Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Kralovice

Kralovice

Počátky města na severním Plzeňsku byly po staletí spojené s cisterciáckým klášterem v nedalekých Plasích. Z nařízení jeho opata se na počátku 18. století začala na návrší nad Kralovicemi budovat nejvýraznější dominanta širokého okolí, poutní místo v Mariánské Týnici.

Objevte poutní místo v Mariánské Týnici

Autorem velkoryse navrženého poutního areálu v Mariánské Týnicikostelem Zvěstování Panny Marie, proboštstvím a ambity byl architekt J. B. Santini, ovšem stavba se protáhla až do zrušení mateřského kláštera v Plasích.

Mariánská Týnice se dočkala oprav teprve během druhé poloviny 20. století, dnes tu sídlí Muzeum a galerie severního Plzeňska. K vidění je například kolekce litinových kamen s bohatou výzdobou vyráběných v 19. století Metternichovou železnou hutíPlasích.
 

Otrávení Gryspekové?

Součástí kralovického kostela sv. Petra a Pavla je hřbitovní kaple Nejsvětějšího srdce Páně s hrobkou, v níž jsou v prosklených rakvích uloženy slavné kralovické mumie, neobvykle zachovaná těla příslušníků šlechtického rodu Gryspeků. Podle legendy se starý a slavný rod svérázným způsobem vyhnul potupě pobělohorské porážky, když se všichni jeho členové sešli k poslední hostině, rozloučili se a nechali okolo stolu kolovat pohár s jedem. Do hodiny prý byli všichni mrtví.
 

Krajinou kolem Berounky a Střely

Krajinou kolem Kralovic a Mariánské Týnice vás provede stezka, jejímž hlavním motivem je křesťanství; v Bílově na ni navazuje stezka věnovaná slovanským bohům. Muzeum v blízkých Kožlanech mapuje osudy tamního rodáka, politika Edvarda Beneše, pro relaxaci využijte kralovické koupaliště, in-line dráhu a sportovní hřiště. K výletu láká i zřícenina hradu Krašov a Odlezelské jezero s vodopády, údajně nejmladší jezero v Česku, které vzniklo sesuvem půdy po přívalových deštích v květnu 1872.

Turistická informační centra


Barokní podvečer v Mariánské Týnici

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve 10. 6. 2023 od 17 hodin na akci Barokní podvečer v Mariánské Týnici, který se koná k poctě architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela.
Kralovice, Plzeňský kraj

Putování za hvězdou aneb konvoj za poznáním Santiniho architektury III.

Centrum baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve u příležitosti výročí barokního architekta Jana Blažeje Santiniho–Aichela na třetí konvoj za poznáním Santiniho architektury, který se uskuteční v sobotu 17. června od 14 hodin.
Kralovice, Plzeňský kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Architektura Santiniho v západních Čechách

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na komentovanou prohlídku výstavy Architektura Jana Blažeje Santiniho–Aichela v západních Čechách, která se koná 21. 6. 2023 od 17 hodin.
Kralovice, Plzeňský kraj

Dej Bůh štěstí! Dějiny piva na severním Plzeňsku

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na zahájení výstavy Dej Bůh štěstí! Dějiny piva na severním Plzeňsku, které se koná 28. 6. 2023 od 17 hodin v refektáři. Výstava potrvá do 3. 9. 2023
Kralovice, Plzeňský kraj

Pavel Mutinský – Struktury a figury

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na zahájení výstavy Pavel Mutinský – Struktury a figury, které se koná 25. 4. 2023 od 17 hodin v refektáři muzea. Výstava potrvá do 25. 6. 2023.
Kralovice, Plzeňský kraj

Komentovaná prohlídka výstavy Architektura Santiniho v západních Čechách

Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici zve na komentovanou prohlídku výstavy Architektura Jana Blažeje Santiniho–Aichela v západních Čechách, která se koná 21. 6. 2023 od 17 hodin.
Kralovice, Plzeňský kraj

Hrad Krašov – malebný výhled na řeku Berounku

Malebná zřícenina hradu Krašova stojí na skalnatém ostrohu nad levým břehem řeky Berounky jihovýchodně od Kralovic na Plzeňsku. Krašov je jedním z nejstarších šlechtických hradů u nás.
Kralovice, Plzeňský kraj

Mariánská Týnice – Muzeum a galerie severního Plzeňska

Expozici orientovanou především na historii regionu severního Plzeňska najdete v areálu bývalého cisterciáckého proboštství v Mariánské Týnici.
Kralovice, Plzeňský kraj

Barokní hospodářský dvůr Hubenov

Areál dvora Hubenov je díky výraznému architektonickému řešení Jana Blažeje Santiniho dokonalou ukázkou toho, že ani běžná zemědělská činnost není překážkou pro mimořádný umělecký výkon.
Kralovice, Plzeňský kraj

Expozice rodu Gryspeků

Už jste někdy byli v západočeských Kralovicích? Věnujte tomuto městečku svou pozornost a jeho výjimečné stavbě kostela sv. Petra a Pavla, v jehož podzemní kryptě se nacházejí nejstarší české mumie.
Kralovice, Plzeňský kraj

Sportovní a rekreační areál Kralovice

Zažijte to pravé léto na nově vybudovaném koupališti v Kralovicích. Najdete tu bazén s vodním chrličem, tobogánem a vodním hřibem a dětské brouzdaliště. Nechybí zázemí včetně sprch, toalet a kabinek na převlečení.
Kralovice, Plzeňský kraj

Kostel svatého Petra a Pavla v Kralovicích s expozicí o rodu Gryspeků

Kostel sv. Petra a Pavla byl postaven na konci 13. století a renesančně přestavěn v 16. století Floriánem Griesbeckem. Součástí kostela je hřbitovní kaple s hrobkou, kde se nacházejí mumie této rodiny. V kapli Nejsvětějšího srdce Páně vznikla expozice tohoto rodu, která je od června 2014 přístupná.
Kralovice, Plzeňský kraj

Centrum baroka v Mariánské Týnici

Sídlí v prostorách bývalého proboštství, kde sídlí také Muzeum a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici. Součástí Centra baroka je expozice Baroko a jeho svět.
Kralovice, Plzeňský kraj

In-line dráha v Kralovicích

Víceúčelovou in-line dráhu ve sportovním a rekreačním areálu Kralovice mohou využívat nejen bruslaři, ale také cyklisté, případně v zimě i vyznavači běhu na lyžích.
Kralovice, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví