Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty
Kultura

Památník Lidice – vzpomínka na obec vypálenou nacisty

Hlasujte pro toto muzeum v soutěži Muzeum roku.

Vydejte se poznat pietní území, které připomíná obec Lidice, kterou 10. června 1942 vyhladili nacisté. Celá vesnice byla vypálena a srovnána se zemí. Osudy této středočeské vsi poznamenala okupace Československa za II. světové války a zejména atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.
Ačkoli obec neměla s činem nic společného, gestapo vykonalo právě na obyvatelích Lidic brutální akt pomsty. Zastřeleno bylo 173 mužů, ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück a děti buď předány k poněmčení nebo odvezeny do polského Chelmna. 

Památník Lidice dnes tvoří upravené pietní území se společným hrobem lidických mužů, dále pak základy původních statků, muzeum s audiovizuální expozicí „A nevinní byli vinni…“ a výstavní síň In memoriam, věnovaná historii obce a památníku. Prohlédnout si můžete také galerii, kde je umístěna část sbírky uměleckých děl, která v poválečných letech Lidicím věnovali umělci z celého světa, Růžový sad a sousoší dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí od akademické sochařky Marie Uchytilové. Od dubna 2008 zde působí vzdělávací středisko pro mládež a badatelna

Díky práci Vojenského topografického ústavu v Dobrušce můžete zhlédnout v recepci muzea Památníku Lidice video ukázku simulace obrysů původní obce Lidice. Během virtuálního přeletu nad Pietním územím a novými Lidicemi před námi začínají z mlčící krajiny pomalu vystupovat siluety již neexistujících domů. S pomocí moderní techniky si tak můžete mnohem lépe přestavit, jakou obcí původní Lidice byly.

K uctění památky dětských obětí zavražděných Němci, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech, byla založena Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice. Výstava se v ČR koná pravidelně již od konce 60. let 20. století a je dobře známa nejen mezi dětmi a učiteli v ČR, ale i v celém světě, protože se jí každoročně účastní tisíce dětí ze všech kontinentů. Do roku 1972 byla národní soutěží, potom změnila svůj statut a stala se výstavou mezinárodní.

Zejména v hlavní turistické sezoně doporučujeme prohlídku předem objednat přes formulář na webových stránkách nebo na telefonních číslech 312 253 755 a 312 253 088.
 

Ukázkový domek v Lidicích

Od března 2017 při zahájení turistické sezony se v Lidicích otevřel zrekonstruovaný původní typizovaný rodinný domek v sousedství galerie. Bude tu stálá expozice o výstavbě nových Lidic po válce včetně interiérů, tak jak vypadaly v padesátých a šedesátých letech minulého století, kdy se předávaly lidickým ženám. Lidické domy byly na svou dobu nadstandardní, měly ústřední topení, jeden typ byl bezbariérový, v koupelnách bojlery, obec měla kanalizaci i čističku. Proto se lidické ženy často setkávaly se závistí.

Po ukončení války se zpět do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí. V nových Lidicích stát postavil 150 domů, v návrhu byl i kostel, škola, školka, dům horníků, ale na to už nezbyly peníze.
 

Nová multimediální expozice

V muzeu Památníku Lidice skončila v září 2022 dlouhodobá rekonstrukce, jejím cílem bylo staticky zajistit budovu a modernizovat některé části. Obnovena byla multimediální expozice a vznikla důstojnější recepce s provozním zázemím.


Památník Lidice
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2012 – Cena Českého výboru ICOM – za stálou expozici „Lidická sbírka“
2009 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní počin roku 2009 – za stálou expozici „Ležáky od vypálení po současnost“
2006 – Zvláštní cena udělená na návrh čestného výboru soutěže v kategorii Muzejní výstava roku 2006 – za stálou expozici „A nevinní byli vinni…“
2004 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní publikace roku 2004 – za publikaci „Lidice – příběh české vsi“
2003 – II. místo v kategorii Muzejní počin roku 2003 – za rehabilitaci Národní kulturní památky – pietního území v Lidicích

Kouzelná zoo v Zooparku Zájezd

Nechte se vtáhnout do světa magie a užijte si zoo plnou čar a kouzel.
Zájezd, Středočeský kraj

Svatováclavské slavnosti na hradě Okoři

Šermířská vystoupení, živá dobová hudba, soutěže pro malé princezničky a pážata, divadlo, historické tance, dobové tržiště.
Okoř, Středočeský kraj

Přepište dějiny

Známý pořad v rámci podcastu Přepište dějiny prof. PhDr. Michala Stehlíka, Ph.D. a PhDr. Martina Gromana, Ph.D. v muzeu.
Kladno, Středočeský kraj

Margit Slimáková – Zdravá výživa

Přijďte si poslechnout Margit naživo!
Kladno, Středočeský kraj

Václav Junek – Z Kladna až na konec světa

Malíř a kladenský rodák Václav Junek je znám především několika svými pracemi – jako ilustrátor "čeveného slabikáře" a jako spoluautor Rychlých šípů.
Kladno, Středočeský kraj

Na přelomu epoch

Přijďte se podívat, jak slavné město se rozhodnete navštívit!
Kladno, Středočeský kraj

