Úvod > Co chcete dělat? > Zážitky > Obecní dům – secesní klenot Prahy
Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.
Obecní dům nabízí turistické prohlídky Obecního domu s výkladem zdejšího průvodce. Návštěvníci mají jedinečnou příležitost zhlédnout různorodé sály a salonky, v kterých se ročně uskuteční stovky významných společenských a kulturních akcí – koncertů, výstav, konferencí, recepcí, plesů. Součástí prohlídkové trasy je i Smetanova síň, proslulá koncertní síň s kapacitou 1200 míst a původními varhanami z doby vrcholné secese (místo koncertů mezinárodních hudebních festivalů Pražské jaro, Varhanní léto, Pražský podzim). Nezapomenutelnou se stává návštěva Primátorského sálu, jehož výzdoba je dílem Alfonse Muchy. Muchovo dílo zde tvoří ojedinělý, vzácně dochovaný celek.
 

Prohlídky Obecního domu

Komentované prohlídky Obecního domu se konají pravidelně v anglickém a českém jazyce. Jejich součástí je prohlídka dané trasy spojená s poutavým výkladem průvodců a poskytnutí doprovodných tištěných textů až v devíti světových jazycích. Prohlídka trvá přibližně hodinu.
  • Trasa prohlídky: Smetanova síň – Cukrárna – Slovácký salonek – Salonek Boženy Němcové – Orientální salonek – Grégrův sál – Palackého sál – Primátorský sál – Riegrův sál – Sladkovského sál
  • Výklad prohlídky je podáván v češtině a angličtině a je rovněž k dispozici v tištěné podobě v němčině, francouzštině, italštině, španělštině, japonštině a ruštině.

Pro organizované skupiny lze dopředu objednat mimořádné prohlídky v češtině, němčině, angličtině, francouzštině, popř. i v dalších jazycích. Minimální cena mimořádné prohlídky: 2500 Kč. Informace, prodej vstupenek a objednávky skupinových prohlídek získáte v historické pokladně Obecního domu.
 

Smetanova síň Obecného domu

Nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu je centrální Smetanova síň, přístupná z foyer v prvním patře. Pojmenováním koncertní síně vzdala Praha poctu tvůrci české moderní hudby Bedřichu Smetanovi. Z plastické výzdoby jsou nejpozoruhodnější štukové skupiny Vyšehrad a Slovanské tance po stranách podia od Ladislava Šalouna. Sochař tak šťastně rozřešil otázku připomenutí druhého génia české hudby, Antonína Dvořáka. V interiéru Smetanovy síně však nechybí připomínka dalších českých hudebních skladatelů, jejichž portrétní medailony jsou umístěny na poprsnicích lóží a balkonu.

Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů, ve kterém od doby jeho otevření účinkovaly nejvýznamnější světová hudební tělesa a interpreti, příležitostně se zde konají i nejrůznější společenské akce – zejména tradiční plesy nebo žádané reprezentativní galavečeře. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován hudební festival Pražské jaro.
 

Primátorský sál s výzdobou Alfonse Muchy

Alfons Mucha projevil zájem podílet se na výzdobě Obecního domu již v roce 1902 při návštěvě pražského primátora Vladimíra Srba v Paříži. Od počátku zdůrazňoval, že výzdobu vytvoří bez nároku na odměnu, s výjimkou nákladů za návrhy, barvy, podkladová plátna a lešení. Roku 1909 dostal za úkol vyzdobit Primátorský salonek, tedy jednu z nejprestižnějších prostor budovy. Právě tento sál byl zároveň posledním významným interiérem, vytvořeným v secesním dekorativním stylu.

Mucha se ujal úkolu nadšeně a jeho um nekončí u nástěnných maleb – zhotovil nebo navrhl vitráže, nábytek, bohatě vyšívané závěsy anebo také kování. Oranžovo-černo-modrá barevná dominanta dává tomuto prostoru pocit slavnostní vážnosti a přitom i citové vřelosti. Výmalbu sálu tvoří kruhová nástropní freska Slovanská svornost, od které vybíhá osm pendativů, nesoucích zobrazení občanských ctností, personifikovaných jednotlivými postavami českých dějin. Kompozice je složená z figurálních motivů, které tvoří kruh s průhledem do nebe, zastíněných křídly letícího orla. Alfons Mucha je autorem nejen výzdoby sálu a umělecko-řemeslných výrobků, ale i všech detailů, od krytů topení přes okna, stojanová svítidla až po textilní závěsy.
 

