Kdyně

Tam, kde se Šumava mění v Chodsko, přibližně v polovině cesty mezi městy Klatovy a Domažlice, leží Kdyně. Nejedno místo vám připomene dávné tradice přádelnictví a tkalcovství, například expozice v někdejší synagoze nebo Muzeum příhraničí v areálu bývalé textilní manufaktury.

Muzea plná textilu a historie

Na náměstí kousek od radnice stojí brána staré přádelny, která v roce 1853 představovala největší průmyslový závod celého Plzeňska. V opravené budově sídlí Muzeum příhraničí, které vás seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Jen pár kroků odtud stojí synagoga; město v ní zřídilo informační centrum a muzeum, věnované historii textilní výroby. Mezi nejzajímavější exponáty patří originální raznice na modrotisk z 19. století či výšivky a krajky z továrny bratří Tšídů.
 

U Kdyně objevíte klobouk kardinála Cesariniho

Západně od Kdyně na návrší zvaném Kolébka při cestě z Kouta na Šumavě k Mrákovu stojí zajímavý výletní altán, jehož střecha připomíná kardinálský klobouk. Právě v těchto místech prý ztratil svůj klobouk kardinál Giuliano Cesarini, když podobně jako mnozí další prchal po prohrané bitvě u Domažlic roku 1431 do Německa. Kardinála nechali husité běžet, zato jeho ztracený klobouk přivezli jako vzácnou trofej do Prahy a spolu s ukořistěnými křižáckými prapory byl prý vystaven v Týnském chrámu.
 

Kdyně: aquapark, středověké hrady i letní koupaliště

Máloco na cestách potěší tak jako dobrý aquapark, takže rozhodně navštivte kdyňské Centrum vodní zábavy s wellness centrem. V okolí města objevíte několik pěkných hradů, například romantickou zříceninu hradu Nový Herštejnanebo hrad Rýzmberkrozhlednou a hradní hospůdkou. Další rozhlednu s vynikajícím kruhovým výhledem objevíte východně od Kdyně na Korábu (773 m), druhém nejvyšším vrchol Korábské vrchoviny. Na jeho úbočí leží přírodní koupaliště Hájovna s vodní skluzavkou a několika hřišti.

Turistická informační centra


Zřícenina gotického hradu Rýzmberk

Kamenná věž s cimbuřím na zřícenině gotického hradu Rýzmberk slouží jako rozhledna s výhledem na Šumavu, část Domažlicka, Český les a Sedmihoří. Nevelké zbytky kdysi významného sídla rodu Švihovských z Rýzmberka se nachází severozápadním směrem od malebného podhorského městečka Kdyně.
Kdyně, Plzeňský kraj

Rozhledna Koráb u Kdyně

Rozhledna Koráb stojící na stejnojmenném vrchu (773 m) v nejvyšším bodě Chudenické vrchoviny, kousek od Kdyně v okrese Domažlice. Jednoduchá stavba, vysoká 21 metrů o pěti trámových patrech, byla slavnostně otevřena 7. srpna 1938.
Kdyně, Plzeňský kraj

Centrum vodní zábavy Kdyně s wellness centrem

Nový aquapark je od května 2010 otevřen v Kdyni. Kromě bazénu nabízí svým návštěvníkům i několik vodních atrakcí. Dominantou bazénové části je 60metrový tobogan se silným průtokem vody řízený semaforem.
Kdyně, Plzeňský kraj

Letní koupaliště Kdyně Hájovna

Letní koupaliště Kdyně Hájovna se nachází za městem. Na úpatí impozantního vrchu Koráb (773 m n.m.) s rozhlednou a výletní restaurací. V blízkosti koupaliště se nachází parkoviště, autokempink a občerstvení. V areálu koupaliště je rozsáhlá travnatá pláž.
Kdyně, Plzeňský kraj

Muzeum příhraničí ve Kdyni

Muzeum příhraničí ve Kdyni vás netradiční formou seznámí s historií příhraničního regionu od pravěku až po současnost. Muzeum sídlí v rekonstruované budově bývalých přádelen. Expozice je zaměřena zejména na historii regionu, textilní průmysl, zemědělství a na česko-bavorské soužití v příhraničí.
Kdyně, Plzeňský kraj

Hrad Nový Herštejn u Kdyně

Vypravte se na hrad, který býval honosným sídlem Buška z Velhartic, který rád popíjel víno s Karlem IV. Budete-li mít štěstí, uvidíte vzácnou chráněnou rostlinu Áron plamatý. Hradu dnes dominuje nejvíce zbytek donjonu (obytné velké věže), dochovaly se i zbytky hradeb.
Kdyně, Plzeňský kraj

Koupaliště Smržovice

Umělá nádrž se nachází asi 5 kilometrů východně od Kdyně. Díky pozvolně klesajícímu dnu je zde koupání vhodné také pro děti.
Kdyně, Plzeňský kraj

Dům v kožichu – nejstarší dům v Kdyni

Nejstarší kdyňský dům ve Starokdyňské ulici prošel kompletní rekonstrukcí. Dům je součástí muzea a měl by zobrazovat bydlení předchozích generací v tomto domě a způsob života dříve, tzn. někdy od počátku vzniku, který se datuje v roce 1780.
Kdyně, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Autokemp Hájovna u Kdyně

Kemp nabízí ubytování ve dvoulůžkových až pětilůžkových chatách. Je zde také prostor pro stany či karavany. Využít můžete restauraci, společenskou místnost, společnou kuchyňku, sociální zařízení se sprchami, prádelnu, krytý altán pro stolní tenis a hřiště pro míčové hry.
Kdyně, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví