Plánice

Do pošumavského městečka ležícího východně od Klatov přitahuje turisty rodný domek vynálezce Františka Křižíka, upravený jako muzeum. Můžete také navštívit barokní poutní kostel v Nicově, užít si letní radovánky u rybníka Hnačov a s dětmi se vypravit za drakem do pohádkového lesa u Nalžovských Hor.

Plánice – rodiště Františka Křižíka

V plánickém rodném domku Františka Křižíka si prohlédnete nejenom malé technické muzeum s přehlídkou všech vynálezů včetně nejslavnější obloukové lampy, ale také světničku, vybavenou původním nábytkem.

Kousek od muzea stojí barokní kostel sv. Blažeje. Říká se, že je postavený podle návrhů architekta K. I. Dienzenhofera, který v té době pracoval na poutním chrámu Nanebevzetí Panny Marie v nedalekém Nicově a do Plánice si tak trochu „odskočil“.
 

Výlet na Prašivici za drakem a podivínským šlechticem

Hrabě Ludvík Taaffe, příslušník starobylého irského šlechtického rodu Taaffe z Carlingfordu, si možná z nostalgie, možná natruc starousedlíkům nechal kolem roku 1840 v lese zvaném Prašivice poblíž Nalžovských Hor postavit kopii dávného rodového sídla, irského hradu Ballymote. Kolem umělé zříceniny postupně vyrostl lesní park s jezírkem a výletním altánem, objevíte tu i obřího kamenného draka, želvu a zbytky dalších přírodních soch.
 

Výlety po Plánicku

O Nicovu poblíž Plánice se říká, že je jednou z nejmenších vesnic na světě – je tu pár domů, fara a skvostný barokní poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie, postavenýna prastarém mariánském poutním místě podle plánů K. I. Dienzenhofera. Poblíž najdete studánku s údajně léčivou mírně radioaktivní vodou, nad níž stojí kaplička. K dalším zajímavostem Plánicka patří zřícenina velké barokní sýpky v lese Maxberk a románská kamenná rotunda z doby kolem roku 1200 ve vesnici Zborovy.
10.6.
31.12.
Útržky z Pošumaví

Útržky z Pošumaví

Plánice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel – Restaurant Pavlíček

Hotel – Restaurant Pavlíček

Plánice, Plzeňský kraj
Sport Pension Santa Fé

Sport Pension Santa Fé

Plánice, Plzeňský kraj