ÚvodVýletyVýlety pro dětiDovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

Na dovolenou s dětmi: užijte si pět dnů na Plzeňsku

Region Plzeňsko a Český les můžete docela dobře procestovat formou hvězdicových výletů s ubytováním v jediném místě. Záleží jen na vás, zda to bude Plzeň nebo některý z hotelů a penzionů na Šumavě; pobyt v přátelském a krásném kraji si navíc můžete libovolně prodloužit podle toho, zda vás víc baví venkov nebo město.S námi během pětidenního programu navštívíte Šumavu a její nejkrásnější partie. Pojedete na lodích po řece Otavě, uvidíte vyhlášené hrady, letecké muzeum, místa, kde žila Popelka, podíváte se na původní šumavská zvířata a zažijete i dobrodružství na horských kolech či v lanovém centru. Vaše děti se ponoří do moderních technologií v Techmanii, poznají tradice kraje v podobě loutek či strašidel a společně zažijete dobrodružství v přírodě.  Plánování dovolené či prodlouženého víkendu vám usnadní tipy na ubytování a restaurace; ty najdete na konci článku.
 

1. den: Plzeň: zoo, DinoPark a Spejbl s Hurvínkem

O velkolepý start dovolené na Plzeňsku se postará jeden z neoblíbenějších výletních cílů široko daleko: plzeňská zoologická zahrada. Má hodně členitý terén, je propojená s botanickou zahradou a v hlavní sezoně také s DinoParkem. Přímo v areálu jsou dvě restaurace, Hospoda na statku a Kiboko, takže návštěvu můžete protáhnout klidně až do odpoledne.

Zbytek dne věnujte krásnému historickému centru Plzněnáměstím Republiky a katedrálou sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v naší zemi (102,26 m). Přímo na náměstí jsou i dvě pro děti velmi atraktivní muzea, Muzeum strašidel a Muzeum loutek.

Loutkářství má ve městě dlouhou tradici a v Plzni se dokonce „narodily“ světoznámé loutky Spejbl s Hurvínkem. Pokud chcete mát z dovolené originální fotku, sousoší Spejbla a Hurvínka objevíte v Šafaříkových sadech.
 

2. den: Z Techmanie za Popelkou až na Šumavu

Místem, kde se děti zabaví na dlouhé hodiny, je plzeňské science centrum Techmania. Interaktivní svět vědy a techniky se stovkami exponátů pro celou rodinu si užijí děti už od tří let. Expozice s vtipem představují základní přírodní jevy a zákony, seznamují se světem vědy a techniky a lákají k experimentování: děti čekají ukázky pokusů, hlavolamy, expozice věnovaná vesmíru, gyroskop, krátké filmy promítané na obří interaktivní globus nebo zábavné vědecké show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit 3D planetárium.

Odpoledne vás pak čeká prohlídka vodního hradu Švihov: v jedné z nejslavnějších filmových pohádek Tři oříšky pro Popelku z něj filmaři „udělali“ místo, kde Popelka žila s macechou. S dětmi si můžete prohlédnout výstavu Za tajemstvím Popelčina střevíčku a pěšky nebo na kole se pojít či projet po okolí po Pohádkové stezce; propojuje místa, kde se film natáčel. Pro ubytování je vhodná Železná Ruda; z Plzně se tam sice dá dojet vlakem, ale cesta trvá dvě hodiny, takže je lepší vše absolvovat autem.
 

3. den: Výlet na Černé a Čertovo jezero a Špičák

Symbolem Šumavy jsou ledovcová jezera. Dohromady jich na obou stranách hranice napočítáte osm a jejich králem je Černé jezero: největší, nejhlubší, a ze všech pěti jezer na české straně Šumavy také nejlépe dostupné. Ze Špičáckého sedla mezi Hojsovou Stráží a Špičákem k němu vede zhruba čtyři kilometry dlouhá pohodlná asfaltka, v letních měsících k jezeru dokonce z Železné Rudy jezdí silniční vláček Šumaváček. Od Černého jezera je to jen kousek k Čertovu jezeru. Sice vás čeká strmější výstup a náročnější terén, ale v sedle mezi Jezerní horou a Malým Špičákem překročíte hlavní evropské rozvodí a snadno dojdete k rozhledně na Špičáku.

Odpoledne si pak můžete užít aktivní program na Špičáku, jednom z nejznámějších šumavských sportovních areálů. Na vrchol se dostanete pěšky nebo lanovkou, kromě zmíněné rozhledny tu objevíte dětské hřiště, bike park včetně bike školy pro děti od osmi let, půjčovnu kol a koloběžek, letní tubingovou dráhu a samozřejmě spoustu značených tras a stezek včetně okruhů pro děti.

Další možnost nabízí sportovní areál Nad nádražím v Železné Rudě s lanovým centrem pro děti od 4 do 12 let, kde není nutné žádné jištění. Slalomové káry jsou pro děti od 10 let, k dispozici jsou i trampolíny, dětské hřiště a letní tubing.
 

4. den: Povydří, Modrava a Srní

Dopoledne vás čeká jedna z nejoblíbenějších vycházkových tras na Šumavě, a to Povydří, údolí plné kamenných moří a skal, po jehož dně se mezi mohutnými balvany prodírá řeka Vydra. Pokud chcete Povydří vidět celé, musíte začít na Modravě, v bývalé dřevařské osadě na soutoku tří potoků, ze kterých Vydra vzniká. Najdete zde také Návštěvnické centrum dřevařství nebo lanové centrum. Nejhezčí a nejdivočejší úsek Povydří začíná pod Antýglem, což je rozložitý a prastarý královácký dvorec s autokempem. Během sedm kilometrů dlouhé cesty na Čeňkovu Pilu uvidíte obří hrnce vymleté v balvanech, rozeklané skalní věže zvané Hrádky, kamenná moře a také Turnerovu chatu, oblíbenou občerstvovací zastávku. Cestu zvládnete i s kočárkem, zpáteční cesta je možná místním autobusem.

Odpoledne se vydejte do některého z Návštěvnických center národního parku s výběhy, kde žijí původní zvířata Šumavy. V Srní je velký vlčí výběh, přes který vede 300 metrů dlouhá lávka; život vlčí smečky budete pozorovat ze čtyřmetrové výšky. V Kvildě je velký jelení výběh a výběh pro rysy. Pokud vám nebude stačit vyhlídková věž, můžete se s doprovodem vypravit přímo do jeleního výběhu.
 

5. den: Sušice, plavba po Otavě a hrad Rabí

Poslední den vám chceme nabídnout typickou zábavu Čechů, a to plavbu po řece Otavě na kanoi. Pro děti to bude dobrodružství, ale nemusíte se bát, nejde o nic náročného: výlet je vhodný i pro začátečníky, na většině úseku řeky Otavy vám bude sahat voda stěží po kolena. Organizované výpravy začínají v Sušici, plavbu si ale můžete domluvit i samostatně. Splutí desetikilometrového úseku zakončí krásný výhled na hrad Rabí, na trase není žádný jez.

Pokud se vám na vodu nechce anebo vám nepřeje počasí, vyzkoušejte Offpark Sušice s lanovým centrem (dráhy pro malé i velké, dětská lezecká stěna) anebo se vydejte na vrch Svatoborrozhlednou a výletní restaurací s kvalitními farmářskými produkty. Velkým zážitkem je pětikilometrový sjezd ze Svatoboru s převýšením 370 m na terénních koloběžkách (v nabídce Offparku Sušice).

S dětmi můžete také prozkoumat rozlehlé zříceniny hradu Rabí anebo trasy Sušické pavučiny. Jako stvořená pro procházku s dětmi je tři kilometry dlouhá zábavná stezka, která vede ze sušického náměstí podél řeky Otavy; na trase je hned několik dětských hřišť a v létě se můžete vykoupat v řece. Stezka vede částečně po Otavské cyklostezce, takže přibalit můžete třeba in-liny.
 

Zbyla vám chvilka času?

 

Kde se najíst?

 

Kde se ubytovat?

 

Jak se tam dostanete?

Do Plzně se snadno dostanete po dálnici D 5 směrem od Prahy (1,5 hodiny) či od hraničního přechodu Rozvadov. Orientační časy dojezdů z velkých měst: Brno 4 hodiny,  Ostrava 5 hodin.