Úvod > Aktuality > Zdarma a výhodně Plzeňským krajem
Zdarma a výhodně Plzeňským krajem
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Zdarma a výhodně Plzeňským krajem

  • Vydáno4. července 2022
Rozhledny, hrady a pohádkový kostel, zajímavá muzea, skleněné sochy, vodní hamr nebo skanzen: to je jen část míst v Plzeňském kraji, která jsou přístupná bezplatně anebo jen za symbolické vstupné. Dopřejte si spoustu hezkých zážitků téměř zadarmo.
Jedním z fenoménů Šumavy bylo po staletí sklo. Dávné tradice dnes připomínají díla sklářské výtvarnice Vladimíry Tesařové, například u Hauswaldské kaple nad Srním nebo oltář z lesního skla v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic. Jedním z nejnovějších přírůstků mezi skleněnými šumavskými artefakty je socha sv. Vintíře, stojící poblíž kostela sv. Mořice nad Annínem u Sušice. Místo zvané Mouřenec znáte z pohádky Anděl Páně Jiřího Stracha, ale kromě milovníků vánočních filmových pohádek by měli zbystřit i fandové dálkových stezek pro pěší. Kolem kostela a skleněné Vintířovy sochy totiž vede Vintířova stezka.
 

Dálková trasa a pěší putování se sv. Vintířem

Celkem 162 kilometrů dlouhá Vintířova stezka je v Plzeňském kraji obdobou slavné Svatojakubské cesty do španělského Santiaga de Compostela. Vznikla na motivy historických cest, které vybudoval svatý Vintíř, a poutníky vede od bavorského města Niederalteich přes Prášily, Hartmanice, Sušici, Horažďovice a Chanovice až do jihočeské Blatné. Pokud se o svatém Vintíři chcete dozvědět víc, navštivte Muzeum Dr. Šimona Adlera v Dobré Vodě, kde se mu věnuje část stálé expozice.

Dobrá zpráva? Celé tohle putování vás vyjde opravdu velmi levně. Cestou si navíc můžete prohlédnout zámek Chanovice s expozicí Lidových řemesel Pošumaví a skanzen lidové architektury v Chanovicích, a také se podívat do okolí z rozhledny na vrchu Chlum.

Ze Sušice na chvilku odbočte z trasy a zamiřte do obce Žihobce. V budově raně barokního zámku si prohlédněte Muzeum Lamberská stezka, které přibližuje historii obce spojenou s rodem Lamberků a věnuje se také přírodě Pošumaví. Protože na zámecké půdě je letní kolonie vrápenců malých, expozice se věnuje zejména netopýrům a seznámí vás s nimi i naučná stezka, procházející anglickým zámeckým parkem.
 

Kam se podíváte zdarma nebo za symbolické vstupné?

Zdarma se podíváte třeba na rozhlednu Vysoká s výhledem na Tachov, zastavit se můžete také v nedaleké novogotické Windischgrätzově jízdárně ve Světcích, po vídeňské jízdárně druhé největší v Evropě.
Pouze symbolické vstupné zaplatíte za prohlídku několika míst, která budou bavit především fanoušky technických památek. Jde například o Muzeum historických motocyklů a dřevěných hračekKašperských Horách a Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě. V Plánici zve k prohlídce rodný domek Františka Křižíka, vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách; v muzeu je k vidění funkční oblouková lampa z roku 1884 napojená na energetické soustrojí v sestavě, jak bylo Křižíkem v roce 1901 instalováno v elektrárně v Čachrově. K návštěvě láká také vodní hamr Dobřív, plně funkční technická památka z konce 19. století společně s blízkou pamětní síní Jindřicha Mošny.

Zdarma je přístupná vodní elektrárna na Čeňkově pile, kde začíná naučná stezka Povydří, jedna z nejkrásnějších šumavských tras pro pěší. Procházku můžete spojit s prohlídkou výběhu s vlky a Návštěvnického centra Národního parku ŠumavaSrní s expozicí, věnovanou právě šelmám.
 

Další zážitky a zajímavosti pro levnou dovolenou

Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Prohlédnout si nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje je velmi jednoduché, stačí se vypravit do Plzně! Víte, že plzeňská zoo je druhou nejstarší zoologickou zahradou v ČR? Patří právem také mezi nejnavštěvovanější. Pozornost návštěvníků si však zaslouží také historické centrum s katedrálou sv. Bartoloměje, historické podzemí a rodiny s dětmi jistě ocení unikátní Dinopark a četná muzea a galerie. Cestovatelská potěšení nejen pro rodiny s dětmi najdete v celém regionu.

