Úvod > Česká nej > Historické > Hrad Rabí na Šumavě - nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Hrad Rabí na Šumavě - nejrozsáhlejší zřícenina v České republice

Historické
Rabí je nejrozsáhlejší českou hradní zříceninou. Hrad na horním toku řeky Otavy byl postaven na počátku 13. století jako strážní obytná věž. Délka budov a hradeb s dělovými baštami měří celkem tři kilometry. Rabí se může také pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.
Jádro hradu vzniklo patrně na počátku 14. století ve formě strážní, obytné věže. Hrad byl postaven na příhodném místě. Předpokládá se, že jeho úkolem bylo chránit obchodní cestu spojující města Sušice a Horažďovice a také značně bohatá rýžoviště zlata podél řeky Otavy. Kvůli tomu se hrad stával často terčem útoků. Zde také přišel Jan Žižka o své druhé oko, což Rabí proslavilo.

V dobách své největší slávy měl rozlohu kolem 10.000 metrů čtverečních. Jeho donjon byl po karlštejnském druhý největší v Čechách. Na prvním nádvoří se nachází ve skále tesaná hradní studna. Patří mezi nejhlubší, které je možné na českých hradech spatřit. Na celý hrad bylo použito vápence s velkým obsahem křemene. Kámen na stavbu byl těžen v místech vznikajících hradních příkopů.

Hradní raritou je odpadní jímka - ojedinělá přístavba lichoběžníkového půdorysu, která vznikla během pozdně gotické přestavby. Je součástí obytně-obranné věže Donjonu a byl do ní sváděn odpad z dvou hradních prevétů.

Rabské sídlo se tak stalo nejpevnějším hradem v Čechách. V době držení hradu Janem z Rýzmberka, odpůrcem husitského hnutí, bylo Rabí dvakrát dobyto – v roce 1420 a 1421. Při druhém obléhání přišel Jan Žižka z Trocnova o své druhé oko. 
Celý popis
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Nebíčko a peklíčko na Rabí

5.12.
Nebíčko a peklíčko na Rabí

Pro malé i velké zlobivce je připraveno začouzené peklíčko v hradním sklepení. Již nyní si Lucifer s čertíky připravuje malá šibalská překvapení a také pilně zapisuje do Knihy hříchů všechny špatné skutky.

Vánoce na Rabí

12.12.
Vánoce na Rabí

Během večera se můžete ohřát u jednoho z velkých ohňů na nádvoří a ochutnat svařené víno či čaj. Vánoční náladu podtrhne středověká hudba a koledy.

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku

Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku

Je tak slavné, že se o něm píše v učebnicích dějepisu a učí ve školách. V Praze má dokonce hospodu, zmiňují se o něm průvodci nejméně na dvou českých hradech, objevilo se na bankovkách a poskakuje na webových stránkách hradu Rabí. Jeho majitelem byl významný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Na Švihov a Rabí za panem Půtou

Na Švihov a Rabí za panem Půtou

Až na rozlehlém nádvoří hradu Rabí uvidíte pobíhat ohnivého psa anebo u hradeb vodního hradu Švihova zahlédnete ďábla, kterak rajtuje na černém praseti, nemusíte dlouho pátrat po důvodech a hlavním viníkovi. Drtivá většina příšer, pověstí a báchorek ze Švihova a Rabí má jediného hrdinu: pana Půtu Švihovského z Rýzmberka.

Netopýři na hradě Rabí

Netopýři na hradě Rabí

Největší hradní zřícenina v Čechách se tyčí nad údolím řeky Otavy. Místo, kde slavný velitel husitských vojsk, Jan Žižka z Trocnova, přišel o své pravé oko, je dnes útočištěm letounů. Na hradě pravidelně tráví zimu několik druhů netopýrů a někdy také vrápenci.

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Otava – skvělá řeka, kde vodácká doprava není příliš hustá

Zlatonosná Otava vzniká soutokem horských říček Křemelné a Vydry pod Čeňkovou pilou na Šumavě. Protéká úžasnými přírodními scenériemi i krásnými historickými městy jako je Sušice, Horažďovice, Strakonice a Písek. S Vltavou se spojuje pod hradem Zvíkovem.

Ubytování a restaurace

Pension u sovy

Pension u sovy

Sušice, Šumava
Hotel Gabreta Sušice

Hotel Gabreta Sušice

Sušice, Šumava