Libuše Jarcovjáková – S kůží na trh

Libuše Jarcovjáková (1952), byla oceněna Asociací profesionálních fotografů ČR titulem Fotograf roku 2019 a současně její kniha vyhlášena Knihou roku.
Kladno, Středočeský kraj

Josef Blecha – Portréty slavných osobností

Výstava kreseb a koláží uznávaného českého portrétního karikaturisty Josefa Blechy (71) s názvem Portréty slavných osobností. Návštěvník tak pohlédne například do tváří herců Bolka Polívky, Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, Lina Ventury, hudebníků skupiny Kiss či Stinga.
Kladno, Středočeský kraj

Aktivity v okolí

Růžový sad v Lidicích

Růžový sad v Lidicích patří mezi největší sad růží v naší zemi. Roste a kvete tu přes 24 000 růžových keřů ve 240 odrůdách, včetně unikátní odrůdy Lidice. A nové keře stále přibývají. Vysazují je sem například novomanželé poté, co si na tomto romantickém místě řeknou své "ano".
Lidice, Středočeský kraj

Lidický domek – expozice lidické poválečné domácnosti

Interiér poválečného domu v Lidicích si prohlédnete u Památníku Lidice. Ukáže vám původní poválečnou lidickou domácnost včetně vybavení v 50. letech minulého století. Rodinný dům č. 116 byl upraven tak, jak vypadal v době, kdy se do něj nastěhovaly lidické ženy, které přežily vyhlazení obce nacisty.
Lidice, Středočeský kraj

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Buštěhradský hrad – fragmenty stavby včleněné do dnešní zástavby

Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Bývalý hradní pivovar v Buštěhradu

Budova pozdně gotického panského pivovaru byla přestavěna v barokním stylu. Autorem přestavby byl proslulý stavitel mnoha pražských paláců Anselmo Lurago. Podle archivních záznamů náležel buštěhradský pivovar k nejstarším pivovarským podnikům.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Zámecký park zámku Buštěhrad

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. V současné době je bohužel budova značně zchátralá, veřejnosti přístupný je však od července 2013 zámecký park.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Kaplička a brána v Hlásné Třebáni

Hlásná Třebaň je vyhledávaným rekreačním cílem díky malebné krajině a je populární i díky písni z dílny Ivana Mládka „Hlásná Třebaň je krásná“.
Hlásná Třebaň, Středočeský kraj

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky se nachází na okraji vesnice Středokluk, nedaleko Letiště Václava Havla. V letních mesících je v provozu bazén o velikosti 60x40m, dětské hřiště, zahrádka s obsluhou.
Středokluky, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Číčovický dvůr – folklór kousek za Prahou

Restaurace s folklorním programem v jedinečných prostorách selského statku Čičovický dvůr se nachází jen 5 km od letiště Ruzyně (15 minut na metro Dejvická). V prostředí z dob našich předků nabízí klasickou českou i slovenskou kuchyni. Přijeďte si odpočinout a uvolnit se!
Číčovice, Středočeský kraj

Dvůr Hoffmeister Číčovice – za jídlem, odpočinkem i koňmi

Vypřáhněte, užijte si klidu a pohody a pochutnejte si v naší rustikální umělecké gurmánské restauraci. Milovníci koní mohou navštívit naše stáje a děti se projet na poníkovi.
Číčovice, Středočeský kraj

Restaurace V Polích Malé Čičovice

Domácí, pohodová atmosféra, romantický interiér, klidné prostředí a především famózní kuchyně, která vychází z těch nejlepších receptů našich babiček – to je restaurace penzionu V Polích, která figuruje na seznamu TOP restaurací Maruerova výběru Grand restaurant.
Číčovice, Středočeský kraj

Pražírna Brandýsek

Provoz kavárny s vlastní pražírnou. Ochutnáte zde také výborné italské speciality a dortíky.
Brandýsek, Středočeský kraj

Family Hotel Okoř – místo okořeněné odpočinkem

Komfort se skvělou gastronomií v přírodním parku v malebné historické vesničce Okoř, známé svou zříceninou ze 13. století. Perfektní místo pro odpočinek po práci.
Okoř, Středočeský kraj

Pivovar Starokladno – pivo vařené s láskou, poctivostí a péčí

Pivovar Starokladno započal svou staronovou historii v roce 2009, když v prostorách restaurace u Kozlíků otevřel pivovar, který pak navázal na pětisetletou tradici vaření piva na Kladensku.
Kladno, Středočeský kraj

Kafe U Žlabu v Noutonicích

Rodinná kavárna zasazená do historického prostředí Trojanova dvora se nachází v Noutonicích na západ od Prahy. Naši kavárnu milujeme a je pro nás radost připravovat návštěvníkům vybranou kávu, domácí zákusky, slané preclíky nebo křupavé croissanty.
Lichoceves, Středočeský kraj

Restaurant Budweiser Budvar a Kavárna Caffè l’attesa – odpočinek na letišti

Na dohled obou letištních terminálů letiště v Praze Ruzyni můžete využít chvilky posezení v Restaurantu Budweiser Budvar nebo ve vedlejší Kavárně Caffè l’attesa. Obě zařízení nabízí služby pro pohodlné cestování – wifi free a obrazovka s odlety a přílety všech leteckých spojů.
Praha 6, Praha