Úvod > Co chcete dělat? > Netopýři na zámku v Žihobcích
Památky

Netopýři na zámku v Žihobcích

Středověká tvrz známá již od roku 1045 se postupně změnila v sídlo renesanční a nakonec v barokní zámek. Půda zámku, ve kterém se dnes nachází škola a muzeum s infocentrem, se stala domovem pro velkou letní kolonii vrápence malého.
Na zámku se od roku 2012 nachází Muzeum Lamberská stezka a infocentrum. K vidění jsou tu dvě stálé expozice zaměřené na zámek, rod Lamberků a jejich zdejší panství.

Expozice třetí, „Flóra a fauna Pošumaví“, se věnuje místním přírodním krásám a seznámí návštěvníky podrobně i se zámeckými obyvateli z řádu letounů. Sídlem mateřské kolonie vrápenců malých je vyhřátá půda. Zde se každoročně v létě zdržují samice, které tu přivádějí na svět mláďata. V roce 2009 byl zámek vyhlášen v rámci soustavy chráněných území NATURA 2000 jako tzv. evropsky významná lokalita (EVL) pro tento druh. Návštěvníci se o zdejších okřídlených obyvatelích dozví více přímo z výkladu průvodců a také si prohlídku mohou zpestřit s pomocí pracovních listů s netopýří tematikou, které obdrží na pokladně zámku.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 6. 8. 2020