!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Skanzen Chanovice - expozice lidové architektury
Památky

Skanzen Chanovice - expozice lidové architektury

Chanovický skanzen představuje dobové formy bydlení, zemědělskou činnost, podomáckou výrobu a řemesla na vesnici od 18. až 20. století. Ve skanzenu najdete několik drobných staveb – kapličku, litinové kříže i kamenný smírčí kříž.
Při východní hranici Plzeňského kraje se nachází obec Chanovice, která se stala výchozím místem pro budování záchranného skanzenu shromažďujícího objekty lidového stavitelství jihozápadních Čech. Z různých míst v okresech Klatovy, Plzeň-jih, Rokycany a Domažlice bylo přivezeno patnáct objektů. Některé jsou již nainstalovány, další čekají na svou chvíli v depozitáři. V obci se také nachází barokní zámek, který ve sklepení ukrývá expozici pošumavských lidových řemesel

Hlavní usedlost poskytuje servis pro návštěvníky a dobrovolníky, kteří pomáhají skanzen stavět. Stavbu doplňuje roubený špýchar se stodůlkou. V zahradní části najdete expozici zemědělských strojů. Usedlost drobného sedláka tvoří dvě drobné přenesené stavby – roubený špýchar z obce Svrčovec a roubený čeledník z Otěšic. Usedlost středního sedláka charakterizuje roubený špýchar, předzahrádka s léčivými bylinkami, roubená kolna se stodolou a sušárna ovoce. Ke stavení přiléhá sad ve kterém se pěstují původní regionální druhy ovoce. Chalupa správce polesí představuje roubenka s chlívkem. Vedle usedlosti je sezónní dřevorubecký srub.

Starší část vesnice se zámeckým areálem je navržena na vyhlášení za památkovou zónu. Skanzen v Chanovicích vznikal a nadále vzniká díky svépomocné a dobrovolnické práci mladých lidí z Plzeňského kraje.


Rozšiřování skanzenu a rekonstrukce objektů 2018 - 2021

Od roku 2018 se rekonstruuje starý špýchar z Petrovic u Sušice. Objekt, který chtěla původní majitelka zbořit a historici ho po tahanicích zachránili, byl rozebraný v roce 1992 a o dva roky později už stál v Chanovicích jako první chalupa skanzenu. Postupně se ale některé trámy poškodily a je třeba vyměnit. Z původních vepříků, tedy hlíny a slámy, vytváří takzvanou mazanici, kterou použije na omítku, která bude jako původní. Hotovo by mělo být do podzimu 2019, a to včetně krovu a střechy

V průběhu dalších let by se měl rozšířit prohlídkový okruh o dvě století starou roubenou obytnou chalupu z Třebýciny na Klatovsku. V podkroví vznikne interaktivní expozice lidové architektury jihozápadních Čech. Chalupu už muzejníci rozebrali v roce 1995 a je uložená v depozitáři. Dendrochronologická analýza není, ale historici se domnívají, že je z počátku 19. století. Před rozebráním byla v solidním stavu, ale kvůli chybějící střeše ji museli rozebrat, aby do ní nepršelo a nerozpadla se. Ve skanzenu jsou také stodola i boží muka.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 2. 2021