Tachov

Hradby s jednadvaceti věžemi, Muzeum Českého lesa, několik kostelů, památník husitského vítězství nad křižáky, hrobka rodu Windischgrätzů, mohyla obětem pochodů smrti a moderní kulturní dům – to všechno je Tachov. Roli pověstné třešničky na dortu pak hraje jedinečná novogotická jízdárna ve Světcích.

Co musíte vidět z tachovských památek

I když budete Tachovem jenom projíždět, už zdálky spatříte mohutnou věž chrámu Nanebevzetí Panny Marie a bašty městských hradeb z přelomu 13. a 14. století, které patří k nejzachovalejším v Čechách. Muzeum v bývalém františkánském klášteře s řadou interaktivních prvků pro děti i dospělé připomíná, že město je považováno za bránu Českého lesa, chráněné krajinné oblasti s kouzelnou přírodou a desítkami opuštěných vesnic. Za vidění stojí i barokní Husmannův mlýn s obnoveným mlýnským kolem.
 

Koho byste měli znát z historie Tachova

Říká se, že tachovské maminky kdysi strašívaly neposlušné děti výhružkou: „Husmann jde!“ Měly na mysli Johanna Filipa Husmanna z Namedy (+1651), císařského plukovníka, který získal zdejší panství po bitvě na Bílé hoře a Tachovské utiskoval coby odbojné poddané. Tachovští se mu za to pomstili tím, že z něj udělali strašidlo. Dodnes za temných nocí, prý obvykle o Vánocích, projíždí Husmann kolem rozvalin lesní kaple v ohnivém voze taženém čtyřmi vraníky a provází jej smečka zlých černých psů.
 

Cestovatelská potěšení Tachova a okolí

Možná vás zláká bohatá nabídka tachovských sportovišť, od plaveckého bazénu přes sjezdovku a zimní stadion až po skatepark, ale určitě si naplánujte pěší výlet Knížecí alejí do Aglajina údolí, na jehož konci leží skvostná novogotická jízdárna. V polovině 19. století ji ve Světcích západně od Tachova nechal postavit Alfréd Windischgrätz. Po vídeňské jízdárně druhá největší budova svého druhu v Evropě už sice neslouží původnímu účelu, ale konají se tu koncerty a různé společenské akce.

Turistická informační centra


Windischgrätzova jízdárna ve Světcích u Tachova

Nedaleko Tachova leží jízdárna Světce, oblíbené místo pěších i cyklovýletů, kde kromě kláštera a ruin bývalého kostela přestavěného na zámek, můžete vidět monumentální stavbu jízdárny z 2. poloviny 19. stol. Jízdárna je po vídeňské jízdárně druhou největší v Evropě.
Tachov, Plzeňský kraj

Historický park Bärnau-Tachov – zažijte středověk všemi smysly

Muzeum v přírodě pár kilometrů od Tachova zachycuje dějiny všedního dne ve středověku. Můžete zde zažít středověk tak, jak ho prožívali naši předkové v 8. až 13. století. Při různých akcích a o víkendech středověké budovy ožívají postavami z minulosti, takže si historii můžete doslova osahat.
Tachov, Plzeňský kraj

Arnoštova leštírna v Českém lese

Zbytky Arnoštovy leštírny na ploché sklo, která se jako jediná dochovala na našem území, se nachází v hlubinách Českého lesa, nedaleko Huťského rybníka. Pohon leštírny zajišťovalo původně vodní kolo a po roce 1910 jej poháněla elektrická energie z vodní turbíny.
Tachov, Plzeňský kraj

Rozhledna Vysoká u Tachova

Atraktivní pohled na město Tachov a okolí nabízí rozhledna Vysoká, která byla vybudována na 564 metrů vysokém vrchu Vysoká nad Tachovem. Z kryté plošiny si užijete kruhový výhled na Tachov, Přimdu, Vlčí horu i Panský vrch.
Tachov, Plzeňský kraj

Bývalý Paulánský klášter ve Světcích

Klášterní kostel paulánských mnichů ve Světcích u Tachova byl vybudován v letech 1671–1674 za Jana Filipa, hraběte Losyho z Losinthalu. Kostel se dvěma věžemi byl patrně dílem italského stavitele Giovanniho Domenika Orsiho. Areál kláštera se měl stát základem sídla rodu Windischgrätzů.
Tachov, Plzeňský kraj

Zřícenina zámku Světce

Zámek byl stavěn v letech 1856-1862. Součástí zámeckého komplexu měl být i částečně pobořený kostel Čtrnácti svatých pomocníků. Po smrti majitele roku 1862 stavební práce na zámku skončily a zámek už nebyl nikdy dokončen.
Tachov, Plzeňský kraj

Památník bitvy u Tachova

Bitva u Tachova za husitských válek se odehrála v srpnu 1427, v dnes již přesně neznámé lokalitě poblíž Tachova. Spojené husitské svazy pod velením Prokopa Holého zde téměř bez boje rozprášily vojska třetí křížové výpravy v čele s trevírským arcibiskupem Otou ze Ziegenheimu.
Tachov, Plzeňský kraj

Naučná stezka Světecký vrch na Tachovsku

Naučnou stezkou Světecký vrch provázejí postavičky z komiksu Čtyřlístek. Na 9 informačních tabulích návštěvníkům přibližují historii geologického podloží Světeckého vrchu. Součástí trasy dlouhé přibližně 3 km jsou mimo informační panely také badatelské úkoly.
Tachov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurant a pizzerie Baileys v Tachově

Restaurace a pizzeria Baileys byla otevřena v roce 1998. Do roku 2006 byl objekt dvakrát dostavován a rozšířen o dvě části: stylovou stodolu a část pro hosty upřednostňující moderní vzhled interiéru.
Tachov, Plzeňský kraj

Garni Hotel Tachov

Hotel Garni Tachov se nachází v Tachově – nabízí přímý přístup na sjezdovku, restauraci a nepřetržitě otevřenou recepci.
Tachov, Plzeňský kraj

Chalupa Nora

Přijeďte zažít pobyt v Českém lese s ubytováním v pěkné chalupě nedaleko Tachova. Těšit se můžete na vycházky a vyjížďky do přírody, koupání, houbaření nebo posezení u grilu či u táboráku. Vhodné pro rodinnou dovolenou.
Tachov, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví