Úvod > Co chcete dělat? > Gurmánská turistika > Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně
Gurmánská turistika

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně

Lokál U Bílé kuželky na Malé Straně je nástupcem prvního Lokálu v Dlouhé a nachází se v malostranském domě s krásným klenutým sklepem. Tento Lokál rovněž stojí na dvou základních pilířích – skvělém čepovaném plzeňském pivu a tradiční české kuchyni.
Hostinec U Bílé kuželky vždycky patříval k tradičním podnikům Malé Strany. Dnes je zde podnik spadající do široké rodiny Ambiente. Hotová jídla připravují U Bílé Kuželky několikrát denně, proto jsou vždy čerstvá, včetně nejrůznějších pochoutek k pivu i dnes už málo vídaných jídel, jako jsou rajská či koprová omáčka nebo dršťková polévka; zdejší svíčková je rovněž vyhlášená.

Večerní menu lze objednat až do 21:45. Kuchyně je založena na čerstvých surovinách a výborných regionálních dodavatelích. Jídlo a nově i pivo lze objednat s sebou. Mezi nabízenými pivy naleznete např. Pilsner Urquell, Velkopopovický Kozel tmavý nebo Radegast Birell.
 

Z historie hostince

Lokál U Bílé kuželky najdete v Míšeňské ulici pár kroků od Karlova mostu. Dům postavil významný barokní architekt Kryštof Dientzhofer a téměř po celou dobu tam byl hostinec. Jméno dostal podle oblíbené hry, ve které hráči během jedné noci přišli třeba i o celý majetek. V dochovaných listinách se můžeme dočíst, že dům byl „dobře z kamene vystavěn“. Už tehdy ale architekti upozorňovali na vlhkost sklepního zdiva. Problémy se spodní vodou, trubkami a kanalizací jsou v Kuželce dodnes. V přízemí domu byly dva kvelby, dva pokoje, čtyři sklepy a dvůr. V prvním i druhém poschodí pak dva pokoje, dvě komory a kuchyň do dvora. Ve stavebně-historickém průzkumu z roku 1958 je dům U Bílé kuželky vyzdvihován jako hodnotná, vrcholně barokní architektura, jejíž dochovanou dispozici je třeba chránit i se zachovanými klenbami, čímž se pyšní dodnes.

Kuželky se do Evropy dostaly někdy během 12. století a brzy to přestala být jen nevinná kratochvíle. Hrálo se o peníze – nejdivočejší hráči mohli přijít během jednoho večera i o celý majetek a bouřlivé, hlučné spory často přerostly v krvavé rvačky. Na nároží domu lze dodnes spatřit původní sochu sv. Josefa s Ježíškem s domovním znamením, štukovou kuželkou. Dům totiž stojí na pozemku někdejšího kláštera karmelitek, jichž byl svatý Josef patronem. Autorem sochy je Ferdinand Geiger.

Od samého počátku se dům jmenoval U Bílé kuželky. Byl v něm hostinec, ve kterém se lidé kromě popíjení bavili také porážením kuželek. Zajít si jednou dvakrát týdně zahrát tuto oblíbenou hru patřilo k ustáleným sousedským zvykům.

Aktuality

Z historie osobní hygieny – přednáška v Mostecké věži

Majitelé Muzea historických nočníků a toalet Renáta a Jan Sedláčkovi představí historický vývoj i samotné sbírkové předměty na jednom z pravidelných pondělních setkáních členů Klubu za starou Prahu v prostorách Juditiny síně, Juditina věž, Mostecká 1, Praha 1.
Praha 1, Praha

Mysterium věže

Muzeum hlavního města Prahy otevře veřejnosti 2. dubna 2016 novou stálou expozici „Mysterium věže“ ve Staroměstské mostecké věži.
Praha 1, Praha

Svatý Patrik v Praze – Five Leaf Clover & Hakka Muggies

Oslavy Svatého Patrika propuknou v plné parádě a to 16. 3 s legendární kapelou Hakka Muggies a energickými Five Leaf Clover.
Praha 1, Praha

Turistická tramvaj 42 v Praze

Prohlédněte si krásy metropole z okna historické tramvaje, na trase linky 42. Turistická tramvaj propojuje městské památky formou okružní jízdy a staví na všech zastávkách na trase s možností opakovaného výstupu a nástupu cestujících.
Praha 1, Praha

Benefiční koncert ZUŠ Open s Magdalenou Koženou

Slavnostní koncert mistrů věhlasných jmen v doprovodu žáků základních uměleckých škol bude vrcholem VIII. ročníku celostátního festivalu základních uměleckých škol ZUŠ Open.
Praha, Praha

