Úvod > Co chcete dělat? > Rozhledna na Chlumu v Chanovicích – Prácheňsko jako na dlani
Příroda

Rozhledna na Chlumu v Chanovicích – Prácheňsko jako na dlani

Neobvyklým tvarem se pyšní zbrusu nová rozhledna, která se tyčí na zalesněném vrcholu kopce Chlum nad Chanovicemi v nadmořské výšce 608 metrů. Pokud patříte k milovníkům dalekých výhledů, vydejte se na vrchol Chlum v Chanovicích, kde objevíte zcela novou rozhlednu a nádherné panorama Šumavy.
Na čtvercovém půdorysu o rozměrech 5 x 5 metrů vyrostla stavba z betonových spárovaných cihel, která se zhruba v polovině celkové 25 metrové výšky úží a je ukončena osmibokým dřevěným vyhlídkovým jehlanem. Na vrchol musíte vystoupat po 136 schodech.

Z rozhledny, která se stane součástí naučné stezky Příroda a lesy Pošumaví a spojuje chanovický zámecký areál s rozsáhlým anglickým parkem a skanzenem, uvidíte za příznivého počasí brdské pohoří s vrchem Třemšínem a panorama Šumavy od Českého lesa přes centrální Šumavu až k Prachaticku a Lipensku.

K zajímavým faktům patří i to, že se jedná o první rozhlednu tohoto typu na samé hranici tří okresů: Klatovy, Plzeň-jih a Strakonice. Původně výstavbu odstartovala obec, ale nakonec se o všechno postarala skupina chanovických nadšenců, která se soustředila do spolku s příznačným názvem : "Panorama – občanské sdružení pro venkov na pomezí jižních a západních Čech". Sdružení přišlo s originálním nápadem. Vydalo pohlednice s portrétem nové rozhledny. Barevná se prodávala po sto koruně a černobílá za polovinu. Zájem sice o pohlednice byl, ale bez přispění zdejších sponzorů i radnice a kraje, by se potřebná částka sotva shromáždila.