Úvod > Aktuality > Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?
Životní styl

Česko na filmovém plátně: kde natáčely zahraniční štáby a na co zajít do kina?

  • Vydáno15. září 2018
Filmové štáby z celého světa oceňují české půvaby. Zdaleka už nejde jen o České Švýcarsko s Pravčickou bránou, které důvěrně znáte z Letopisů Narnie, točilo se i leckde jinde. Ulicemi Hradce Králové například v létě chodila hvězda hollywoodských akčních filmů Jackie Chan a objevil se tu i Amundsen.
V norském historickém filmu o životě polárníka Roalda Amundsena uvidíte, jak se loď vrací z ledových krajů a připlouvá na Rašínovo nábřežíPraze, vítána zástupy lidí. Jenže ve skutečnosti na náplavku nepřiplulo nic, loď bude dotvořená počítačovou animací a i pozadí Prahy se promění v dobové Oslo. Objevil se jen Pål Sverre Hagen v roli muže, který jako první dosáhl jižního pólu a první proplul severozápadní cestou kolem Severní Ameriky. Kromě Česka se natáčelo také na Islandu a v Norsku.
 

Kriminálky a Cyrano

Co se točí? Česko si oblíbily německé štáby, které tu natáčely například seriál Kriminálka Curych a další detektivní seriály převážně pro televizní stanice, natáčejí tu i Britové a Francouzi. Zámek Valtice se stal kulisou pro seriál Romanovci a vracejí se i Seveřané, štáb severské pohádky Cesta za králem trollů tentokrát přijel natáčet další pohádkový příběh. Filmaře jste v uplynulých měsících mohli zahlédnout či potkat v lomu Velká Amerika, Brdech, Českém ráji, Průhonickém parku nebo na zámku Hrádek u Nechanic a hradě Budyně nad Ohří.

Historickou budovu Divadla J. K. Tyla v Plzni zase na tři týdny obsadili francouzští filmaři se snímkem Edmond; ten vychází ze stejnojmenné divadelní hry a pojednává o životě dramatika Edmonda Rostanda a vzniku jeho slavné hry Cyrano z Bergeracu. V Plzni vznikla téměř polovina filmu, natáčelo se ale i na řadě dalších míst v Česku, mimo jiné v Karlových Varech a v Praze.
 

Velká jména, velké projekty

V seriálu Carnival Row se ocitnete ve městě, kam ze své válkou zmítané země přicházejí bytosti z bájí a pohádek, a kde detektiv vyšetřuje sérii brutálních vražd. V roli vyšetřovatele poznáte Orlando Blooma, který u nás strávil téměř půl roku, pohádkové město si zahrála Praha a se 108 natáčecími dny se projekt amerických společností Amazon Studios a Legendary Television stal jedním z nejnákladnějších v tuzemsku. Ve dvou hlavních štábech pracovalo přibližně 900 lidí, z nich jen šedesát ze zahraničí, a kromě barrandovských ateliérů štáb se točilo i v terénu, zejména v okolí Prachovských skal a v Adršpachu. Seriál by měl mít premiéru v roce 2019.

Dalším velkým projektem, který zahrnul řadu míst v celé republice, byla protiválečná satira Jojo Rabbit; Česko se proměnilo v Německo za druhé světové války, dobové kostýmy oblékly hvězdy jako Scarlett Johansson nebo Sam Rockwell.
 

Na co zajít do kina?

  • Autoři romantického snímku Vánoční láska na první pohled si oblíbili Krkonoše: horskou obec Malou Úpu na plátně ale poznáte jen stěží, proměnila se v rakouské alpské městečko.
  • Do Brna zamířila umělkyně Daria Martin, aby tu natočila krátký hraný film Tonight the world / Svět dnešní noci, inspirovaný deníkovými záznamy snů své babičky Susi Stiassni. Natáčelo se ve vile Stiassni, film bude součástí výstavy v kulturním centru Barbican v Londýně.
  • Hollywoodská superstar Jackie Chan natočil v Hradci Králové pár záběrů k chystanému filmu Můj deník. Snímek sám produkuje i režíruje, na plátně se kromě Eliščina nábřeží a náplavky objeví také Pražský most či katedrála sv. Ducha.
  • Hradec Králové neučaroval jen Jackie Chanovi. Už loni se tu objevili filmaři z indického Bollywoodu, kteří tu natočili několik scén romantické komedie Shine. Letos na jaře se hradecké hlavní nádraží proměnilo v hlavní železniční stanici ve švýcarské Ženevě na sklonku první poloviny minulého století. Výsledek uvidíte ve filmu Zlatý podraz, který by se v kinech měl objevit už koncem října.
Divadelní loď Tajemství Bratří Formanů

Divadelní loď Tajemství Bratří Formanů

Nevšední divadlo s poetickou duší – to je loď Tajemství, která během letní sezóny od května do září poskytuje domov souboru Divadla bratří Formanů a souboru Aqualung. Loď kotví na různých místech Vltavy a Labe.

Areál Císařská louka

Areál Císařská louka

Přírodní oáza klidu uprostřed Prahy je unikátním místem s tradicí a jedinečnou atmosférou. Nabízí rozmanité sportovní aktivity a je ideálním místem, kde můžete strávit příjemné chvíle s rodinou či přáteli při soukromých oslavách nebo s kolegy na nejrůznějších firemních setkáních.

Praha – Nové Město

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Podskalská celnice na Výtoni

Podskalská celnice na Výtoni

Budova bývalé celnice na Výtoni čp. 412, na dnešním Rašínově nábřeží, je vedle raně barokního původního farního kostelíka sv. Kosmy a Damiána posledním zachovaným zbytkem starobylé osady Podskalí.

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada v Průhonickém parku

Průhonická botanická zahrada se nachází na východním okraji Průhonického parku a specializuje pouze se na několik rodů kulturních rostlin, unikátní je však komplexnost jejich sbírek.

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Dendrologická zahrada v Průhonicích

Unikátní sbírka okrasných rostlin v blízkosti průhonického parku. Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví je ojedinělou sbírkou okrasných dřevin. V průběhu roku nabízí zahrada výstavy květin, ale také řadu osvětově vzdělávacích aktivit.

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Zámek Průhonice – neorenesanční klenot v nádherném zámeckém parku

Průhonický zámek několik kilometrů jihovýchodně od Prahy je otevřen veřejnosti pouze částečně. Zpřístupněna je zde expozice Průhonický zámek a park – dílo přírody a lidského ducha, pamětní síň zakladatele parku Arnošta Emanuela hraběte Silva Taroucy. Ostatní prostory využívá Akademie věd ČR.

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Výtoňská náplavka na Rašínově nábřeží

Rašínovo nábřeží je v současné době nejatraktivnější, nejceněnější a společensky nejživější prostor u řeky Vltavy. Nachází se v úseku mezi výběžkem vyšehradské skály u Výtoně a Jiráskovým mostem u Žofína. Je zde krásný prostor na procházky, jízdu na kole konají se zde velmi oblíbené Farmářské trhy.

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Další aktuality

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda