Úvod > Aktuality > Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny
Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny
">
Památky

Připravte se na film Anthropoid – poznejte místa, kudy kráčely dějiny

  • Vydáno11. září 2016
Snímek Anthropoid režiséra Seana Ellise přijde do kin stylově v Den české státnosti, tedy již 28. září 2016. Jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku, jehož premiéra u nás proběhla již v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, vznikl v britsko-české koprodukci podle skutečných historických událostí. Připomeňte si osudové okamžiky našich dějin a poznejte z první ruky místa, o kterých bude ve filmu řeč.
AnthropoidAtentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942Praze je hodnocen jako největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války. O jeho likvidaci se postaral třicetiletý slovenský rotmistr Jozef Gabčík s o rok mladším českým rotmistrem Janem Kubišem. Oba zahynuli v červnu 1942 v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Událost, která zapříčinila ze strany německého okupačního aparátu vlnu teroru, jejímž nejsmutnějším symbolem je tragický osud obce Lidice a popravy stovek českých občanů, je do dnešních dní zdrojem sporů o smyslu boje proti silnějšímu a brutálnímu nepříteli. Autor holocaustu Reinhard Heydrich ve svých plánech počítal i s fyzickou likvidací českého národa. Když okamžitě po nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora v Praze vyhlásil v září 1941 stanné právo, nechal během krátké doby popravit 486 českých vlastenců.

V Ellisově filmu uvidíte v hlavních rolích parašutistů Kubiše a Gabčíka herce Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho. Jednu z hlavních ženských postav, Gabčíkovu partnerku, hraje Aňa Geislerová. Další české herce zastupuje Alena Mihulová, Václav Neužil či Jiří Šimek.
 

Libeň, Lidice, Ležáky a další osudová místa

Památník HeydrichiádyKřižovatka smrti

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny, kde byl 27. května 1942 v 10:35 hodin dopoledne atentát proveden. Postavy stojí na hraně ve výšce devíti metrů v téměř sebevražedném postoji, což odpovídá vykonanému činu.
 

Past v kostele sv. Cyrila a Metoděje

Po úspěšném odstranění zastupujícího říšského protektora poskytl útočiště českým parašutistům kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Zde je dnes Národní památník hrdinů heydrichiády. Kvůli zradě výsadkáře Karla Čurdy se nacistům po třech bezradných týdnech podařilo nakonec úkryt vypátrat. Protože boj proti Gestapu byl od začátku ztracený, nechali si parašutisté své poslední kulky pro sebe a také je použili.

Popraviště v Kobylisích
Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Po vyhlášení stanného práva místo sloužilo represivním popravám. Podle neúplných seznamů zde bylo v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než 755 lidí. Mezi nimi byli mimo jiné také obyvatelé Lidic.

LidiceVěčné jméno Lidice

Dne 10. června 1942 vyhladili nacisté středočeské Lidice. Ačkoli obec neměla s atentátem nic společného, Gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti buď předány k poněmčení nebo odvezeny do polského Chelmna. 
 

Tichá osada mrtvých 

Další vyhlazenou obcí se staly Ležáky na Chrudimsku. Důvodem k zavraždění všech obyvatel a likvidace celé vesnice bylo ukrývání funkční vysílačky Libuše, která sloužila k dorozumívání mezi parašutisty, kteří atentát provedli. Nacistické zlobě neušel ani rybník – koryto tekoucí kolem mlýna bylo odsunuto. Krutou ironií osudu je, že si šéf pardubického gestapa Clages  v těsném sousedství Ležáků postavil svůj víkendový domek. Těla všech zastřelených byla odvezena do krematoria a spálena. I jejich popel byl zabaven gestapem a nakonec vysypán do Labe.
Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník obětem vypálené vesnice Ležáky

Památník je věnován tragické události z 24.6.1942, kdy nacisté obec Ležáky vyhladili. Její obyvatelé zaplatili svými životy kvůli objevení tajné vysílačky Libuše patřící parašutistům pověřených atentátem na Heydricha.

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid v Praze-Libni

Památník Operaci Anthropoid se nachází v Praze-Libni nedaleko křižovatky u Vychovatelny. Připomíná československé parašutisty, kteří v těchto místech provedli 27. května 1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, pod kdycím názvem "Operace Anthropoid".

Kobyliská střelnice na Praze 8

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

Rodný dům Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích

V rodném domě Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích naleznete expozici, která připomíná tuto významnou osobnost – účastníka atentátu na Reinharda Heydricha. Prohlédnete si zde jeho osobní předměty včetně vojenské výzbroje a dopisů.

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Národní památník hrdinů heydrichiády při chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze

Kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici se zapsal do České historie tím, že za II. světové války poskytl útočiště českým parašutistům, kteří v roce 1942 provedli úspěšné odstranění zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.