Odlezelské jezero – nejmladší jezero České republiky

Odlezelské jezero – nejmladší jezero České republiky

U málokterého jezera lze přesně stanovit den jeho vzniku. Pověstnou výjimkou je Odlezelské jezero na Plzeňsku, podle nedalekých Mladotic nazývané též Mladotické a podle Potvorovského kopce Potvorovské. Vzniklo v noci z 27. na 28. května 1872.

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

Pilsner Urquell – nejznámější ležák na světě

Pilsner Urquell – nejznámější ležák na světě

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu nejednu novinku. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí jedna z plzeňských dominant – Velká synagoga a řadu překvapení chystá DEPO2015, Pivovarské muzeum či Meditační zahrada. Na co se tedy můžete letos těšit?

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Karel Klostermann – nejznámější spisovatel Šumavy

Nikdo jiný nedokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám tak, jako to uměl Karel Klostermann (13. února 1848 Haag am Hausruck, – 16. července 1923 Štěkeň). Narodil se v Horním Rakousku, v obci Haag am Hausruck. Koncem května 1849 se rodina přestěhovala do Sušice, kde Karlův otec nastoupil jako praktický lékař. O svém radostném dětství na břehu Otavy píše Klostermann v knize Červánky mého mládí.

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Mlčenlivý svatý Jan Nepomucký – nejznámější český světec

Jan Nepomucký (mezi lety 1340 a 1350 v Pomuku, dnešním Nepomuku – 20. března 1393 v Praze) – barokní světec s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie.

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Největší přírodní jezero ČR s rozlohou 18,4 ha nedaleko Železné Rudy. Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině.

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Bezvěrov – největší sluneční hodiny na světě

Nedaleko obce Bezvěrov na Plzeňsku stojí nepřehlédnutelná dominanta vysílač Krašov, který je se svou výškou 342 metrů nejvyšší stavbou Plzeňského kraje a zároveň druhou nejvyšší stavbou v ČR. Samotný areál vysílače je sice uzavřený, ale i tak se tato dominanta stává vyhledávaným místem turistů.

#světovéČesko a Plzeňský kraj

#světovéČesko a Plzeňský kraj

Co láká k výletům do západních Čech? Skvělé plzeňské pivo, nádherná šumavská příroda a k tomu třeba některý z hradů Šumavského trojhradí: vyberete si Rabí, Velhartice nebo Kašperk? Právě ten poslední, nejvýše položený královský hrad u nás s oslnivým výhledem do okolí, leckomu připomíná Dunluce Castle na severním pobřeží Irska.

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Výlet z centra Plzně o délce 4,5 km zvládnou jak pěší turisté, tak cyklisté i maminky a tatínkové s kočárkem. Po cestě uvidíte Mlýnskou strouhu, muže potěší fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň, oku zalahodí soutok řeky Radbuzy s Mží a nakonec vás přivítá oblíbená plzeňská zoologická a botanická zahrada.

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Plzeňsku

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Plzeňsku

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňska. Na výběr máme útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Pivnice Na Spilce – největší pivnice v České republice

Stylová restaurace s příznačným jménem Na Spilce má kapacitu 550 míst. Včetně hostů na zahrádce a návštěvníků akcí na nádvoří obsloužil roku 2007 personál restaurace neuvěřitelných 309 259 hostů. Prostory restaurace Na Spilce sloužily jedno a čtvrt století jako skutečná spilka, tedy místo pro kvašení piva.

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum Plzeň – nejstarší muzeum piva na světě

Pivovarské muzeum je umístěno v původním právovárečném domě v historickém jádru města Plzně. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" . Původní právovárečný dům z 15. století, ve kterém se muzeum nachází, dýchá atmosférou středověku a odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých.

Hrad Rabí na Šumavě – nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Hrad Rabí na Šumavě – nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Rabí je nejrozsáhlejší českou hradní zříceninou. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda – nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Z hradu se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť leží ve výšce 1093 m n. m. v místní části obce Modrava. Původně sklářská osada byla založena v roce 1785 kolem sklářské huti na duté sklo.

Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší karafiáty na světě

Klatovské karafiáty – nejbarevnější a nejpestřejší karafiáty na světě

Jedním ze symbolů města Klatovy jsou klatovské karafiáty. Zatímco americký karafiát potřebuje k vypěstování skleník, klatovský je mrazuvzdorná trvalka. Další zvláštností jsou hladké okraje korunních lístků, u ostatních karafiátů jsou zoubkované. A těch rozmanitých barev a kreseb v květech! Takovou barevnou škálou se nechlubí žádný jiný karafiát. Zajímavá je také i jejich jemná hřebíčková vůně.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.