!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě
Kultura

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Expozice umístěná v autentickém prostředí, které pan Jindřich Mošna navštěvoval, přímo z tohoto objektu staré hospody totiž pocházela jeho manželka Josefína.

V expozici je možné využít elektronického průvodce a je zde možno zakoupit i tištěný leták představující Jindřicha Mošnu v jeho hereckých úlohách. Dále je zdokumentován pobyt J. Mošny v Dobřívě, osobní památky, dokumentace hereckých rolí.

Pamětní síň je otevřena vždy v době otevření vodního hamru, v sezóně od 1. dubna do 31. října, ve středu až neděli od 9 do 17 hodin. Skupiny nad 10 osob si mohou prohlídku objednat na adrese muzea v Rokycanech.

Jindřich Mošna (1837– 1911) se narodil v Praze-Karlíně. Jeho otec pocházel ze Šťáhlav u Plzně a byl kovářem. Kovářskou dílnu měl i v Praze, nejprve v Karlíně a později i ve Vršovicích. Jindřich Mošna se vyučil mosazníkem, práce s kovy ho zajímala, ale stále více jej přitahovalo divadlo. Po vyučení se vydal do Vídně na zkušenou. Zde prožil své první aktivní kontakty s divadlem.

Po čtyřech letech strávených ve Vídni se roku 1859 vrací do Prahy a nastupuje jako tovaryš u svého strýce Boehma. U režiséra Pavla Švandy ze Semčic si vyjednal soukromé hodiny dramatického umění. První úspěchy v divadle pak slavil jako Kosinský v Loupežnících, Holokopytěnko v Tarasu Bulbovi a v roli studenta ve hře "Král Václav a jeho kat". Později kočoval s divadelní společností principála Prokopa a od roku 1860 se společností Štanderovou, kde začal hrát komické role. Roku 1864 vystoupil poprvé v prozatímním divadle v Praze v odpoledním představení Shakespearovy hry "Julius Caesar" a po osamostatnění českého divadla se Jindřich Mošna stal jedním z předních herců Národního divadla. Ovládal zpěv, tanec, akrobacii a žonglování. Za svého divadelního působení ztvárnil více než 500 postav.

22. listopadu 1869 se Jindřich Mošna oženil s Josefinou Jedličkovou, dcerou hospodského a řezníka z Dobříva. Často sem také zajížděl, toulával se po lesích a chodil na houby a čerpal nové síly a inspiraci k další divadelní práci.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
24.7.
Běhej lesy Brdy

Běhej lesy Brdy

Skořice, Plzeňsko a Český les
11.6.
17.10.
Historie šitá na míru

Historie šitá na míru

Rokycany, Plzeňsko a Český les
21.8.
22.8.
Víkend s panenkami

Víkend s panenkami

Rokycany, Plzeňsko a Český les
25.3.
11.7.
Orchideje České přírody

Orchideje České přírody

Rokycany, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Vojenská noclehárna v Muzeu Středních Brd

Strašice, Plzeňsko a Český les
Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Wellness Hotel Brdy Spálené Poříčí

Spálené Poříčí, Plzeňsko a Český les