Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.

Co musíte vidět z tachovských památek

I když budete Tachovem jenom projíždět, už zdálky spatříte mohutnou věž chrámu Nanebevzetí Panny Marie a bašty městských hradeb z přelomu 13. a 14. století, které patří k nejzachovalejším v Čechách. Muzeum v bývalém františkánském klášteře s řadou interaktivních prvků pro děti i dospělé připomíná, že město je považováno za bránu Českého lesa, chráněné krajinné oblasti s kouzelnou přírodou a desítkami opuštěných vesnic. Za vidění stojí i barokní Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem.
 

Koho byste měli znát z historie Tachova

Říká se, že tachovské maminky kdysi strašívaly neposlušné děti výhružkou: „Husmann jde!“ Měly na mysli Johanna Filipa Husmanna z Namedy (+1651), císařského plukovníka, který získal zdejší panství po bitvě na Bílé hoře a Tachovské utiskoval coby odbojné poddané. Tachovští se mu za to pomstili tím, že z něj udělali strašidlo. Dodnes za temných nocí, prý obvykle o Vánocích, projíždí Husmann kolem rozvalin lesní kaple v ohnivém voze taženém čtyřmi vraníky a provází jej smečka zlých černých psů.
 

Cestovatelská potěšení Tachova a okolí

Možná vás zláká bohatá nabídka tachovských sportovišť, od plaveckého bazénu přes sjezdovku a zimní stadion až po skatepark, ale určitě si naplánujte pěší výlet Knížecí alejí do Aglajina údolí, na jehož konci leží skvostná novogotická jízdárna. V polovině 19. století ji ve Světcích západně od Tachova nechal postavit Alfréd Windischgrätz. Po vídeňské jízdárně druhá největší budova svého druhu v Evropě už sice neslouží původnímu účelu, ale konají se tu koncerty a různé společenské akce.

Turistická informační centra


Rozhledny v pohybu 2023

Devátý ročník zajímavého běžeckého seriálu běhů do vrchu – Rozhledny v pohybu přinese sedm závodů. Startuje v Litohlavech u Rokycan "Vršíček třikrát jinak" a bude zakončený 4. června v Tachově.
Tachov, Plzeňský kraj

Rozhledny v pohybu 2023

Devátý ročník zajímavého běžeckého seriálu běhů do vrchu – Rozhledny v pohybu přinese sedm závodů. Startuje v Litohlavech u Rokycan "Vršíček třikrát jinak" a bude zakončený 4. června v Tachově.
Tachov, Plzeňský kraj

Rozhledny v pohybu 2023

Devátý ročník zajímavého běžeckého seriálu běhů do vrchu – Rozhledny v pohybu přinese sedm závodů. Startuje v Litohlavech u Rokycan "Vršíček třikrát jinak" a bude zakončený 4. června v Tachově.
Tachov, Plzeňský kraj

Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.
Tachov, Plzeňský kraj

Rozhledna Vysoká u Tachova

Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.
Tachov, Plzeňský kraj

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat.
Tachov, Plzeňský kraj

Lovecký zámeček Diana u Rozvadova

Lovecký zámeček v klasicistním stylu pochází z roku 1742 a byl vybudován rodem Kolowratů údajně dle návrhu světově proslulého českého architekta italského původu Jana Blažeje Santiniho. Zámeček je pojmenová po řecké bohyni lovu, Dianě.
Tachov, Plzeňský kraj

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.
Tachov, Plzeňský kraj

Zřícenina kláštera ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem

Barokní mlýn byl založený majitelem Tachova Janem Filipem Husmannem z Namédy. Rekonstruovaný objekt je dnes využíván městským kulturním střediskem a v objektu je umístěno také zázemí a zkušebny Tachovského dětského sboru.
Tachov, Plzeňský kraj

Řeka Mže – zdrojový tok Berounky

Název řeky je v latinské podobě Mse doložen v Kosmově kronice. Pramení na území Německa v Griesbašském lese. Na krátkém úseku tvoří státní hranici a vstupuje zcela na území České republiky.
Tachov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurace a pizzeria Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví