Úvod > Aktuality > Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

  • Vydáno24. září 2023
Poslechněte si audio verzi článku
Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?

Králem našich hororů režisér Juraj Herz. Posuďte sami: v žebříčku nejlepších českých hororových snímků obsadil první místo jeho Spalovač mrtvol, druhé Panna a netvor a na páté příčce se drží Deváté srdce. Ke smůle všech milovníků hororové turistiky se však obě pohádky točily z velké části ve studiích, a dokonce ve stejných kulisách. Ve filmových studiích na Barrandově zkrátka v roce 1979 šetřili.

Větší štěstí budete mít u dalších Herzových hororů. Po stopách Spalovače mrtvol se můžete vydat do krematoriaPardubicích. To je jako jedno z filmových míst dostatečně známé a pravidelně – zpravidla na podzim o Dušičkách – pořádá dny otevřených dveří či prohlídky, spojené s povídáním o filmu. Další Herzův horor T.M.A. se natáčel hlavně na zámku Valeč a jako dům hlavního hrdiny posloužil letohrádek Jinotaj ve valečském zámeckém parku.

 

Hororové pohádky: Panna a netvor, Deváté srdce a Čarodějův učeň

V obou Herzových pohádkách – tajemných, hororových a opravdu jen pro silné nátury – se tak mihne jen pár míst, která můžete dodnes vidět na vlastní oči. Pro záběry sídla čaroděje Aldobrandiniho z filmu Deváté srdce filmaři využili průčelí Trojského zámkuPraze, natáčelo se také v Litoměřicích, na zámku Ploskovice a ve znojemském podzemí.

Pro film Panna a netvor, který se řadě dětí postaral o noční můry, si filmový štáb vybral například Orlí bránu v zámeckém parku v Mnichově Hradišti anebo grottu v pražském parku Gröbovka. Zchátralá a zubožená památka plná umělých skal, chodbiček, schodišť, krápníkových jeskyněk, výklenků a odpočívadel si zahrála exteriér netvorova zámku. Ve filmu ji uvidíte tak, jak vypadala před rekonstrukcí. V dnešní podobě by se filmařům už do hororu rozhodně nehodila.

V sedmdesátých letech rovněž natočil režisér trikových filmů Karel Zeman animovanou pohádku Čarodějův učeň. Předlohou mu byl příběh z knihy Ottfrieda Preusslera Krabat podle staré lužickosrbské legendy, Zeman ale dal příběhu mimořádně ponuré ladění.
 

Upír z Feratu: auto, které jezdilo na lidskou krev

Podobně jako Herzův horor Morgiana (1972), který vedení Barrandova označilo za „sadomasochistický film“ a Herz dostal na dva roky zákaz režírovat, vyvolal při svém uvedení poprask i jeho další film, Upír z Feratu o autě, poháněném lidskou krví. Hlavní role hráli Jiří Menzel, Dagmar Havlová a legendární vůz Škoda 724 Super Sport, který díky filmu získal v tehdejším Československu kultovní postavení.

Původní záměr koupit pro film nějaké porsche by udělalo filmařům obrovskou díru do rozpočtu, a tak nakonec zapracoval filmový výtvarník Theodor Pištěk, pozdější držitel Oscara za kostýmy k filmu Miloše Formana Amadeus. Deset let starý prototyp se proměnil v ikonický vůz s motorem vzadu, jehož dveře se společně s čelním sklem a střechou vyklápěly vzhůru. Slavného Ferata můžete na vlastní oči vidět v mladoboleslavském Muzeu automobilky Škoda.
 

Temná místa z českých kriminálek a mysteriózních seriálů

O nevlídnou kulisu několika mysteriózních detektivních seriálů se postaraly Krušné hory, zjizvená krajina bývalých Sudet, kde se natáčely dva krimi seriály: seriál Rapl vypráví o problémovém drsňákovi detektivu Kunešovi, kterého nadřízení uklidí do zapadlého pohraničí. Pustina, osmidílná dramatická minisérie HBO Europe, mapuje novodobé osudy krušnohorské vesnice, ohrožené těžbou uhlí.

Ačkoli se zdá, že Rapl i Pustina se natáčely v podobných kulisách, skutečným Krušným horám zachoval větší věrnost Rapl. V policejní stanici šlo snadno poznat budovu radnice Jáchymově, natáčelo se také ve zdejším Dole Svornost, u elektrárny Tisová poblíž Sokolova a v klášteře Teplá. Zájem novodobých filmových turistů přitahují i nehostinné horské pláně a chalupa, ve které seriálový detektiv Kuneš bydlel. Ta stojí kousek za osadou Ryžovna a pokud pojedete z Horní Blatné na Boží Dar, nemůžete ji minout. Ikonickým místem je rovněž temné vodní oko, které se mihne v leteckém záběru v úvodu každého dílu první série; to je bývalý důl Rolava, ztracený hluboko v lesích u Přebuzi.

