ÚvodAktualityZdarma a výhodně Plzeňským krajem
Zážitky

Zdarma a výhodně Plzeňským krajem

  • 4. července 2022
Poslechněte si audio verzi článku
Rozhledny, hrady a pohádkový kostel, zajímavá muzea, skleněné sochy, vodní hamr nebo skanzen: to je jen část míst v Plzeňském kraji, která jsou přístupná bezplatně anebo jen za symbolické vstupné. Dopřejte si spoustu hezkých zážitků téměř zadarmo.
Jedním z fenoménů Šumavy bylo po staletí sklo. Dávné tradice dnes připomínají díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové, například u Hauswaldské kaple nad Srním nebo oltář z lesního skla v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic. Jedním z nejnovějších přírůstků mezi skleněnými šumavskými artefakty je socha sv. Vintíře, stojící poblíž kostela sv. Mořice nad Annínem u Sušice. Místo zvané Mouřenec znáte z pohádky Anděl Páně Jiřího Stracha, ale kromě milovníků vánočních filmových pohádek by měli zbystřit i fandové dálkových stezek pro pěší. Kolem kostela a skleněné Vintířovy sochy totiž vede Vintířova stezka.
 

Dálková trasa a pěší putování se sv. Vintířem

Celkem 162 kilometrů dlouhá Vintířova stezka je v Plzeňském kraji obdobou slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela. Vznikla na motivy historických cest, které vybudoval svatý Vintíř, a poutníky vede od bavorského města Niederalteich přes Prášily, Hartmanice, Sušici, Horažďovice a Chanovice až do jihočeské Blatné. Pokud se o svatém Vintíři chcete dozvědět víc, navštivte Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě, kde se mu věnuje část stálé expozice.

Dobrá zpráva? Celé tohle putování vás vyjde opravdu velmi levně. Cestou si navíc můžete prohlédnout zámek Chanovice s expozicí Lidových řemesel Pošumaví a skanzen lidové architektury v Chanovicích, a také se podívat do okolí z rozhledny na vrchu Chlum.

Ze Sušice na chvilku odbočte z trasy a zamiřte do obce Žihobce. V budově raně barokního zámku si prohlédněte Muzeum Lamberská stezka, které přibližuje historii obce spojenou s rodem Lamberků a věnuje se také přírodě Pošumaví. Protože na zámecké půdě je letní kolonie vrápenců malých, expozice se věnuje zejména netopýrům a seznámí vás s nimi i naučná stezka, procházející anglickým zámeckým parkem.
 

Kam se podíváte zdarma nebo za symbolické vstupné?

Zdarma se podíváte třeba na rozhlednu Vysoká s výhledem na Tachov, zastavit se můžete také v nedaleké novogotické Windischgrätzově jízdárně ve Světcích, po vídeňské jízdárně druhé největší v Evropě.
Pouze symbolické vstupné zaplatíte za prohlídku několika míst, která budou bavit především fanoušky technických památek. Jde například o Muzeum historických motocyklů a dřevěných hračekKašperských Horách a Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě. V Plánici zve k prohlídce rodný domek Františka Křižíka, vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách; v muzeu je k vidění funkční oblouková lampa z roku 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, jak bylo Křižíkem v roce 1901 instalováno v elektrárně v Čachrově. K návštěvě láká také vodní hamr Dobřív, plně funkční technická památka z konce 19. století společně s blízkou pamětní síní Jindřicha Mošny.

Zdarma je přístupná vodní elektrárna na Čeňkově pile, kde začíná naučná stezka Povydří, jedna z nejkrásnějších šumavských tras pro pěší. Procházku můžete spojit s prohlídkou výběhu s vlky a Návštěvnického centra Národního parku ŠumavaSrní s expozicí, věnovanou právě šelmám.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Nejnavštěvovanější turistické cíle Plzeňského kraje: pivovar Plzeňský Prazdroj, zoo a DinoPark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, pivovar Plzeňský Prazdroj, historické podzemí a četná muzea a galerie, rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století Památky

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870–1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století a přímého předchůdce moderní architektury. Na přelomu 20. a 30. let často pobýval v Plzni a realizoval zde přestavbu několika interiérů.

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu nejednu novinku. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí jedna z plzeňských dominant – Velká synagoga a řadu překvapení chystá DEPO2015, Pivovarské muzeum či Meditační zahrada. Na co se tedy můžete letos těšit?

Nejmladší jezero České republiky – Odlezelské jezero

Nejmladší jezero České republiky – Odlezelské jezero

U málokterého jezera lze přesně stanovit den jeho vzniku. Pověstnou výjimkou je Odlezelské jezero na Plzeňsku, podle nedalekých Mladotic nazývané též Mladotické a podle Potvorovského kopce Potvorovské. Vzniklo v noci z 27. na 28. května 1872.

Pilsner Urquell – nejznámější ležák na světě

Pilsner Urquell – nejznámější ležák na světě

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Největší přírodní jezero ČR s rozlohou 18,4 ha nedaleko Železné Rudy. Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině.

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Nedaleko obce Bezvěrov na Plzeňsku stojí nepřehlédnutelná dominanta vysílač Krašov, který je se svou výškou 342 metrů nejvyšší stavbou Plzeňského kraje a zároveň druhou nejvyšší stavbou v ČR. Samotný areál vysílače je sice uzavřený, ale i tak se tato dominanta stává vyhledávaným místem turistů.

#světovéČesko a Plzeňský kraj

#světovéČesko a Plzeňský kraj

Co láká k výletům do západních Čech? Skvělé plzeňské pivo, nádherná šumavská příroda a k tomu třeba některý z hradů Šumavského trojhradí: vyberete si Rabí, Velhartice nebo Kašperk? Právě ten poslední, nejvýše položený královský hrad u nás s oslnivým výhledem do okolí, leckomu připomíná Dunluce Castle na severním pobřeží Irska.

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Výlet z centra Plzně o délce 4,5 km zvládnou jak pěší turisté, tak cyklisté i maminky a tatínkové s kočárkem. Po cestě uvidíte Mlýnskou strouhu, muže potěší fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň, oku zalahodí soutok řeky Radbuzy s Mží a nakonec vás přivítá oblíbená plzeňská zoologická a botanická zahrada.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Stylová restaurace s příznačným jménem Na Spilce má kapacitu 550 míst. Včetně hostů na zahrádce a návštěvníků akcí na nádvoří obsloužil roku 2007 personál restaurace neuvěřitelných 309 259 hostů. Prostory restaurace Na Spilce sloužily jedno a čtvrt století jako skutečná spilka, tedy místo pro kvašení piva.

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" . Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách – hrad Rabí na Šumavě

Nejrozsáhlejší zřícenina v Čechách – hrad Rabí na Šumavě

Rabí je nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách, avšak nikoli v celém Česku. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Z hradu se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť leží ve výšce 1093 m n. m. v místní části obce Modrava. Původně sklářská osada byla založena v roce 1785 kolem sklářské huti na duté sklo.

Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší karafiáty na světě

Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší karafiáty na světě

Jedním ze symbolů města Klatovy jsou klatovské karafiáty. Zatímco americký karafiát potřebuje k vypěstování skleník, klatovský je mrazuvzdorná trvalka. Další zvláštností jsou hladké okraje korunních lístků, u ostatních karafiátů jsou zoubkované. A těch rozmanitých barev a kreseb v květech! Takovou barevnou škálou se nechlubí žádný jiný karafiát. Zajímavá je také i jejich jemná hřebíčková vůně.

Další aktuality

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
17. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Benediktinské dny oživí klášter Kladruby

V pátek a sobotu 12. a 13. července 2024 se konají oživené noční prohlídky kláštera v Kladrubech, tzv. Benediktinské dny. Netradiční exkurze klášterem vám přiblíží významné období našich dějin.
11. červenec 2024 10:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
9. červenec 2024 10:30
Letní sporty, Plzeňský kraj

V šumavském Nebespánu ochutnáte lahůdky francouzské kuchyně

Boutique hotel Nebespán nabízí od 5. do 7. července a 24. až 25. srpna mimořádný kulinářský zážitek – zdejší francouzský šéfkuchař Mikael Rassineux vám těchto dnech připraví nejlepší úpravy mušlí: Moules marinières, Moules à la crème a Soupe dieppoise. Kromě vynikající kuchyně si v Nebespánu můžete dopřát skvělý odpočinek.
4. červenec 2024 9:00
Ubytování, Plzeňský kraj

Za vůní dřeva na pily, do srubu a ke kanálům: tipy na výlety za tradicí dřevařství nejen na Šumavě

Dřevařství patří k tradičním odvětvím našeho průmyslu a v horských oblastech vždy patřilo k hlavnímu zdroji obživy místních obyvatel. Zvláště na Šumavě, kde existoval až do roku 1870 neproniknutelný prales, se dřevařství dařilo. A bylo tomu tak i po osudném 26. říjnu, kdy silná vichřice během několika hodin vyvrátila a polámala na dva miliony stromů. Těžbu, zpracování, transport dřeva a jeho následné využití připomíná řada expozicí a technických památek nejen na Šumavě, ale také v Krkonoších, Krušných horách nebo na Vysočině. Kam se za vůní dřeva vydat vám poradí Kudy z nudy.
4. červenec 2024 6:16
Památky, Plzeňský kraj

Poledník, Třístoličník a Bučina: tři krátké výlety přes hranice na Šumavě

Hledáte zajímavý námět na šumavský výlet? Vyzkoušejte naše tipy na krátké výlety přes hranice. Vybrali jsme si horu Poledník, Třístoličník a oblíbenou Bučinu. Udělejte si hezkou procházku těmito místy, která byste za minulého režimu museli obejít velikým obloukem.
3. červenec 2024 16:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Po třech letech se o nastávajícím prodlouženém víkendu postaví bikeři na start mezinárodního podniku v downhillu na šumavském Špičáku. Ve dnech 5. až 7. července 2024 se pojede v pořadí 4. závod šestidílné série iXS Downhill Cupu, kde mohou startovat i jezdci bez licence.
2. červenec 2024 13:50
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 14. července 2024, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
30. červen 2024 18:54
Životní styl, Plzeňský kraj