Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Pěší procházka Plzní - z centra Mlýnskou strouhou do zoo
Pěší procházka Plzní - z centra Mlýnskou strouhou do zoo
">

Pěší procházka Plzní – z centra Mlýnskou strouhou do zoo

Výlet z centra Plzně o délce 4,5 km zvládnou jak pěší turisté, tak cyklisté i maminky a tatínkové s kočárkem. Po cestě uvidíte Mlýnskou strouhu, muže potěší fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň, oku zalahodí soutok řeky Radbuzy s Mží a nakonec vás přivítá oblíbená plzeňská zoologická a botanická zahrada.
Katedrála sv. BartolomějeZ náměstí Republiky, které se nachází uprostřed historického centra města a dominuje mu katedrála sv. Bartoloměje, se vydáte Dřevěnou nebo Pražskou ulicí. Po několika stech metrech, těsně před hotelem u Zvonu, zahnete vlevo do  příjemného parku, kterému se říká Mlýnská strouha. Přestože se nachází nedaleko centra, je dostatečně daleko od ruchu velkoměsta a přímo vyzývá k odpočinku a relaxaci. Na místě bývalé Mlýnské strouhy se nyní nachází uměle vybudované jezírko, kde žijí okrasné ryby. V parku můžete příjemně posedět nebo si  v kavárně na břehu strouhy dát kávu. V Mlýnské strouze si přijdou na své i děti. Soubor barevných soch, které slouží zároveň jako prolézačky nebo skluzavka, určitě neminou bez povšimnutí.


 

Z Mlýnské strouhy kolem fotbalového stadionu

Mlýnská strouhaZ Mlýnské strouhy se vydáte průchodem, který vede do Štruncových sadů. Pro Plzeňany je to oblíbené místo, především vzhledem k tomu, že se zde nachází domácí stadion fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň. Pokud si chcete procházku zkrátit, můžete se vydat vlevo podél rušné Tyršovy ulice. Po necelých 300 metrech dojdete až na spojovací lávku pro pěší přes řeku Mži, která se nachází mezi dvěma mosty s hustým dopravním provozem – Rooseveltovým a Generála Pattona.

Pokud nespěcháte, doporučujeme odbočit vpravo a vydat se příjemnou procházkou relax parkem Štruncovy sady kolem stadionu. Po 200 metrech projdete kolem krásně zrekonstruované budovy sokolovny z roku 1896. Poté zabočte doleva a pokračujte po asfaltové stezce, která je určená pro pěší, cyklisty i inline-bruslaře. Cestu lemuje i fitstezka. V nejbližším okolí stadionu najdete také skatepark a horolezeckou stěnu.


K soutoku a do Zoo

Zoo PlzeňNedaleko od místa, kde silnička zahýbá doleva, se můžete jít podívat k soutoku dvou ze čtyř plzeňských řek. Mže se zde vlévá do Radbuzy a vzniká tak Berounka. Na malém náměstíčku těsně před soutokem najdete venkovní galerii. Poté se již vydáte vlevo proti proudu řeky  až k již zmiňované lávce pro pěší, která vás převede na druhou stranu Mže.

Za lávkou vyrazíte doleva a půjdete podél řeky až k parku, který se nachází nedaleko obchodního centra Plaza. Jedná se o areál bývalého Výstaviště, kde návštěvníci mohou využít skatepark, minigolf i dětské hřiště. Když projdete parkem, vydáte se doleva po cestě, která vede zahrádkářskou kolonií. Po necelém kilometru narazíte na další ze zajímavých míst na trase – památnou alej Kilometrovka lemovanou nádherně vzrostlými stromy. Pokud si chcete cestu do zoo zkrátit, po necelém půl kilometru odbočíte vlevo na neznačenou polní cestu, která vás zavede přímo ke vstupní bráně.


Jak se dostat zpátky do centra?

Ať už se chystáte na prohlídku zoo nebo se chcete rychle vrátit do města, pro zpáteční cestu je nejjednodušší využít služeb plzeňské MHD. Když se vydáte Lochotínským parkem vlevo, narazíte na tramvajovou a autobusovou zastávku s názvem Zoologická zahrada, odkud se snadno tramvají č. 4 nebo autobusem č. 41 dostane zpět do centra. Ze zastávky Sady Pětatřicátníků to máte zpátky na náměstí Republiky pár set metrů.