Úvod > Co chcete dělat? > Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna"
Gurmánská turistika

Dům U Tří pštrosů – první pražská "kafírna"

Pod mosteckou věží na Malostranské straně Karlova mostu stojí krásný renesanční dům U Tří pštrosů, nazvaný podle domovního znamení na průčelí, kde jsou vymalování tři velcí pštrosi. Na počátku 18. století zde vznikla první pražská kavárna.
Dům u ústí Karlova mostu na Malou Stranu byl postaven roku 1585 a o pár let později jej získal Jan Fux, obchodník se pštrosími pery – tehdy módní novinkou. Dům dal přestavět a roku 1606 jej vyzdobil freskami s motivy pštrosích per a pštrosů jako domovní znamení. Jan Fux zdobil dámské klobouky či koňské postroje těmito vzácnými pery, vyráběl z nich vějíře a jiné ozdoby, které jako módní návrhář sám navrhoval. Jako výrobce ozdob zásoboval hlavně kavalíry z proslulého dvora Rudolfa II., kteří za vlající pštrosí pera na baretech a kloboukách, byli ochotni dávat úctyhodné částky.

V roce 1648 dům urtpěl při obléhání Prahy Švédy a při následné opravě pak bylo roku 1657 přistavěno pražským stavitelem Cyrilem Geerem barokní horní patro. Z té doby je také v přízemí malovaný trámový strop. V roce 1714 získal dům arménský obchodník Deodatus Damajan a zřídil si zde "kafírnu" (jak se tehdy říkalo), první na Malé Straně a v Praze vůbec. Georgius Deodatus zpočátku chodil po Praze v orientálním kaftanu, širokých kalhotách, ve střevících se zdviženými špičkami a nabízel kávu přímo na ulici. Na turbanu měl zvláštní podnos a na něm džbánek s kávou. Nápoj ohříval na pánvi s uhlím. Kávu, nedaleko Karlova mostu, vařil a prodával až do své smrti v roce 1730, kdy ho odnesli v rakvi přímo z podniku. Později zde bývala restaurace a při generální opravě v 70. letech 20. století prošel dům rekonstrukcí a byl upraven na luxusní hotel s restaurací.

I v dnešní době slouží dům "U tří pštrosů" všem návštěvníkům Prahy. Pokoje s malovanými dřevěnými renesančními stropy a pohodlným zařízením jsou vždy připraveny vlídně přijmout návštěvníky. Všechny pokoje jsou standardně vybaveny barevnou TV, se satelitním příjmem, telefonem s přímou volbou a minibarem. Devět pokojů má původní dřevěné renesanční stopy. Jedenáct pokojů má přímý výhled na Karlův most.

Provozovatel

Hotel U Tří Pštrosů

Dražického náměstí 12
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 257 288 888
Email:
utripstrosu@hprg.cz
WWW:
www.utripstrosu.cz
GPS:
50,087323 14,407139
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
 

Vstupné

Poznámka:Dvoulůžkový pokoj: 1875 Kč

 

Časová náročnost

1,5 hodiny