!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Předávání Oscarů se blíží: kde se natáčely filmy Amadeus, Kolja nebo Ostře sledované vlaky?
Předávání Oscarů se blíží: kde se natáčely filmy Amadeus, Kolja nebo Ostře sledované vlaky?
"> "> "> "> "> "> "> "> ">

Předávání Oscarů se blíží: kde se natáčely filmy Amadeus, Kolja nebo Ostře sledované vlaky?

Vydáno 6. dubna 2021
Zatímco Oscar aneb Cena Akademie / Academy Award se poprvé uděloval v roce 1929, zahraničním filmům se ceny začaly udělovat až od roku 1948; tu první získal ji de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.
Samozřejmě více bylo filmů, které nominace neproměnily. Byly to snímky Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vesničko má středisková, Obecná škola, Díky za každé nové ráno, Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Návrat idiota, Musíme si pomáhat, Tmavomodrý svět, Divoké včely, Želary, Horem pádem, Štěstí, Šílení, Obsluhoval jsem anglického krále, Karamazovi, Protektor, Kawasakiho růže, Alois Nebel, Ve stínu, Donšajni, Fair Play, Domácí péče, Ztraceni v Mnichově, Bába z ledu, Všechno bude a Nabarvené ptáče.
 

1966: Obchod na korze

Našeho prvního Oscara získal československý film Obchod na korze režisérů Jána Kadára a Elmara Klose, natočený v roce 1965 na motivy novely spisovatele Ladislava Grosmana. Děj se odehrává v Humenném, odkud pochází autor předlohy, ale protože tam náměstí „zkrášlila“ typická socialistická architektura, nakonec se natáčelo ve slovenském Sabinově. Tam filmaři našli vhodné náměstí aneb korzo bez moderních obchodních domů a asfaltových silnic, památník obětem druhé světové války ve filmu zakryla dřevěná zástěna. Obchod na korze dnes v Sabinově připomíná pamětní deska a malá expozice, kde je kromě předmětů z natáčení k vidění také kopie sošky Oscara. A zajímavost? Herečka Ida Kamińska byla za svůj výkon nominována na nejlepší herečku v hlavní roli, paradoxně ale až o rok později. Bohužel ji nezískala, ten rok patřil Elizabeth Taylor a filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové?
 

1968: Ostře sledované vlaky

V roce, kdy se o hlavní cenu utkaly dnes již legendární snímky V žáru noci (který nakonec zvítězil), Hádej, kdo přijde na večeři anebo Bonnie a Clyde, získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film snímek režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Natáčel se podle novely Bohumila Hrabala, který koncem války sloužil jako výpravčí ve stanici Kostomlaty nad Labem a inspiroval jej skutečný výbuch německého muničního vlaku, odpálený partyzány v březnu 1945. Téměř celý film se ale natáčel v Loděnici, zastávce na vedlejší trati z Prahy přes Rudnou do Berouna. Trať v Kostomlatech byla hodně frekventovaná a navíc v Loděnici byl u nádraží svah, který umožňoval filmování z nadhledu. K 50. výročí natočení filmu byla na nádražní budově odhalena pamětní deska a ke 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun na nádraží vzniklo Muzeum trati a Ostře sledovaných vlaků. Film vám připomene také krátká naučná stezka.
 

1985: Formanův Amadeus

Z přehlídky „našich“ Oscarů nemůžeme vynechat filmy česko-amerického režiséra Miloše Formana. Už v roce 1976 získal za režii jednoho z pěti Oscarů pro film Přelet nad kukaččím hnízdem. V roce 1985 svět oslnil film Amadeus, který má na kontě dokonce osm Oscarů. Společně s režisérem Formanem tehdy ocenění získali i Theodor Pištěk za kostýmy a Karel Černý, filmový architekt a výtvarník, který kvůli filmu nechal upravit interiéry historických pražských budov.

Forman totiž viděl v Amadeovi jedinečnou příležitost, jak se vrátit do Prahy. Komunistický režim z toho samozřejmě radost neměl, ale přesvědčily je peníze: filmaři skutečně v tehdejším Československu utratili několik milionů dolarů. Ve vedlejších a epizodních rolích se objevila řada českých herců a natáčelo se od ledna do července 1983 převážně v Praze a v Kroměříži. Roli léčebny pro choromyslné si zahrála karlínská Invalidovna, opulentní interiéry poskytly rezidence pražského arcibiskupa a Arcibiskupský zámek v Kroměříži, natáčelo se také na Hradčanském náměstí, v Nerudově ulici, na Střeleckém ostrově, na Vyšehradě, ve Valdštejnské zahradě, na Maltézském náměstí anebo v oboře u zámku Veltrusy. Samozřejmě nesmělo chybět Stavovské divadlo, kde měla v říjnu 1787 za účasti skladatele světovou premiéru Mozartova opera Don Giovanni.

A malá perlička? Pro film se slavná opera natáčela přesně 4. července na Den nezávislosti, americký státní svátek. Filmování se proto na chvilku přerušilo, v divadle se objevila americká vlajka a stovky komparzistů a herců povstaly a začaly zpívat hymnu. Prý pouze pár desítek lidí zůstalo sedět na svých místech a ani se nehnuli. Šlo o příslušníky Státní bezpečnosti, tajné československé policie.
 

1997: Kolja

Už v roce 1989 vyhrál režisér Jan Svěrák studentského Oscara za film Ropáci a později byl nominován za snímek Obecná škola. Oscara za nejlepší cizojazyčný film dostal za snímek Kolja v roce 1997. První klapka padla přesně 21. srpna 1995 na Vinohradském hřbitově Praze a filmový štáb objel celou řadu míst. Natáčelo se v nymburském krematoriu a také v několika krematoriích v Praze, v Úštěku, ve Františkových Lázních, na Šumavě na Antýglu a u řeky Vydry, v několika restauracích včetně dnes už neexistující Malostranské kavárny anebo ve vestibulu dřívější stanice metra Moskevská, která se nyní jmenuje Anděl. Romantický věžní byt starého mládence Louky byste našli v Lázeňské ulici na Malé Straně kousek od kostela Panny Marie pod řetězem. Kromě ocenění Oscar a Zlatý glóbus Kolja získal šest Českých lvů, včetně toho za nejlepší film, a viděli ho lidé ve čtyřiceti zemích světa.
 

Další držitelé Oscarů

  • Prvního českého Oscara získal v roce 1948 tehdy jedenáctiletý Ivan Jandl za americko-švýcarský film Poznamenaní. V dětství byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru, kde ho objevil americký režisér Fred Zinnemann a obsadil ho do hlavní dětské role protiválečného filmu Poznamenaní. Snímek se zabýval poválečnými návraty dětí, zavlečených během druhé světové války v rámci území Třetí říše po celé Evropě. Jandl hrál českého chlapce, kterého se snaží nalézt jeho maminka; v této roli se představila operní pěvkyně Jarmila Novotná. Film se natáčel ještě před komunistickým převratem roku 1947 ve švýcarských ateliérech a v poválečných rozvalinách Mnichova, Stuttgartu a Norimberka. O Jandla měly zájem i další světové produkční firmy, ale komunistický režim mu neumožnil vycestovat, dokonce kvůli americkému ocenění ani nesměl studovat herectví na vysoké škole. Pracoval jako úředník, výtvarný a rozhlasový redaktor, zemřel v roce 1987.
  • Celkem pětkrát byl na cenu nominován kameraman českého původu Franz Planer. Vesměs šlo o americké filmy; v roce 1949 to byl Champion, v roce 1951 Smrt obchodního cestujícího, v roce 1953 Prázdniny v Římě, v roce 1959 Příběh jeptišky a v roce 1961 film Dětská hodinka. Franz Planer alias František Plánička se narodil v roce 1894 v Karlových Varech. Oscara sice nikdy nezískal, ale stal se trojnásobným držitelem ocenění Zlatý glóbus a kromě uvedených natočil například snímky Velká země nebo Snídaně u Tiffanyho.
  • Držitelem Oscara za nejlepší animovaný krátký film je režisér Jan Pinkava (1998, Geriho hra), nominován byl i za film Ratatouille roku 2007.
  • V roce 2007 získala Oscara za nejlepší původní píseň pro film Markéta Irglová společně s Glenem Hansardem za píseň Falling Slowly pro irský film Once.
Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Loni se v Česku dotočila druhá řada a nedávno společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje

Seriál Britannia láká na výlety do Českého ráje

Před časem jsme vás lákali na místa, kde se u nás natáčel americko-britský historický seriál Britannia z období římského impéria. Ihned při prvním vysílání na stanici Sky Atlantic vyvolal ve Velké Británii podobný zájem jako Hra o trůny: kde jsou ty fantastické krajiny? Jde o kulisy nebo taková místa skutečně existují?

Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest 2021

17.9.
24.9.
Mezinárodní filmový festival Praha - Febiofest 2021

Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest už poosmadvacáté přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Představí více než 150 filmů v šestnácti sekcích a po pražské části vyrazí opět do kin po celé České republice.

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

#světovéČesko a příběh zámožné židovské rodiny Löw-Beer

Löw-Beerové patřili v 19. století k nejvýznamnějším a nejbohatším jihomoravským podnikatelům. Byli svědky doby, kdy se pro Brno začalo používat označení moravský či rakouský Manchester: tehdy zdejší vlnařský průmysl dosáhl své největší slávy a zběsilé tempo průmyslového města připomínalo originální anglické průmyslové město Manchester.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Apalucha, Homolkovi a Vánice: známé i neznámé zimní filmy

Rodinná komedie S tebou mě baví svět natočená roku 1982 režisérkou Marií Poledňákovou se řadí k filmům, na které se občas rádi podíváme i po letech. V různých hlasováních o nejlepší české komedie se pravidelně umisťuje na předních místech a podobně legendární jako samotný film jsou i příběhy z natáčení.

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Zimní filmová místa aneb kde se točily filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Krakonoš a lyžníci?

Pojďte se s námi podívat do míst, kde se natáčely slavné české zimní filmy. Začneme třemi, kde hlavní roli hrají děti a mnozí z vás je také poprvé viděli ještě jako školou povinní. Určitě si vzpomínáte třeba na film Marie Poledňákové Jak vytrhnout velrybě stoličku, v němž zazářil Tomáš Holý.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Miloš Forman - oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman - oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

Letohrádek ze soutěže Peče celá země, pohádkové zámky nebo Muchova vila: nová filmová místa

Letohrádek ze soutěže Peče celá země, pohádkové zámky nebo Muchova vila: nová filmová místa

Patříte mezi ty, kteří si díky soutěži Peče celá země každou sobotu užívají opulentní hody v barokním sídle hraběte Šporka aneb na zámečku Bon Repos? Podobná hostina čeká i filmové fanoušky: v Česku se bude natáčet druhá řada Zaklínače, nejnovější snímek polské režisérky Agnieszky Hollandové Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli bude mít světovou premiéru na festivalu Berlinale a malíř Alfons Mucha dostane k letošnímu výročí nový dokument.

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Pitoreskní města ve městech: znáte Nový Svět, Kamennou čtvrť nebo Liebiegovo městečko?

Co jméno, to pojem: Nový Svět mnozí považují za nejkrásnější místo Prahy a málokterá část Liberce má tak silného genia loci jako Liebiegovo městečko. Totéž platí pro Kamennou čtvrť v Brně a řady dalších zvláštních lokalit se zvláštní atmosférou.

Čertoviny: kde se natáčela nová pohádka a kam zajít na filmovou výstavu?

Čertoviny: kde se natáčela nová pohádka a kam zajít na filmovou výstavu?

Hlinsko si v loňském roce užilo čertů ažaž: zatímco ve skanzenu na Veselém Kopci natáčel Karel Janák vánoční pohádku Nejlepší přítel, pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro Čertoviny, novou filmovou pohádku Zdeňka Trošky. Právě teď běží v kinech a kromě toho můžete ve Filmpointu, výstavním prostoru Barrandov studia v Praze, vidět také filmovou výstavu.

Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe

Kde se natáčely nové vánoční pohádky 2017? Zveme vás na zámky, do skanzenů a do nebe

Kdo měl štěstí, tomu se při jarní návštěvě skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska naskytla neobvyklá podívaná: čerti zkrátka byli všude, v chaloupkách, zahrádkách i stodolách. Nešlo o invazi z pekla, to se tu jen natáčela nová vánoční pohádka. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat tam, kde vznikaly pohádkové příběhy pro letošní Vánoce.

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Tři pohádky, bez kterých se žádné Vánoce neobejdou

Přestože vždy o Vánocích nabízejí televizní stanice několik nových filmových pohádek, pořád je tu pár starších kousků, bez kterých by vánoční svátky byly o něco chudší. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po stopách Popelky, Pyšné princezny a Anděla páně.

Šťastná místa pana Wericha: nově otevřená vila na Kampě a chata u Velhartic

Šťastná místa pana Wericha: nově otevřená vila na Kampě a chata u Velhartic

Bydlení na Kampě, jednom z nejmalebnějších a nejromantičtějších míst v Praze, patří už dlouhá desetiletí k bydlení snů. Národní umělec Jan Werich, divadelní a filmový herec, spisovatel a autor divadelních i filmových scénářů, to štěstí měl a dům, v němž žil pětatřicet let, je od letošního léta otevřený pro veřejnost. Co uvnitř najdete a jaká další místa měl slavný herec rád?

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování

Naučná stezka Loděnické filmování má jen dvě zastávky, ale velice významné - provede vás obcí a představí skanzen těžby železné rudy Chrustenická šachta. Stezka připomíná filmy a seriály jako např. Zdivočelá země, Ostře sladované vlaky, Bumerang a další.

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Za každým rohem čeká výzva, říká Václav Marhoul, režisér Nabarveného ptáčete

Má za sebou film Nabarvené ptáče podle knihy Jerzy Kosińského. Ačkoli se jedná „teprve“ o jeho třetí režijní počin, stál přes 170 milionů korun a strávil na něm asi 11 let života. Doma ho vidělo přes 100 000 diváků, po letech je to zároveň první český film přijatý do hlavní soutěže prestižního zahraničního festivalu - v Benátkách. Dostal se i do užšího výběr na Oscary. A teď bude Marhoul možná točit superfilm o americkém senátorovi a antikomunistovi McCarthym.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.