V urbanisticky i krajinářsky jedinečně umístěné obci v kopcovité krajině Českého středohoří se nachází soubor hodnotné zástavby lidové architektury, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Interiérové i exteriérové expozice jsou prezentovány v několika objektech.
Základem skanzenu je
stará historická vesnice v klínu kopců Českého středohoří. Pro muzejní účely jsou využity nejhodnotnější stavby středu obce a jejího okolí, které se průběžně doplňují o drobné přenášené objekty. Návsi vévodí
barokní studna z roku 1695, která byla převezena ze Střížovic u
Ústí nad Labem. Roubená patrová budova č. p. 61 je částí komplexu staveb, připomínajících
život a práci lidí na hospodářské usedlosti s unikátní teplovzdušnou sušárnou na ovoce.
Zděný patrový dům vystavěný v polovině 19. století prezentuje
expozici starého vesnického obchodu s mnoha cennými detaily. Unikátní je též malý
vodní mlýn na horní pohon napájený z Lučního potoka. Vlastní obytná část mlýna je patrová roubená stavba s roubeným přístavkem – mlýnicí. V roce 1997 byla otevřena
expozice staré vesnické školy a ve zpřístupněném kostele sv. Maří Magdaleny se konají příležitostné výstavy.
Zajímavou technickou památkou je
nádraží postavené v roce 1890 k lokální dráze
Velké Březno – Úštěk s muzejní expozicí dopravy, které se nachází v dolní části obce. Od prosince 2018 je Muzeum v přírodě Zubrnice součástí Národního muzea v přírodě.
Expozice Chmel, který stavěl domy (novinka 2023)
Stálá expozice na půdě zemědělské usedlosti čp. 61 představuje pěstování chmele v okrajové části Úštěcké chmelařské oblasti. Výstava je situována do rozsáhlého půdního prostoru původní chmelařské usedlosti. Ukazuje vliv pěstování chmele na podobu zdejších domů i krajiny a také jeho zánik po výměně obyvatel.