Restaurace Obecní dům – prvorepublikové menu a plzeňské pivo

Jedna z nejkrásnějších secesních restaurací v Evropě se nachází v Obecním domě. Pochutnáte si tu na prvorepublikovém menu, skvěle ošetřeném plzeňském pivě a široká je též nabídka vín z celého světa. Restaurace Obecní dům ale také každý den připravuje čerstvé polední menu. Nabízí polévku dne a výběr z pěti hlavních jídel. Své oblíbené denní menu si můžete odnést s sebou. Rádi vám ho zabalí.
 

Pivnice Obecní dům

Plzeňská pivnice Obecního domu zahájila svůj provoz 5. ledna roku 1912 a vždy se pyšnila kvalitou českých tradičních jídel, připravovaných z čerstvých domácích surovin, a skvěle ošetřovaným plzeňským pivem na čepu. Na tuto prvorepublikovou tradici v jedinečné atmosféře české secese hrdě navazujeme i my. Věříme, že nám dáte za pravdu.
 

Kavárna Obecní dům

Secesní Kavárna Obecní dům je právem řazena mezi nejkrásnější pražské kavárny. Nachází se v přízemí Obecního domu a její interiér je pro každého návštěvníka skutečným zážitkem. Nabízí služby od snídaně až po sklenku na dobrou noc, v letních měsících je před kavárnou (na nám. Republiky) umístěna zahrádka. V nápojovém lístku najdete široký sortiment alkoholických a nealkoholických nápojů a velký výběr teplých nápojů (káva, čokoláda, čaj, kakao apod.). Jídelní lístek je zaměřen především na sladké pohoštění (dorty vlastní výroby, zmrzlinové poháry). Současně tu najdete drobné studené občerstvení (sendviče, obložené talíře) a jídla mezinárodní i české kuchyně.

Aktuality

Skrytý svět mytických bytostí Starého Města – komentovaná procházka

Věděli jste, že ulice města sdílíme s mnoha tajemnými bytostmi – pohádkovými vílami, jednorožci i draky, kteří vypadají, jako kdyby vystoupili ze světa Harryho Pottera? Vydejte se s námi do srdce Starého Města a pozvedněte svůj pohled o trochu výše než obvykle.
Praha 1, Praha

Skrytý svět mytických bytostí Starého Města – komentovaná procházka

Věděli jste, že ulice města sdílíme s mnoha tajemnými bytostmi – pohádkovými vílami, jednorožci i draky, kteří vypadají, jako kdyby vystoupili ze světa Harryho Pottera? Vydejte se s námi do srdce Starého Města a pozvedněte svůj pohled o trochu výše než obvykle.
Praha 1, Praha

Skrytý svět mytických bytostí Starého Města – komentovaná procházka

Věděli jste, že ulice města sdílíme s mnoha tajemnými bytostmi – pohádkovými vílami, jednorožci i draky, kteří vypadají, jako kdyby vystoupili ze světa Harryho Pottera? Vydejte se s námi do srdce Starého Města a pozvedněte svůj pohled o trochu výše než obvykle.
Praha 1, Praha

Hollywood Night

Koncert.
Praha 1, Praha

Blanka Matragi v Obecním domě – výstava Timeless

Proslulá módní návrhářka Blanka Matragi představuje tentokrát v kulečníkových a karetních hernách Obecního domu svou tvorbu – zejména šaty, oděvní doplňky, ale také sklo, porcelán, sochy, lustry, šperky, grafiky aj. Vystavena je nová módní kolekce „Návrat Fénixe“.
Praha 1, Praha

Ples právníků 2024

Právnický ples Spolku českých právníků Všehrd je tradiční vrcholnou událostí roku pro právnickou obec i širokou veřejnost. Tato událost byla vždy ojedinělým místem, na kterém se setkávali přední osobnosti české advokacie, justice, právnických profesních komor, akademické obce i veřejného života.
Praha 1, Praha

iMucha: slavná sbírka v pohybu v Obecním domě – unikátní výstava A. Muchy

Unikátní výstava iMucha – slavná sbírka v pohybu nabízí zcela nový a technologiím 21. století odpovídající pohled na celosvětově nejkomplexnější sbírku českého secesního mistra, jejíž základy položila bývalá tenisová jednička Ivan Lendl.
Praha 1, Praha

Orchestr na dotek – východ

Dětské koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK vezmou děti na výlet za hudbou do všech koutů světa!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Výprava Za strašidly Starého Města

Staré Město Pražské se jenom hemží strašidly, duchy, bezhlavými rytíři… Že jste ještě žádné nepotkali? Buď nevíte, kam se dívat, nebo jste jen neměli štěstí… Procházka pro rodiny s dětmi o legendách Starého Města Pražského, úkoly pro děti během procházky.
Praha 1, Praha

Chytrá zábava – poznejte město jinak

Poznávání měst může mít mnoho podob. Chytrá zábava má pro vás program na celé hodiny. Díky ní se projdete, provětráte hlavu, ale i mozkové závity a zažijete jiný druh šifrovacích her – bez omezení časem. Bude jen na vás, kdy se na cestu vydáte a jak dlouho vám zabere.
Praha, Praha

Prašná brána v Praze

Prašná brána je jednou z nejvýznamnějších památek středověké Prahy. Právě zde začínala pražská královská cesta a sem vedla významná silnice z Kutné Hory, kde se těžilo stříbro do královské pokladny.
Praha 1, Praha

Divadlo Hybernia – muzikálová scéna v centru Prahy

Významné muzikálové divadlo sídlí v Domě U Hybernů, který na první pohled upoutá zajímavou empírovou podobou.
Praha 1, Praha

Pasáž českého designu v Praze

Pasáže najdeme v každé evropské metropoli. Někdy spojují dva zcela odlišné světy, ale vždy jsou zkratkou. O spojení dvou dimenzí jde i v unikátním projektu České národní banky Pasáž českého designu.
Praha 1, Praha

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Praha 1, Praha

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.
Praha 1, Praha

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Obecní dům

Secesní Kavárna Obecní dům je právem řazena mezi nejkrásnější pražské kavárny. Nachází se v přízemí Obecního domu a její interiér je pro každého návštěvníka skutečným zážitkem
Praha 1, Praha

Plzeňská pivnice v Obecním Domě v Praze

Plzeňská pivnice v pražském Obecním domě naplno navázala na svou slavnou prvorepublikovou tradici.
Praha 1, Praha

Restaurace Obecní dům

Nejkrásnější secesní restaurace v České republice je opět otevřena široké veřejnost. Pevně věříme, že moderní česká kuchyně a výborně ošetřené plzeňské pivo budou základem pro spokojenost všech hostů. Těšíme se na vaši návštěvu a doufáme, že se k nám budete vracet.
Praha 1, Praha

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha

Hotel Kings Court

Zveme vás na setkání nejen s Prahou, historií a současností, ale i s novým životním stylem. Díky hotelu Kings Court objevíte nejen úžasnou kulturu a architektury Prahy, ale také pulzující, kosmopolitní metropoli nabízející zábavu i skvělou gastronomii.
Praha 1, Praha

Hotel Paříž

Hotel Paříž nabízí luxusní ubytování s exkluzivním výhledem na pražské Staré Město.
Praha 1, Praha

Grand Hotel Bohemia v centru Prahy

Jen pár kroků od Náměstí Republiky stojí luxusní Grand Hotel Bohemia založený již ve 20. letech minulého století a kompletně zrenovovaný roku 2008.
Praha 1, Praha

Nedělní brunch v sále Boccaccio

Pravidelné nedělní brunche v našem unikátním sále Boccaccio s historií od roku 1927! Dopřejte si jedinečný zážitek na místě, kde se scházela pražská smetánka 20. a 30 let.
Praha 1, Praha