Pustina sice několikrát využila atraktivní záběry na zámek Jezeří, osadu Výsluní s obnoveným kostelem sv. Václava a prašné povrchové doly u Kadaně, ale jinak se Krušných hor dotkla jen okrajově. Filmovou náves byste našli ve Vrbici u Rakovníka, natáčelo se i v Kladně, zejména v okolí hutě Poldi a na autobusovém nádraží.
 

Kladivo na čarodějnice: historický horor plný zla a strachu

Děsivé čarodějnické procesy, které se koncem 17. století odehrály v podhůří Hrubého Jeseníku, v okolí Velkých Losin a řadě míst od Mohelnice přes Šumperk a Jeseník až po polskou Nysu, připomíná několik muzejních expozic, speciální čarodějnická cyklotrasa a také film Kladivo na čarodějnice. Scénář napsali režisér Otakar Vávra a kostýmní výtvarnice Ester Krumbachová podle knihy spisovatele Václava Kaplického, kromě románu se ale inspirovali i dochovanými soudními zápisy.

V příběhu plném zla, prodchnutém atmosférou strachu a vynuceného doznání viny, vystupuje několik skutečných historických postav. Vedle děkana Kryštofa Aloise Lautnera (1622–1685, ve filmu Elo Romančík) a jeho hospodyně Zuzany Voglickové (Soňa Valentová) je to císařský laický inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu (1612–1698) v podání Vladimíra Šmerala. Příběh o sadistickém fanatikovi, který měl na svědomí přes sto upálených osob a s místní šlechtou se podělil o většinu jejich majetku, se natáčel přímo tam, kde se procesy odehrávaly, tedy na zámku ve Velkých Losinách.

Protože však film mnohým připomínal politické procesy z padesátých let s Miladou Horákovou a Rudolfem Slánským, záhy po uvedení putoval do trezoru a dalších dvacet let se jen občas objevil ve filmových klubech. Televizní diváci ho mohli vidět až po roce 1989.
 

Česko jako hororová země pro zahraniční filmaře

Česko je oblíbenou destinací zahraničních filmových štábů, a to i pro natáčení hororů. Ve filmu Hannibal – Zrození ze série o psychiatrovi, kanibalovi a sériovém vrahovi Hannibalu Lecterovi si rodinné sídlo Lecterů v Litvě zahrál hrad Kost, natáčelo se i v brněnské vile Tugendhat a pražská zákoutí se proměnila ve filmovou Paříž.

Mytická a záhadná Transylvánie se sice nachází hluboko v karpatských horách, ale američtí filmaři ji našli v Česku: hollywoodský horor Van Helsing s Hughem Jackmanem v hlavní roli se natáčel převážně u nás. Ve filmu se objeví třeba malostranský chrám sv. Mikuláše, proměněný v plesový sál, zákoutí pod Karlovým mostem, kde si v pozadí můžete všimnout Národního divadla, anebo areál kunratické tvrze, na jejímž dvoře tehdy vyrostly kulisy středověké vesničky.

Zaniklá obec Rolava

Zaniklá obec Rolava

Rolava je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi na Karlovarsku.

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník v Krušných horách

Vrch Mědník je 910 metrů vysoká hora nedaleko Klášterce nad Ohří. V minulosti se zde hojně těžila železná ruda, takže samotný vrch je doslova prošpikován štolami. Pod jižním svahem hory se rozkládá bývalá hornická obec Měděnec.

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Havlíčkovy sady na Vinohradech – park Grébovka

Park inspirovaný italskou renesancí nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Viniční altán uprostřed rozsáhlých vinic či v zahradní kavárně Pavilon Grébovka s unikátní replikou původní historické kuželkové dráhy ze 70. let 19. století.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Ladislav Fuks – jeden z nejpodivínštějších a nejúspěšnějších českých spisovatelů

Spalovač mrtvol je jedním z nejznámějších filmových děl režiséra Juraje Herze. Originální ryze český horor v hlavní roli s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou natočil podle novely spisovatele Ladislava Fukse (24. září 1923, Praha – 19. srpna 1994, Praha). Mezi další slavná Fuksova díla patří romány Pan Theodor Mundstock, Myši Natálie Mooshabrové či poslední román Vévodkyně a kuchařka.

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola Marie Pomocné na Mědníku

Štola v blízkosti Měděnce byla využívána od 17. století. Těžila se zde hlavně měď, která dala místu jméno – v kopci Mědník vzniklo velké množství šachet a štol.

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Pohádková a filmová putování Českým rájem

Český ráj je doslova rájem i pro natáčecí štáby. Celá oblast patří vůbec k nejfrekventovanějším filmovým destinacím v Čechách. Velmi oblíbenou lokací filmařů je malebná víska Vesec u Sobotky, Hruboskalské skalní město a řada hradů a zámků, jako je například Sychrov, Valečov, Kost i Trosky. Vydejte se za hrdiny svých oblíbených filmů do kraje skal a roubenek.

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Pohádková a filmová putování Západočeskými lázněmi

Seriály Rapl, Pustina nebo Já, Mattoni, Krušné horory plné tajemných, hrůzostrašných či strašidelných příběhů, drama Requiem pro panenku anebo pohádka Zdeňka Trošky Z pekla štěstí 2: to všechno jsou filmy, které se natáčely v různých koutech Karlovarského kraje. Přijeďte si do Karlových Varů připomenout slavný běh číšníků z filmové komedie Vrchní, prchni!

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Škoda Muzeum Mladá Boleslav

Automobilka Škoda Auto se jako jedna z mála může pochlubit více než stodvacetiletou nepřerušenou výrobní tradicí. Muzeum vám představí její příběh, který se od roku 1895 odehrává v Mladé Boleslavi.

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Lesní zámečky, kuriozity a romantická zapomenutá místa

Máte rádi staré, podivné a často i trochu tajemné stavby, skryté v lesním přítmí? Pak se společně s portálem Kudy z nudy vydejte na cestu po neobvyklých lesních zámečcích. Cestou objevíte například sedm havranů, zámek pro kočky nebo nejmladší hrad v Česku.

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Zámek Mnichovo Hradiště – putování za Valdštejnem i Casanovou

Prohlídka návštěvníkům nabídne zámecké divadlo s původními kulisami, duchcovskou knihovnu spravovanou Giacomem Casonovou nebo hrobku slavného válečníka Albrechta z Valdštejna. Od května 2013 je otevřena nová expozice ke 180. výročí setkání "Sv. Aliance".

Schované v lese: procházky k dobře utajeným památkám

Schované v lese: procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Pátek třináctého: pohroma nebo den jako každý jiný?

Jste pověrčiví? Bude váš pátek 13. 9. 2024 obyčejný anebo jedinečný? Pátek třináctého je pátek jako každý jiný, ale stejně má smolnou pověst. Pověra spojená s neštěstím na pátek třináctého je založena na několika historických událostech a symbolice. V letošním roce připadá třináctka na pátek 13. září a pátek 13. prosince 2024.

Pohádková putování českou krajinou

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.

Nejtemnější turistická místa v Česku: 10 tipů na místa, kde vám bude běhat mráz po zádech!

Nejtemnější turistická místa v Česku: 10 tipů na místa, kde vám bude běhat mráz po zádech!

Mysteriózní místa, dějiště přírodních, válečných i jiných lidských katastrof anebo místa spojená s utrpením a smrtí fascinují lidi od nepaměti. Putování po takových pamětihodnostech se stalo doslova novodobým fenoménem. A zvláště na podzim, kdy přichází čas plískanic a brzké tmy, mívají taková místa ještě mocnější atmosféru. Kudy z nudy vám tentokrát přináší přehled těch nejtemnějších turistických zajímavostí, které se v České republice nacházejí. Na výlet v poněkud morbidním duchu se raději vypravte ve dvojici!

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Zahraniční filmové štáby v Česku: podívejte se, kde se natáčely nejslavnější filmy

Česko je rájem filmařů. Hrady, zámky, tajemná skalní města, krásná příroda i historická centra měst učarovala zahraničním tvůrcům. Pojďte s námi navštívit filmová místa a vydejte se po stopách filmových hvězd! Portál Kudy z nudy vás provede oblíbenými lokalitami zahraničních filmařů. V Česku se natáčela řada slavných filmů i seriálů. Schválně, zda svá oblíbená místa poznáte na filmovém plátně?

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Víly, faunové, Carnival Row a Praha: nejslavnější a nejdražší filmy natáčené u nás i ve světě

Seriálová krasojízda pokračuje: pokud jste ještě neviděli fantasy seriál Carnival Row, možná je nejvyšší zasednout k obrazovkám právě teď. Anebo si dát malé opakovaní? To je jedno, jisté ale je, že nás čeká ještě velkolepější podívaná než dosud. Druhá řada se už dotočila a společnost Amazon odklepla třetí. Máme se na co těšit!

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Jan Švankmajer – světoznámý filmař, animátor a mistr surrealismu

Originální výtvarný styl, surrealismus a kombinování živých herců s animací: to jsou hlavní znaky filmařského umění Jana Švankmajera (* 4. září 1934). Švankmajerův vliv přiznávají třeba Tim Burton nebo Terry Gilliam z Monty Python. Český filmový tvůrce je považován za vizionáře, který obor významně obohatil, a jeho práce inspirují studenty animace po celém světě.

Česko ve filmu –  kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Česko ve filmu – kasovní trháky i zásadní snímky české kinematografie

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

#světovéČesko a pražská Grébovka: ráj na zemi s vinicí, hvězdárnou a pohádkovou jeskyní

Berlínské akvárium, fontány v Kasselu nebo umělé skály ve Zhořelci: tam všude hledali inspiraci architekti pražské Grébovky. Díky nim vznikla ve svahu nad Vršovicemi oáza klidu a pohody, ideální pro piknik nebo posezení se skleničkou vína přímo ve vinici. Schválně jestli uhodnete, která známá pohádka se tu natáčela?

Krušnohorská magistrála

Krušnohorská magistrála

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory cyklistická a běžecká Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v celém jejím průběhu se na ní napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy.

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Štola Země zaslíbená na Mědníku

Důl Země zaslíbená se nachází ve vrchu Mědník, kde se kutalo pravděpodobně již v 10. století. Dochované záznamy pocházejí ale až z 15. století. Těžily se zde hlavně stříbronosné měděné rudy, a to až v 27 štolách.

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium Pardubice – dějiště filmu Spalovač mrtvol

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno dle plánů architekta Pavla Janáka v letech 1921–1923 na jižní straně tehdejší periferie města Pardubic ve stylu art deco za podpory členů Společnosti přátel žehu na rozlehlém párkovitém prostranství.

Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2023, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (9.12. – 10.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na hradě Rabí, Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec, Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket 2023, Betlémské trhy v Třebechovicích pod Orebem 2023, Vánoční jarmark v pevnosti Josefov 2023. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Kam za světlem? Tipy na procházky za anděly a světlenou výzdobou

Udělejte si během adventu a vánočních svátků pěknou vycházku na zajímavá místa. Světlo je součástí tradičních vánočních zvyků. V řadě obcí a měst připravili letos krásnou vánoční výzdobu, někde potkáte anděly, jinde zase objevíte vánočně nasvícený dům či rovnou celou vesničku. Stále více jsou oblíbené dechberoucí světelné parky s nezapomenutelnou atmosférou. Kam se tedy vydat na neobyčejnou vánoční procházku? Kde září několikametrové sochy andělů, vánočních dárků, zvířat i betlémů?
Zážitky

Už jste se svezli vánoční tramvají, trolejbusem nebo ektrobusem?

Tak jako každý rok, i letos vyjely v mnoha městech speciálně vyzdobené vánoční tramvaje. V adventním a vánočním čase vnášejí nejen do Brna, Plzně nebo Prahy veselou atmosféru, která přináší radost dětem i dospělým. Přehled vozů MHD, které se převlékly do slavnostních světelných šatů, vám přináší portál Kudy z nudy.
Zážitky

Přírodovědecké sbírky a preparáty: sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Kuriozity, zajímavosti i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpanin. S Kudy z nudy vás pozveme na výlet tam, kde si prohlédnete největší kolekce sbírky vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí, a představíme vám i příběhy, které nejznámější vycpaná zvířata provází.
Zážitky

Setkejte se s Mikulášem aneb tipy pro rodiny s dětmi

Šestého prosince slaví svátek Mikuláš. V předvečer svých jmenin, 5. prosince, přichází svatý Mikuláš se svým doprovodem, aby navštívil všechny děti. Vezměte svoje ratolesti na večerní procházku – v ulicích budete potkávat Mikuláše v doprovodu anděla a čerta. Mikuláš rozdává hodným dětem sladkosti a drobné dárky, čert dává těm zlobivým brambory nebo uhlí. Aby se děti tolik nebály, přimlouvá se u Mikuláše anděl.
Zážitky

Šťastné a udržitelné! Navštivte udržitelné vánoční trhy

Vůně svařeného vína, vánoční atmosféra, koledy, výzdoba a světýlka. Kdo by alespoň jednou za rok nenavštívil vánoční trhy? Ty letošní jsou již v plném proudu. Řada z nich zařadila prvky udržitelnosti a vy tak můžete během nejkrásnějších svátků v roce minimalizovat dopad na životní prostředí.
Zážitky

Výlety za venkovními betlémy a vánoční atmosférou

Máte chuť udělat si hezký výlet za tradičními i netradičními betlémy? Vyrazte za nimi do plenéru! Pěkným zážitkem bude procházka ke skalnímu betlému v Kuksu, betlémům v Písku, k návštěvě láká také oblíbený Jírův betlém v malebném Kryštofově údolí nebo kovový betlém u Uherského Hradiště. Míst, kam se nejen za betlémy vydat, je však mnohem víc.
Zážitky