Úvod > Kam pojedete? > Plzeňský kraj > Pošumaví > Plánice

Plánice

Do pošumavského městečka ležícího východně od Klatov přitahuje turisty rodný domek vynálezce Františka Křižíka, upravený jako muzeum. Můžete také navštívit barokní poutní kostel v Nicově, užít si letní radovánky u rybníka Hnačov a s dětmi se vypravit za drakem do pohádkového lesa u Nalžovských Hor.

Plánice – rodiště Františka Křižíka

V plánickém rodném domku Františka Křižíka si prohlédnete nejenom malé technické muzeum s přehlídkou všech vynálezů včetně nejslavnější obloukové lampy, ale také světničku, vybavenou původním nábytkem.

Kousek od muzea stojí barokní kostel sv. Blažeje. Říká se, že je postavený podle návrhů architekta K. I. Dienzenhofera, který v té době pracoval na poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Nicově a do Plánice si tak trochu „odskočil“.
 

Výlet na Prašivici za drakem a podivínským šlechticem

Hrabě Ludvík Taaffe, příslušník starobylého irského šlechtického rodu Taaffe z Carlingfordu, si možná z nostalgie, možná natruc starousedlíkům nechal kolem roku 1840 v lese zvaném Prašivice poblíž Nalžovských Hor postavit kopii dávného rodového sídla, irského hradu Ballymote. Kolem umělé zříceniny postupně vyrostl lesní park s jezírkem a výletním altánem, objevíte tu i obřího kamenného draka, želvu a zbytky dalších přírodních soch.
 

Výlety po Plánicku

O Nicovu poblíž Plánice se říká, že je jednou z nejmenších vesnic na světě – je tu pár domů, fara a skvostný barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavenýna prastarém mariánském poutním místě podle plánů K. I. Dienzenhofera. Poblíž najdete studánku s údajně léčivou mírně radioaktivní vodou, nad níž stojí kaplička. K dalším zajímavostem Plánicka patří zřícenina velké barokní sýpky v lese Maxberk a románská kamenná rotunda z doby kolem roku 1200 ve vesnici Zborovy.

Útržky z Pošumaví

V projektu Útržky z Pošumaví vám přinášíme celou řadu námětů pro vaše nové zážitky a radovánky a také benefitů, které můžete u našich partnerů čerpat. Naše vouchery můžete čerpat u mnohých poskytovatelů služeb.
Plánice, Plzeňský kraj

Poutní kostel v Nicově

Mezi kulturní památky obce Plánice patří poutní kostel Narození Panny Marie v osadě Nicov, ležící 2 km východně od Plánice. Tato barokní stavba je jedním z nejkrásnějších děl proslulého architekta a stavitele K.I.Dienzenhofera.
Plánice, Plzeňský kraj

Zřícenina barokní sýpky v lese Maxberk

Nad obcí Kvasetice se nachází zřícenina velké sýpky, nazvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Do dnešního dne z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.
Plánice, Plzeňský kraj

Muzeum Františka Křižíka v Plánici – život a dílo českého vynálezce

Křižíkovo muzeum nabízí jedinečnou expozici věnovanou životu a dílu významného českého vynálezce a zakladatele elektrotechniky v Čechách Františka Křižíka. Expozice se nachází v rodném domku vynálezce v Plánici na Šumavě.
Plánice, Plzeňský kraj

Šance pro draha – nakrmte svou ovečku v Těchonicích

Přijeďte se mrknout na svou ovečku a prohlídnout draha. A vůbec, seznamte se s celými Těchonicemi. Nebudete litovat.
Plánice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele ve Zborovech – bývalá románská rotunda

Asi 15 km severně od města Sušice leží malá obec Zborovy. Turisté si zde mohou prohlédnout kostelík sv. Jana Křtitele, původně románskou rotundu z 12. století.
Plánice, Plzeňský kraj

Vracovská lípa

Památná vracovská lípa je k vidění v osadě Vracov západně od města Plánice nedaleko Klatov.
Plánice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Autokemp Hnačov

Kemp Hnačov leží v jihozápadních Čechách nedaleko města Klatovy. Rozkládá se na břehu rybníka o rozloze 68 ha, který je obklopen překrásnými lesy a nádhernou přírodou. Pár metrů od kempu je i Wake park Hnačov pro wakeboarding a vodní lyžování.
Plánice, Plzeňský kraj

Sport Pension Santa Fé

V Plánici, která je vzdálena nedaleko města Klatovy, je k ubytování i sportovním aktivitám k dispozici Sport Pension Santa Fé. Ubytování je vhodné pro sportovní družstva a školy.
Plánice, Plzeňský kraj

Hotel – Restaurant Pavlíček

Příjemné prostory na náměstí v obci Plánice v blízkosti sportovního areálu nabízí Hotel a restaurant Pavlíček. Je zde také možnost hry stolního tenisu, šipky a sledování sportovních i jiných pořadů na velkoplošné TV.
Plánice, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví