem zachovalé kapličky. Kolik jich vlastně je? Odkud kam vedou?
Praha 7, Praha

Vodní sochy ve Futurama Business Parku v Karlíně

Futurama Business Park je kancelářský komplex v pražském Karlíně, jehož exteriér zdobí neobvyklé vodní zákoutí s originálními sochami Zdeňka Ruffera. Pokochat se můžete pohledem na plavce, plameňáky nebo hrochy.
Praha 8, Praha

Kurzy kreslení a malování v pražském Ateliéru 45

Výtvarné kurzy v Ateliéru 45 mají velmi široký záběr, od prvního seznámení s kreslení tužkou na papír, přes kresbu uhlem, až po složité technologické postupy při olejomalbě.
Praha 8, Praha

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Wnoozow je textilní manufaktura založená roku 2016 Danielou Danielis. Primárně se zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů.
Praha 8, Praha

Skauting v Praze

Skauting je celosvětově největší výchovné hnutí pro děti a mladé lidi. Umožňuje jim žít a dělat věci společně a staví před ně příležitosti, které jsou zároveň zábavou, hrou a zároveň způsobem, jak poznávat nové věci. Skauting dává do života řadu sociálních dovedností.
Praha 8, Praha

Komplexní cvičení v Barbar gym

Cvičení v malých skupinách pod dohledem trenéra, který se vám 100% věnuje po dobu celého tréninku. Zaměření na celkový rozvoj – kondici, sílu, mobilitu a zdraví.
Praha 8, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Bistro Etapa

Servírujeme jednoduché barevné zeleninové brunche plné neokoukaných kombinací, výběrovou kávu, domácí limonády a úsměvy po celý den. Pečeme vlastní 100% celozrnný kváskový chleba a sladkosti.
Praha 8, Praha

Veltlin – vinný bar v srdci Karlína

Vinný bar v srdci Karlína, kde můžete ochutnat přírodní autentická vína. Skrze vína, pěstovaná s ohledem k přírodě, cestujeme po regionech bývalé Habsburské monarchie.
Praha 8, Praha

Bistro Proti Proudu v Karlíně

Proud a spojení jsou hlavní motivy interiéru bistra Proti proudu v pražském Karlíně. Inspirace karlínským inovátorem v oblasti elektrotechniky, Františkem Křižíkem, se prolnula s myšlenkou propojení skrze dobrou kávu a skvělé jídlo. Prostě perfektní místo pro snídani nebo lehký oběd.
Praha 8, Praha

Bar Liquid Office v Karlíně

Bar Liquid Office v Karlíně je počinem Ondřeje Hniličky, kterého můžete znát z legendárního podniku Hemingway.
Praha 8, Praha

Fuel bistro

Bistro se zdravou kuchyní a důrazem na kreativní fusion gastronomii. s
Praha, Praha

Kavárna Tika

Vůně kávy a vůně květin. To je kavárna Tika v pražském Karlíně.
Praha 8, Praha

Café Martin v Karlíně – začtěte se u kávy

Tréninková kavárna Café Martin v pražském Karlíně je novým místem, které přitahuje milovníky literatury a čtení. Můžete zde ochutnat výtečnou kávu, kousek domácího dezertu či sklenku čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.
Praha 8, Praha

Hotel Olympik v Karlíně

Hotel Olympik je dominantní výšková budova v Karlíně. Spolu s celým komplexem se nachází u sídliště Invalidovna. Byl postaven především kvůli chystaným neuskutečněným Olympijským hrám v Praze 1980.
Praha 8, Praha