Úvod > Co chcete dělat? > Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě
Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Sv. Vintíř byl německý benediktinský mnich, jehož život je opředen mnoha nejasnostmi. Narodil se v 10. století, v hraběcí rodině v Durynsku, byl příbuzným císaře Jindřicha II. a díky sňatku své sestry Gisely vstoupil do příbuzenského vztahu s uherským králem Štěpánem. Přátelil se také s přemyslovskými bratry Oldřichem a Jaromírem, kteří z Čech utekli před krutým Boleslavem Ryšavým. Ve 45. roce svého života se Vintíř rozhodl stát řeholníkem, rozdal svůj majetek a vstoupil do řádu benediktinů v Bavorsku. Po čase se z něj stal misionář, Břetislav I. ho využíval k diplomatickým jednáním. Na svých misiích prošel bavorskou část Šumavy a později se dostal do oblasti kolem hradu Rábí. Nakonec se usadil na vrchu Březník, v dnešní Dobré Vodě, kde si zřídil skromnou poustevnu. V roce 1045 zemřel a na základě svého přání byl pochován v břevnovském klášteře. Jeho ostatky však během husitských válek vzali rozházeli husité.

Celá Vintířova stezka měří 162 km, její počátek najdete v rakouském klášteře Niederalteich na Dunaji a vede přes místa, kde Vintíř působil. Na trase z Prášil do Dobré Vody Vintířova stezka prochází neobydleným územím kolem Březníku s kostelem sv. Vintíře a Vintířovou skálou a pokračuje po modré značce až do Hartmanic. Z Hartmanic se stezka ubírá přes Kunratice a Palvínov, převážně polních cestách, až na vrchol Mouřence, kde stojí kostel sv. Mořice. Odtud pokračuje po značené turistické cestě při zlatonosné řece Otavě do Sušice a dále do Horaždovic. V Horažďovicích opouští Vintířova stezka údolí Otavy. Směrem k Chanovicům se v krajině objevuje množství rybníků. Jedná se o řídce osídlenou oblast s malebnou krajinou v rozvodí Otavy a Berounky.

Putování je lemováno množstvím sakrálních staveb – kaplí, kapliček, božích muk, křížků, soch, památných stromů, památníčků, studánek a dalších zajímavých míst, jenž vytvářejí neopakovatelné kouzlo zdejší krajiny. V budoucnu se plánuje proznačení stezky až do Prahy, ale zatím stezka končí v Blatné. Neúnavní poutníci však mohou zkusit pokračovat „na vlastní pěst“ dále do Břevnovského kláštera, místu Vintířova posledního odpočinku.


Zajímavosti na stezce: neobvyklá zastavení, jabloně i skleněná socha

Na poutní dálkové stezce vznikla roku 2021 zastavení, která jsou symbolicky spjatá se svatým Vintířem. Zastavení tvoří umělecky ztvárněné kamenné sestavy s poutnickou holí. Místa doplňují lavičky, které slouží nejen k odpočinku, ale zároveň nabízejí informace o Vintíři a jeho stezce.

Podél trasy rostou nově i speciálně vyšlechtěné historické odrůdy jabloní. Například v Hartmanicích, u Budětic nedaleko Rabí, u obce Slatina nebo u kostela sv. Mouřence nedaleko Annína, kde kromě jabloní vyhlíží do krajiny také nově vzniklá skleněná socha sv. Vintíře v životní velikosti. Vytvořila ji sklářská výtvarnice Vladěna Tesařová, která je také autorkou skleněného oltáře v kostele sv. Vintíře v Dobré Vodě. Poustevnu, coby herní prvek, mohou rodiny s dětmi objevit nedaleko Dobré Vody směrem na nedalekou horu Březník (1006 m).
 

Etapy Vintířovy stezky

Vintířova stezka je 162 km dlouhá poutní cesta střední obtížnosti, kterou lze zdolat v devíti denních etapách. Cesta vede Bavorským lesem a Šumavou a kdo se na Vintířovu stezku vydá, najde klidné putování srdcem oblasti, která je nazývána „Zelenou střechou Evropy“. Nejen v dnešní době je radost z přírody a krajiny důležitým zdrojem síly.

Naučná stezka u Lallingu, výstavy ve skanzenu Lindberg a stejně tak muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě vás zavedou hluboko do historie, kde můžete nahlédnout do Vintířova života a jeho působení na tomto světě. V místech Vintířův kámen, Vintířův kostelík (poutní kostel Frauenbrünnl u Rinchnachu) nebo Vintířova hora budete procházet přímo tam, kde Vintíř vybudoval své poustevny. Tabule s podněty podél cesty vás přivedou k zamyšlení nejen o Vintířově životě, ale také k sebereflexi a srovnání s dnešní dobou. Zjistíte, že při putování překročíte nejen státní hranice a hranice okresů, ale možná také některé ze svých vlastních hranic.

Pro putování je dostačující základní fyzická kondice, v jednotlivých etapách si každý může přizpůsobit své tempo. Před startem doporučujeme obstarat si „Průvodce etapami – Vintířova stezka”, kde jsou jednotlivé úseky cesty podrobně popsány a vy se tak můžete před startem dobře připravit. Jednoduše řečeno: Bude stačit na lehko sbalený batoh s dostatkem jídla na celý den.
 

Etapy Vintířovy stezky


Okruhy pro jednodenní turisty a rodiny s dětmi

Pro jednodenní turisty a rodiny s dětmi je páteřní trasa Vintířovy stezky doplněna o šest výletních okruhů v délce od 2,5 km do 16 km. Na některých výletních okruzích jsou umístěny herní prvky pro lepší motivaci malých turistů, milovníci technologií a příběhů si zase mohou pro některé okruhy stáhnout herní trasu v rámci geolokační hry Skryté příběhy využívající mobilní telefony.
 

Hartmanický výletní okruh
Hartmanice – Hamižná – Dobrá Voda – Březník – Rovina – Karlov–zámeček – Peklo – Hartmanice: 10 km
Trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Vintířova smrt.

Annínský výletní okruh
Annín – Radešov – Kašperské Hory – Kašperk – Nový Dvůr – Trnové Dvory – Dolní Dvorce – Annín: 16,8 km

Sušický výletní okruh
Sušice – Vrch Anděla Strážce – Krásná vyhlídka – Rok – Divišov – Červené Dvorce – Svatobor – Sušice: 16,8 km

Žichovický výletní okruh
V Žichovicích je možné si projít doplňující okruh Žichovice – Rabí – Budětice – Čepice – Žichovice: 10 km
Celá trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Žižkovo vidění.

Horažďovický výletní okruh
Horažďovice – Zářečí – Malé Hydčice – Velké Hydčice – Prácheň – Horažďovice: 9,4 km
Celá trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Kmotr v kápi.

Chanovický výletní okruh
Kolem Chanovic – zámek Chanovice – rozhledna (vhodné pro výlet s kočárkem): 2,2 km
Trasa je doplněna dětskými herními prvky, pro tuto trasu je možné si stáhnout trasu v rámci Skrytých příběhů – Český Achiles.

Provozovatel

Informační středisko Prášily

Prášily 110
342 01 Prášily
Tel.:
+420 376 589 014
Email:
isprasily@email.cz
WWW:
www.sumavanet.cz/...
WWW:
https://mapy.cz/t...
GPS:
49,105855 13,380957
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Prášily
 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 
15.10.
Den za obnovu lesa 2022 – Plzeňský kraj

Den za obnovu lesa 2022 – Plzeňský kraj

Železná Ruda, Plzeňský kraj
28.10.
30.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Plzeňský kraj
17.6.
31.10.
Výstava šumavských řemeslníků a výtvarníků

Výstava šumavských řemeslníků a výtvarníků

Sušice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hostinec u Michala v Prášilech

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášily, Plzeňský kraj
Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška Prášily

Prášily, Plzeňský kraj
Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště Prášily

Prášily, Plzeňský kraj
Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Sušice, Plzeňský kraj