Úvod > Kam pojedete? > Plzeňský kraj > Pošumaví > Hartmanice

Hartmanice

Šumavské horské město zažívalo podobně jako nedaleké Kašperské Hory svou zlatou éru během 14. století, kdy se v okolí těžilo zlato. Slavnou minulost připomíná pozdně gotický kostel sv. Barbory, patronky havířů, a zbytky štol v Černém lese, k nimž vás dovede naučná stezka Hamižná hora.

Horská synagoga v Hartmanicích láká na výstavu

Podobně jako přibližně šedesát dalších synagog na Šumavě a v Českém lese sloužila i hartmanická synagoga původnímu účelu jen do druhé světové války. V porovnání s jinými ovšem měla štěstí – nebyla vypálena ani zbourána, ale změnila se na truhlářskou dílnu a později skladiště.

Dnes slouží jako muzeum, mapující soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, můžete si prohlédnout Šumavu na starých fotografiích a také originální fragmenty z původní budovy. Pořádá se tu řada přednášek, koncertů a besed.
 

Do Dobré Vody za Šimonem Adlerem

Dobrá Voda je maličká osada, položená v horských stráních vysoko nad Hartmanicemi, v místě s nádherným výhledem na Šumavu i Pošumaví. Jednou z místních zajímavostí je rodný dům Šimona Adlera, doktora filozofie, rabína, pedagoga a učence, který v roce 1944 zahynul v koncentračním táboře Osvětim. Dům je upraven jako muzeum, věnované památce tohoto významného židovského rodáka. Část výstavních prostor představuje historii Hartmanic, nechybí ani ukázky tradičních šumavských řemesel a výstavy.
 

Šumavou po stopách sv. Vintíře

V Dobré Vodě můžete také navštívit poutní kostel sv. Vintíře s nádherným skleněným oltářem, kapli, v níž vyvěrá pramen s údajnými zázračnými účinky i Vintířovu kapličku a skálu na blízkém vrcholu Březník. Můžete se také vypravit po naučné stezceochranářskému koutku a dál kolem vrchu Hamižná, kde jsou dodnes patrné zarostlé jámy, takzvané pinky – pozůstatky po těžbě zlata. Zajímavé zážitky slibuje rybaření a kurzy muškaření na Otavě se zkušeným průvodcem.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Umrlčí prkna na Kochánově

Na Kochánově u Hartmanic se dochovalo několik umrlčích prken, která dokládají velmi starý zvyk. Když někdo v rodině zemřel, byl až do pohřbu položen na prkně s třemi vyřezanými kříži. Prkno bylo později vyzdobeno a vystaveno poblíž stavení.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Naučná stezka Hamižná – za pozůstatky těžby zlata

Trasa o délce 3 km začíná u silnice Hartmanice – Železná Ruda a vede kolem informačních panelů k vyhlídce na Sušicko, Kašperskohorsko a Velharticko. V lese, při cestě k nejnižšímu bodu stezky jsou patrné zarostlé jámy – tzv. pinky – pozůstatky po těžbě zlata.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum je expozicí Muzea Šumavy v Sušici. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Horská synagoga Hartmanice

Horská synagoga v Hartmanicích z 19. století již v dnešní době svému původnímu účelu neslouží. Od roku 2006 je zde muzeum Soužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě a památník místní židovské komunity.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Barokní Hrabánkův mlýn u Hartmanic

Mlýn, nazýván také Sterzmühle, je technickou památkou a leží na Pstružném potoce 5 km od Hartmanic.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Apartmánový dům Stará pošta v Hartmanicích

Čtyři apartmány (vhodné jak pro jednotlivé rodiny tak i celý dům k pronájmu pro až 16 osob) v původní architektuře na náměstí horského městečka Hartmanice na Šumavě, které nabízí veškerý civilizační komfort.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Apartmány v soukromí – ubytování na Šumavě

Soukromé ubytování v klidné části horského městečka. Nabízíme pronájem 3 apartmánů v soukromí rodiného domu nalézajícího se na okraji horského městečka Hartmanice, ležícího ve výšce 712 m n. m.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Hotel Vintíř

Nabízíme příjemné ubytování a českou kuchyni.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví