Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně
Gurmánská turistika

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně je nástupcem prvního Lokálu v Dlouhé a nachází se v malostranském domě s krásným klenutým sklepem. Tento Lokál rovněž stojí na dvou základních pilířích – skvělém čepovaném plzeňském pivu a tradiční české kuchyni.
Hostinec U Bílé kuželky vždycky patříval k tradičním podnikům Malé Strany. Dnes je zde podnik spadající do široké rodiny Ambiente. Hotová jídla připravují U Bílé Kuželky několikrát denně, proto jsou vždy čerstvá, včetně nejrůznějších pochoutek k pivu i dnes už málo vídaných jídel, jako jsou rajská či koprová omáčka nebo dršťková polévka; zdejší svíčková je rovněž vyhlášená.

Večerní menu lze objednat až do 21:45. Kuchyně je založena na čerstvých surovinách a výborných regionálních dodavatelích. Jídlo a nově i pivo lze objednat s sebou. Mezi nabízenými pivy naleznete např. Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel tmavý nebo Radegast Birell.
 

Z historie hostince

Lokál U Bílé kuželky najdete v Míšeňské ulici pár kroků od Karlova mostu. Dům postavil významný barokní architekt Kryštof Dientzhofer a téměř po celou dobu tam byl hostinec. Jméno dostal podle oblíbené hry, ve které hráči během jedné noci přišli třeba i o celý majetek. V dochovaných listinách se můžeme dočíst, že dům byl „dobře z kamene vystavěn“. Už tehdy ale architekti upozorňovali na vlhkost sklepního zdiva. Problémy se spodní vodou, trubkami a kanalizací jsou v Kuželce dodnes. V přízemí domu byly dva kvelby, dva pokoje, čtyři sklepy a dvůr. V prvním i druhém poschodí pak dva pokoje, dvě komory a kuchyň do dvora. Ve stavebně-historickém průzkumu z roku 1958 je dům U Bílé kuželky vyzdvihován jako hodnotná, vrcholně barokní architektura, jejíž dochovanou dispozici je třeba chránit i se zachovanými klenbami, čímž se pyšní dodnes.

Kuželky se do Evropy dostaly někdy během 12. století a brzy to přestala být jen nevinná kratochvíle. Hrálo se o peníze – nejdivočejší hráči mohli přijít během jednoho večera i o celý majetek a bouřlivé, hlučné spory často přerostly v krvavé rvačky. Na nároží domu lze dodnes spatřit původní sochu sv. Josefa s Ježíškem s domovním znamením, štukovou kuželkou. Dům totiž stojí na pozemku někdejšího kláštera karmelitek, jichž byl svatý Josef patronem. Autorem sochy je Ferdinand Geiger.

Od samého počátku se dům jmenoval U Bílé kuželky. Byl v něm hostinec, ve kterém se lidé kromě popíjení bavili také porážením kuželek. Zajít si jednou dvakrát týdně zahrát tuto oblíbenou hru patřilo k ustáleným sousedským zvykům.

Obrazy Davida Uličníka

Působivý a nepřekonatelný tenor Davida Uličníka zněl v mnoha muzikálech, v seskupení 4TET Jiřího Korna i sólových projektech. Nyní vám představuje další polohu svého talentu.
Praha 1, Praha

Na Velikonoce až do pravěku

Není vejce jako vejce. Vydejte se o Velikonocích po stopách dinosauřích vajec v Muzeu Karla Zemana a Dinosauria Museum Prague.
Praha 1, Praha

Letní příměstské tábory Muzea Karla Zemana

Pro malé i velké dobrodruhy pořádáme letní filmové příměstské tábory!
Praha 1, Praha

Letní příměstské tábory Muzea Karla Zemana

Pro malé i velké dobrodruhy pořádáme letní filmové příměstské tábory!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kavka Foto Atelier

Kavka Foto Atelier v Míšeňské ulici je místem, které zprostředkovává jedinečný pocit autentičnosti při focení ve stylovém oblečení z konce 19. a počátku 20. století. Výsledné fotografie jsou ihned k dispozici.
Praha 1, Praha

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.
Praha 1, Praha

Zážitkové malování s Creative-U

Malujte jako profík, relaxuj tea bavte se s v krásném prostředí s příjemnými lidmi, při poháru vína a malým občerstvením v ceně. Odměnou bude obraz, který si odnesete domů. Zábava pro všechny, žádné předchozí zkušenosti s malováním nejsou třeba.
Praha 1, Praha

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Orea Place Charles Bridge – samooblužný hotel v Praze

Vyberete si pokoj, vezmete si klíč, uděláte check-in a před odchodem check-out. Během celého procesu i pobytu nenarazíte na recepční. Nebudete přitom v hotelu duchů, nýbrž v hotelu u pražského Karlova mostu. Hotel patří do rodiny Orea Hotels & Resorts.
Praha 1, Praha

Hotel Lokál Inn na Malé Straně v Praze

Lokál Inn, prvotřídní českou kuchyni, plzeňské pivo z tanku a stylové ubytování v domě se staletou tradicí najdete v Praze na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Tucet Míšeňská

Milujete ústřice? Dejte si jich třeba tucet!
Praha, Praha

Vinařský hotel Pinot u Karlova mostu

Dopřejte si jedinečné spojení romantiky Malé Strany a skvělých českých a moravských vín. Hotel Pinot nabízí 14 překrásných pokojů pro hosty včetně jednoho luxusního apartmá v podkroví. Koncept hotelu je založen na partnerství s nejlepšími a nejzajímavějšími vinařstvími České republiky.
Praha 1, Praha