Úvod > Co chcete dělat? > Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy
Řeka Vydra - nespoutaná perla Šumavy
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Reka Vydra, autor: Libor Svácek "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Řeka Vydra – nespoutaná perla Šumavy

Vydra patří mezi nejkrásnější šumavské horské říčky s peřejnatým řečištěm a obřími hrnci vymletými v žulových balvanech. Protéká malebnou krajinou přírodní rezervace Povydří a její tok dosahuje délky 23 km.
Nespoutaná horská říčka Vydra, která vzniká u Modravy ve výši 980 m soutokem potoků Roklanským, Javořím, Filipohuťským a Modravským, protéká v úseku od Antýglu po Čeňkovu pilu romantickým kaňonem. Nachází se tu přírodní rezervace zvaná Povydří, která patří k nejnavštěvovanějším místům na Šumavě vůbec.

V balvanitém řečišti řeka tvoří četné peřeje a kaskády. Činností vody a písku vznikají v balvanech početné obří hrnce. Nejvíce je jich vidět u Antýglu. Na stráních nad údolím řeky se zachovala kamenná moře. U Čeňkovy pily se Vydra stéká s Křemelnou a vzniká tak řeka Otava. Asi v polovině cesty mezi Antýglem a Čeňkovou pilou se nachází zámá Turnerova chata, kde si lze ve výběhu prohlédnout expozici vydry říční, podle které řeka dostala svůj název.
 

Informace pro vodáky

Řeka Vydra je velmi náročná řeka protéká v hlubokém lesnatém údolí s velkým spádem a je tedy vhodná jen pro zkušené vodáky s dobrou výzbrojí a výstrojí. Plavba zde bývala zakázaná, ale v současné době je jen omezována. Povolený úsek splutí je příjemný úsek z Modravy do Antýglu (4,8 km), kde obtížnost nepřesahuje WW III.

Podmínky splouvání jsou od  roku 2013 vymezeny novým návštěvním řádem NP Šumava. Splavnost je omezena obdobím od 15.3. do 31.5., a to pouze o víkendech v čase 8 až 18 hodin. Výška hladiny je bez limitu.

Nástupním místem je Modrava – parkoviště, soutok Modravského a Roklanského potoka a výstupním místem pravý břeh v kempu Antýgl před lávkou pro pěší. V úseku od Antýglu k soutoku s Křemelnou (podél NS Povydří) dosahuje řeka obtížnosti WW IV – V+ a není povoleno ji splouvat.
 

Cestování bez bariér: trasa podél Vydry: Antýgl – Turnerova chata – Čeňkova pila

Bezproblémová trasa, stále zvolna klesající 7 km dlouhá cesta umožňuje snadný přístup do jedné z nejoblíbenějších šumavských lokalit. Hlavní atrakcí je zde řeka Vydra, která v celém úseku představuje svou nespoutanost a temperament. Tento výlet předpokládá přesun doprovodného vozidla z Antýglu na Čeňkovu pilu, protože zpáteční cesta proti proudu řeky Vydry by byla náročná). Zhruba po 4 km trasy se nachází Turnerova chata. Na chatu je možný přístup pouze s asistencí, protože přístup do objektu není přizpůsoben pro vozíčkáře. Chata je unikátní tím, že se jedná o jedinou chatu v I. zóně národního parku, krerá je přístupná veřejnosti.

Provozovatel

Informační středisko Rokyta

isrokyta@npsumava.cz
341 92 Srní
Tel.:
+420 376 599 009
Tel.:
+420 731 530 437
Email:
isrokyta@npsumava.cz
WWW:
www.npsumava.cz
GPS:
49,057881 13,510308
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Srní
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata na Šumavě

Rejštejn, Plzeňský kraj
Pension Helena Honesová

Pension Helena Honesová

Horská Kvilda, Plzeňský kraj