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci 2024

Reprezentační prostory Lichtenštejnského paláce na pražské Kampě se opět otevřou veřejnosti. Komentované prohlídky většinou začínají každých 15 minut ve skupinách po 20 osobách.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kavka Foto Atelier

Kavka Foto Atelier v Míšeňské ulici je místem, které zprostředkovává jedinečný pocit autentičnosti při focení ve stylovém oblečení z konce 19. a počátku 20. století. Výsledné fotografie jsou ihned k dispozici.
Praha 1, Praha

Malostranská mostecká věž v Praze

Malostranská mostecká věž nabízí neobyčejně krásný výhled na Prahu. V současné době ji mohou vidět návštěvníci v její autentické podobě z 15. století a navíc se dočkají i koncertů.
Praha 1, Praha

Zážitkové malování s Creative-U

Malujte jako profík, relaxuj tea bavte se s v krásném prostředí s příjemnými lidmi, při poháru vína a malým občerstvením v ceně. Odměnou bude obraz, který si odnesete domů. Zábava pro všechny, žádné předchozí zkušenosti s malováním nejsou třeba.
Praha 1, Praha

Muzeum Karla Zemana v Praze – filmové zázraky na počkání

Muzeum Karla Zemana představuje celoživotní dílo světově uznávaného filmového tvůrce a rovněž filmové triky, kterými proslavil českou kinematografii 20. století. Seznámíte se zde s původními Zemanovými nákresy filmových scén, fotodokumentací z realizace filmů a jeho filmovými postupy.
Praha 1, Praha

Plavba lodí po Čertovce s Muzeem Karla Zemana

Užijte si atmosféru filmů Karla Zemana naplno a spojte návštěvu expozice s malým výletem lodí po Čertovce a okolí Karlova mostu.
Praha 1, Praha

Vojanovy sady v Praze

Zahrada bývá označována za nejstarší částečně zachovalou zahradu v Praze. Původně byla založena jako klášterní. Obdivovat zde můžete krápníkovou výzdobu kaple sv. Eliáše s nástěnnými malbami či sluneční hodiny ze 17. století.
Praha 1, Praha

Divadlo Apropo

Komorní divadélko v centru Prahy. Přinášíme zábavu a podívanou pro všechny věkové kategorie.
Praha 1, Praha

Muzeum pražských pověstí a strašidel

Muzeum pražských pověstí a strašidel v pražské Mostecké ulici představuje výběr z nejznámějších a nejzajímavějších strašidel a pověstí staré Prahy. Vydejte se na cestu časem a poznejte tajemství Prahy při setkání s bytostmi, které tu jistě byly kdysi a snad jsou také dodnes.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Orea Place Charles Bridge – samooblužný hotel v Praze

Vyberete si pokoj, vezmete si klíč, uděláte check-in a před odchodem check-out. Během celého procesu i pobytu nenarazíte na recepční. Nebudete přitom v hotelu duchů, nýbrž v hotelu u pražského Karlova mostu. Hotel patří do rodiny Orea Hotels & Resorts.
Praha 1, Praha

Hotel Lokál Inn na Malé Straně v Praze

Lokál Inn, prvotřídní českou kuchyni, plzeňské pivo z tanku a stylové ubytování v domě se staletou tradicí najdete v Praze na Malé Straně.
Praha 1, Praha

Tucet Míšeňská

Milujete ústřice? Dejte si jich třeba tucet!
Praha, Praha

Vinařský hotel Pinot u Karlova mostu

Dopřejte si jedinečné spojení romantiky Malé Strany a skvělých českých a moravských vín. Hotel Pinot nabízí 14 překrásných pokojů pro hosty včetně jednoho luxusního apartmá v podkroví. Koncept hotelu je založen na partnerství s nejlepšími a nejzajímavějšími vinařstvími České republiky.
Praha 1, Praha

Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna"

Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.
Praha 1, Praha

Rodinný hotel U Semináře

Hhotelu U Semináře má jen 3 pokoje a výhled na Karlův most.
Praha 1, Praha

Pod Věží – hotel, restaurace a crepérie v centru Prahy

Hotel Pod Věží a jeho Depandance Pod Věží Praha nabízí příjemné a moderní ubytování ve dvou historických budovách v centru Prahy. Konkrétně v samém srdci Malé Strany, která je zařazena do celosvětově chráněných oblastí UNESCO. Obě budovy se tak nacházejí přímo u Karlova mostu.
Praha 1, Praha

Restaurace Porks na Malé Straně

Lahodné, křupavé vepřové koleno a jiné vepřové pochoutky, které můžete zapít skvělou tankovou Plzní. Restauraci najdete nedaleko Karlova mostu v Mostecké ulici č. 16. Mottem restaurace Porks je „...Kolena, která vás dostanou do kolen!“
Praha 1, Praha