Davle

Davle leží jižně od Prahy na soutoku Vltavy a Sázavy. Je to místo, které byste kousek od rušného hlavního města nečekali, obklopené vodou, lesy a skalami. Atmosféru podtrhuje tajemný ostrov, kam se nedostanete jinak než na lodi, se základy historicky prvního mužského kláštera v českých zemích.

Klášter na ostrově

Nejlepší výhled na vltavský ostrov sv. Kilána se základy benediktinského kláštera Stětí sv. Jana Křtitele budete mít od barokního kostela sv. Kiliána. Klášter založil přemyslovský kníže Boleslav II. roku 999, zanikl již po husitských válkách a mniší se přestěhovali do kláštera ve Svatém Janu pod Skalou. Zasvěcení se promítlo i do znaku Davle; tvoří jej červený štít se zlatou mísou, na které leží hlava světce, ozářená zlatými paprsky.
 

Pomník a most, který znáte z filmu

Život Davle byl odedávna spojený s řekou; vory se tu plavily od středověku až do dob po druhé světové válce. Na břehu řeky stojí pomník vltavských plavců v podobě kotvy na kamenném podstavci. Blízký železný most z roku 1905 posloužil v roce 1968 jako kulisa k nafilmování válečného příběhu podle skutečné události Most u Remagenu, po postavení nového mostu se proměnil v lávku pro pěší.
 

Kolem Davle pěšky, vlakem i na lodi

Ve dvacátých letech 20. století objevili romantické okolí Davle trempové, turistické trasy vás zavedou do míst, která znáte například z písničky Babička Mary od Wericha, Voskovce a Ježka. Davlí projíždí známý vláček Posázavský Pacifik, půjčovna motorových lodí vám umožní vidět soutok Vltavy a Sázavy z říční hladiny. Na nedalekém kopci Ďábel objevíte geometrický střed Čech, odkud je to na hranice Čech s Moravou, Polskem, Německem a Rakouskem vždy 105 km.

Ubytování a restaurace