Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna Bolfánek u Chudenic
Rozhledna Bolfánek u Chudenic
"> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.
Rozhledna stojící na vrchu Žďáru (587 m) vznikla v roce 1845, ale historie celé stavby je o více než sto let delší. Na místě nynější rozhledny stávala dříve kaplička postavená na paměť návštěvy řezenského biskupa Wolfganga, který tu roku 973 v nedaleké jeskyni pod skálou přenocoval, když se vracel z Prahy, kde vysvětil prvního českého biskupa Dětmara. V letech 1722 – 1725 tu postavil František Josef Černín, podle návrhu architekta Maxmiliána Kaňky, velký poutní kostel, který byl však za náboženských reforem císaře Josefa II. zbořen. Zůstala z něj pouze věž, mezi lidmi nazývána Bolfánek. Je to vlastně počeštěný název jména Wolfgang. 

V roce 1845 byla věž přestavěna na rozhlednu a zvýšena o 45 metrů. U paty věže je vstup do kapličky, kde je možné sestoupit po schodech až ke skále, na které je postavena. Kámen má údajně léčivé účinky. Jedna z pověstí praví, že pokud se prasklina v jeho hmotě zvětší natolik, že jím projde těhotná žena, otevře se tak cesta pekelným silám. Na hlídkovou plošinu vede 138 schodů a lze z ní spatřit vrcholky Českého lesa, Šumavy, hrady Radyni u Plzně i Přimdu a také Doupovské hory a Brdy. Za velmi dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.

Ubytování a restaurace v okolí