Úvod > Co chcete dělat? > Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě
Kultura

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Expozice umístěná v autentickém prostředí, které pan Jindřich Mošna navštěvoval, přímo z tohoto objektu staré hospody totiž pocházela jeho manželka Josefína.

V expozici je možné využít elektronického průvodce a je zde možno zakoupit i tištěný leták představující Jindřicha Mošnu v jeho hereckých úlohách. Dále je zdokumentován pobyt J. Mošny v Dobřívě, osobní památky, dokumentace hereckých rolí.

Pamětní síň je otevřena vždy v době otevření vodního hamru, v sezóně od 1. dubna do 31. října, ve středu až neděli od 9 do 17 hodin. Skupiny nad 10 osob si mohou prohlídku objednat na adrese muzea v Rokycanech.

Jindřich Mošna (1837– 1911) se narodil v Praze-Karlíně. Jeho otec pocházel ze Šťáhlav u Plzně a byl kovářem. Kovářskou dílnu měl i v Praze, nejprve v Karlíně a později i ve Vršovicích. Jindřich Mošna se vyučil mosazníkem, práce s kovy ho zajímala, ale stále více jej přitahovalo divadlo. Po vyučení se vydal do Vídně na zkušenou. Zde prožil své první aktivní kontakty s divadlem.

Po čtyřech letech strávených ve Vídni se roku 1859 vrací do Prahy a nastupuje jako tovaryš u svého strýce Boehma. U režiséra Pavla Švandy ze Semčic si vyjednal soukromé hodiny dramatického umění. První úspěchy v divadle pak slavil jako Kosinský v Loupežnících, Holokopytěnko v Tarasu Bulbovi a v roli studenta ve hře "Král Václav a jeho kat". Později kočoval s divadelní společností principála Prokopa a od roku 1860 se společností Štanderovou, kde začal hrát komické role. Roku 1864 vystoupil poprvé v prozatímním divadle v Praze v odpoledním představení Shakespearovy hry "Julius Caesar" a po osamostatnění českého divadla se Jindřich Mošna stal jedním z předních herců Národního divadla. Ovládal zpěv, tanec, akrobacii a žonglování. Za svého divadelního působení ztvárnil více než 500 postav.

22. listopadu 1869 se Jindřich Mošna oženil s Josefinou Jedličkovou, dcerou hospodského a řezníka z Dobříva. Často sem také zajížděl, toulával se po lesích a chodil na houby a čerpal nové síly a inspiraci k další divadelní práci.

17.6.
30.10.
Ve škole před 100 lety

Ve škole před 100 lety

Rokycany, Plzeňský kraj
16.7.
Běhej lesy Brdy

Běhej lesy Brdy

Skořice, Plzeňský kraj
10.6.
25.9.
Atlas ptáků neobyčejných

Atlas ptáků neobyčejných

Rokycany, Plzeňský kraj
27.7.
Neobyčejní ptáci z Origami

Neobyčejní ptáci z Origami

Rokycany, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí