Úvod > Aktuality > 10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni
Památky

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

  • Vydáno13. ledna 2022
Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu nejednu novinku. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí jedna z plzeňských dominant – Velká synagoga a řadu překvapení chystá DEPO2015, Pivovarské muzeum či Meditační zahrada. Na co se tedy můžete letos těšit?

Znovuotevření Velké synagogy s rabínským domkem

synagoga plzeňVelká synagoga je jedním z největších plzeňských klenotů a jednou z pěti největších synagog na světě. Jakých změn se tato stavba v maursko-románském slohu z roku 1893 dočká po rozsáhlé rekonstrukci? Zářit budou nově vymalované stropy a zdi, nové osvětlení nebo zdvihací jeviště, opravují se také lavice a další dřevěné prvky. V druhém patře se objeví nová expozice zaměřená na židovské památky v regionu. Rekonstrukce se dočkal také rabínský domek za synagogou. Novogotická budova z konce 19. století fungovala v minulosti jako ubytovna pro rabína a společenské prostory, svému účelu ale přestala sloužit už před válkou. Vznikne zde výukové středisko judaismu, sál, knihovna a depozitář. V suterénu bude rituální lázeň mikve a s ní související expozice. Zapište si datum otevření 10. dubna 2022.
 

Prohlídky Semlerovy rezidence

semlerova rezidenceTaké obdivujete dílo světoznámého architekta Adolfa Loose? Semlerova rezidence na Klatovské 110 je jediná Loosovská realizace v Plzni, kde můžeme obdivovat Loosův geniální Raumplan. Překrásná vila z roku 1934 bude po rekonstrukci zářit novotou. Kromě komentovaných prohlídek nabídne tento objekt návštěvníkům zbrusu novou kavárnu, nově zřízené centrum pro výzkum architektury a další prostory pro konání workshopů, přednášek, koncertů a jiných událostí pro veřejnost. Semlerovu rezidenci zpřístupní Západočeská galerie v Plzni během letní sezóny 2022.


Novinky v DEPO2015

depo plzeňKulturní prostor DEPO2015 pro letošek chystá další interaktivní výstavu pro celou rodinu s názvem Vzhůru do oblak! V expozici zažijete svět létání a fyzikálních zákonů, nakouknete do přírodní laboratoře, vypustíte si vlastnoručně vyrobenou raketu nebo si vyzkoušíte, jaké to je, když vám narostou křídla. Po dvou letech se chystá také oblíbený festival světla Blik Blik. Festivalová trasa povede z náměstí Republiky do DEPO2015 a největší z desítky instalací bude obří audiovizuální instalace Metamorfosis v nově zrestaurovaném interiéru katedrály sv. Bartoloměje. Třetí novinkou z depa bude kavárna s bistrem, kterou DEPO2015 otevře v březnu 2022. Pracuje se nejen na novém interiéru, ale také na úplně novém konceptu s otevřenou kuchyní a přípravou jídla přímo před zraky zákazníků.


Zbrusu nová pivotéka v Pivovarském muzeu

pivoPivovarské muzeum v Plzni, které sídlí v právovárečném domě z 15. století, se nedávno rozrostlo o novou Pivotéku. Tu najdete v prostorách rekonstruované recepce muzea. Milovníkům piva nabízí téměř 140 druhů piv z více než 25 pivovarů z celé republiky – od ležáků přes Ale, Ipy, stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech. A až do pivotéky vyrazíte, můžete rovnou nakouknout i do Plzeňského historického podzemí, do kterého se vstupuje právě zde, nebo načerpat něco z historie vaření piva v Pivovarském muzeu.


Nová expozice lvů berberských Zoo Plzeň

lev berberskýJste-li milovníky plzeňské zoo a obdivovateli lvů berberských, jistě vám udělá radost nový výběh, který plzeňská zoologická zahrada kompletně přestavuje po 20 letech od jeho otevření. V té době to byl vůbec první výběh v tuzemských zahradách, kde návštěvníky nedělil od zvířat plot, mříže nebo silné sklo, ale pouze široký vodní příkop a elektrický ohradník. Výběh měl přes 800 metrů čtverečních. Nyní zoo většinu vodního příkopu zasype. Část, kterou ponechá, výrazně rozšíří. Lvům se tak asi o třetinu zvětší jejich prostor. Přibydou navíc i vyhlídky pro návštěvníky a nové menší expozice připomínající severoafrickou domovinu lvů berberských, nejohroženějšího poddruhu lva. My i lvi se máme na co těšit.
 

Meditační zahrada s občerstvením

meditační zahradaNavštěvujete rádi Meditační zahradu? Pak vás určitě potěší, co nového v ní od letošní sezóny najdete. Což takhle samoobslužný bar u vchodu jako vítané občerstvení nejen pro návštěvníky zahrady, ale také pro cyklisty a náhodné kolemjdoucí? Pískoviště pro drobotinu nebo šikovný průvodce Smart Guide v mobilu pro tuhle překrásnou zahradu? Vítaný je za nás i platební terminál pro platby kartou. Odpočinek v příjemné zahradě plné vzácných dřevin a květin bude ještě příjemnější!
 

Nová víceúčelová sportovní hala

krasovska sportovni hala PlzeňSportovní nadšenci se letos mohou těšit na nově dokončenou víceúčelovou sportovní halu v Krašovské, která vzniká vedle komplexu Krašovská Aktivity centrum s dětským centrem, hudebním studiem a největším parkourovým areálem v Česku. Ve sportovní hale města Plzně – Krašovská si od podzimu bude možné zahrát například badminton, házenou, florbal, malou kopanou, volejbal, basketbal či futsal nebo vyrazit na aerobik či společenský tanec. Kromě šaten, kluboven a malé tělocvičny v budově bude i restaurace s terasou, která bude skvělou zastávkou třeba při cestě na nedalekou rozhlednu Krkavec.
 

Hřiště na fotbalgolf v Liticích

fotbalgolfNa jižním okraji Plzně, v městské části Litice, najdete zcela nové hřiště pro fotbalgolf. Že jste o téhle disciplíně nikdy neslyšeli? Teď jste si o ní přečetli a divili bychom se, kdybyste ji nechtěli vyzkoušet. Tahle aktivita baví dospěláky i rodiny dětmi, které na osmnáctijamkovém hřišti s přírodními i umělými překážkami najdou i drobné občerstvení a potřebné zázemí s šatnami a toaletami. FotbalPark Plzeň se nachází kousek od sjezdu z dálnice D5.
 

Kostel Všech svatých na Roudné v novém

Kostel Všech svatých na RoudnéObdivujete sakrální architekturu? Pak se vydejte na Roudnou do kostela Všech svatých z druhé poloviny 14. století. Kostel v malebné čtvrti Roudná se dočkal renovace poté, co vyhořel. Obnovena byla sakristie i unikátní obkročná klenba, o níž některé prameny uvádějí, že pochází z dílny následovníků mistra Petra Parléře. Je to skutečná vzácnost. Při rekonstrukci došlo i na podlahu, která je nyní o 80 cm zvednutá, což vyřešilo letitý problém se vstupními dveřmi, které byly zvenku ve výšce pasu. Nově je odhalený i oltářní kámen, nejstarší součást kostela. A až do kostela Všech svatých vyrazíte, určitě si po cestě všimnete nenápadné kapličky svatého Cyrila a Metoděje v ulici Pod Všemi svatými, která stojí vedle špejcharu na Roudné. I ta se dočkala zasloužené rekonstrukce, a to po více než třiceti letech.
 

Středověká hrnčířská pec a kruh v Západočeském muzeu

Západočeské muzeum v Plzni chystá pro letošní rok výstavu nazvanou „Trojí život středověké keramiky“ (28. 4. – 25. 9. 2022), pro kterou byla vytvořena replika středověké hrnčířské pece a funkčního hrnčířského kruhu. Cílem výstavy je přiblížit návštěvníkům v celé kráse jeden z nejpočetnějších archeologických pramenů, jímž jsou právě výrobky z hlíny.
Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží například nosorožci indičtí, Království jedu nebo Svět v podzemí. Součástí zoo je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný DinoPark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Kostel Všech svatých na Roudné

Kostel Všech svatých na Roudné

Kostel Všech svatých je cennou ukázkou vyspělé gotiky doby Václava IV., vykazující vlivy svatovítské huti. Obklopen jedním z nejstarších plzeňských hřbitovů s dochovaným souborem dobových náhrobků.

FotbalPark Plzeň – hřiště na fotbalgolf v Liticích

FotbalPark Plzeň – hřiště na fotbalgolf v Liticích

FotbalPark Plzeň se nachází na jižním okraji Plzně, v městské části Litice, kousek od sjezdu z dálnice D5. Pro návštěvníky je připraveno fotbalgolfové hřiště (cca 4 ha) s 18 jamkami, které obsahují přírodní i umělé překážky. Dále je součástí areálu i terasa s občerstvením či šatny s WC a sprchou.

Pivotéka v Pivovarském muzeum v Plzni

Pivotéka v Pivovarském muzeum v Plzni

Plzeňský Prazdroj ji otevřel v prostorách zrekonstruované recepce muzea a milovníkům piva nabízí téměř 140 druhů piv z více než 25 pivovarů z celé České republiky – od ležáků přes ALE, IPY, Stouty, kyseláče až po piva stařená v sudech po nejrůznějších destilátech.

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Další aktuality

Kam vzít děti v Plzni, aby se nenudily?

Kam v Plzni s dětmi? Možná vás to překvapí, ale možností je tolik, že nebudete vědět, co si vybrat dřív. Velkým lákadlem je zdejší zoo, kde nyní uvidíte nejen smečku čiperných lvů nebo majestátné zubry, ale také sněženky pomalu vykukující z listí. Přímo na náměstí najdete Muzeum loutek, které představuje loutkářskou tradici v Plzni, a nechybí ani Spejbl a Hurvínek. Na náměstí leží i druhé muzeum určené dětem, Muzeum strašidel. Minout určitě nemůžete Techmanii anebo nově otevřenou galerii Depo Moto Art. Možností, jak si s dětmi užít zážitky nabitý den v Plzni je však mnohem více, inspiraci vám přináší portál Kudy z nudy.
Plzeňský kraj | Zážitky

O historii šumavského sklářství se dozvíte v Kašperských Horách

Zajímá vás historie českého sklářství? Umění tavit sklo bylo v minulosti tajemstvím, které předával otec nejstaršímu synovi, a tak české sklářské rody významně ovlivnily světový technologický vývoj i umělecké styly. Jedním z fenoménů své doby bylo i šumavské sklo. A právě expozici šumavského sklářství představuje Muzeum Šumavy v Kašperských Horách.
Plzeňský kraj | Kultura

Unikátní Plzeňské historické podzemí je opět přístupné a zve k návštěvě

Únorové dny s nevyzpytatelným počasím zatím k procházkám přírodou moc nelákají, tak co se radši projít pod zemí? Plzeňské historické podzemí je po lednové technické odstávce od února opět otevřené každý den od 10 do 18 hodin. Procházka tajemným labyrintem chodeb začíná… v lednici. Opravdu! A během hodinové prohlídky čekají ještě další překvapení, skrytá zákoutí, autentické nálezy a neobyčejná místa. Poutavou a zábavnou formou se dozvíte mnohé o vzniku a využití podzemí a také o životě ve středověku.
Plzeňský kraj | Památky

Na Chodsku se chystají rázovité masopustní průvody

Města a obce na Chodsku slaví masopust od 9. do 17. února 2024 a i letos se ve vyhlášených lokalitách chystají tradiční masopustní průvody. Největší z nich se odehraje v Postřekově, oblíbený je též masopust v Klenčí a Kolovči.
Plzeňský kraj | Kultura

Vydejte se o jarních prázdninách na hrad Kašperk a užijte si jedinečné zimní prohlídky

Hrad Kašperk pokračuje ve své tradici otevírání se návštěvníkům v netradičních termínech mimo hlavní turistickou sezonu, tentokrát to bude o jarních prázdninách. Na hrad Kašperk se můžete vydat pěšky, na kole, na běžkách i na sáňkách, záležet bude na počasí. Po celou dobu jarních prázdnin od 1. 2. do 28. 3. 2024 bude hrad otevřen pro skupiny od 5 osob.
Plzeňský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků: 50 nejkrásnějších míst, která navštívit na Šumavě

Náhorní planiny, zrádné slatě, starobylé lesy, ledovcová jezera a malebné výhledy – to vše tvoří svéráznou krajinu Národního parku Šumava. Ten je nejlákavějším cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Poznejte nejkrásnější místa na Šumavě, o kterých poutavě psal Karel Klostermann ve svých románech a povídkách, či Adalbert Stifter, básník Šumavy. Jedno z nejstarších pohoří střední Evropy bylo díky své jedinečnosti roku 1963 prohlášeno chráněnou krajinnou oblastí a v roce 1991 národním parkem.
Plzeňský kraj | Příroda

Prožijte pohádku plzeňské hotelové noci

Chcete přátele pozvat na návštěvu do Plzně? Dlouho plánujete cestu do západočeské metropole a zatím nebyla příležitost? V pátek a o víkendu 26. až 28. ledna 2024 se opět po roce konají Plzeňské hotelové noci a vy se můžete v osmnácti plzeňských hotelech a penzionech ubytovat za zvýhodněné ceny. Jako bonus se zdarma podíváte do Loosových interiérů, Západočeské galerie v Plzni, Pivovarského muzea, muzea Patton Memorial Pilsen a se slevou na prohlídku plzeňského pivovaru.
Plzeňský kraj | Životní styl

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Plzně

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Plzně, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Západočeská metropole je totiž plná překvapení a malebných koutů!
Plzeňský kraj | Zážitky