ÚvodCo chcete dělat?PřírodaČeňkova pila – funkční vodní elektrárna
Čeňkova pila, Kudy z nudy
Příroda

Čeňkova pila – funkční vodní elektrárna

Zpestřete si toulky Šumavou návštěvou hned dvou vodních elektráren – Vydry a Čeňkovy pily. Mohlo by se zdát, že tyto dva široko daleko nejvyhledávanější turistické cíle jsou dnes už jen zajímavou technickou památkou. Opak je ale pravdou! Obě elektrárny stále věrně slouží a dodávají elektřinu.

Na soutoku řek Vydry a Křemelné v CHKO Šumava na samém počátku naučné stezky Povydřím se nachází osada Čeňkova pila. Pojmenovaná je podle obchodníka se dřevem, Čeňka Bubeníčka, který zde v letech 1868-70 postavil skutečnou pilu na zpracování dřeva ze šumavských lesů.

Dřevo se tehdy vázalo do vorů a plavilo po řece Otavě, která vzniká soutokem Vydry a Křemelné, dále do Vltavy a do Prahy. V osadě se nachází dodnes funkční vodní elektrárna Čeňkova pila vybudovaná v r. 1912 (národní technická památka) a vodní elektrárna Vydra z let 1934-1938.

Obě elektrárny si můžete zblízka prohlédnout. Během komentovaných exkurzí zjistíte nejen spoustu zajímavostí, ale samozřejmě i to, jak se zde elektřina vyrábí. Prohlídky začínají v infocentru u elektrárny Vydra, kde na vás čeká expozice Šumavská energie, která funguje už více než 20 let a v sezóně každoročně přivítá okolo 6 tisíc návštěvníků. Těšit se můžete na modely, historické přístroje, tematické filmy, ale také pohled do strojovny elektrárny. Následuje desetiminutová procházka k malebné vodní elektrárně Čeňkova pila.

Vědětli jste, že je je toto místo rovněž známé pobytem Bedřicha Smetany? Prosluslý skladatel zde v r. 1867 společně s přáteli dirigentem Národního divadla M. Andrlem a vychovatelem Bubeníčkových dětí L. Procházkou zasadil na pravém břehu Otavy tzv. Smetanův smrk. Zde údajně získal i inspiraci pro úvodní motiv symfonické básně Vltava.

Osada Čeňkova pila je také východiskem naučné stezky Povydří, vodáckého sjezdu řeky Otavy a mnoha turistických, cyklistických a lyžařských tras. V místě původní Čeňkovy pily je dnes zrekonstruovaný objekt rodinného typu, který nabízí volnou ubytovací kapacitu zájemcům z řad návštěvníků Šumavy.

Aktuality

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Svatomartinské vítání zimy

Přijďte s námi přivítat zimu na Zadov! Svatomartinská husa, víno, grilování, výtvarná dílna a zadovský minijarmark.
Stachy, Jihočeský kraj

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Vánoční koncert na zámku Kněžice

Zveme srdečně na vánoční koncert v sobotu 7. prosince 2024 v 16 hodin.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Glazování keramiky v Apartmánech Bašta

Na kurzu glazování keramiky si osvojíte práci s glazurami a vytvoříte originální kousky, které mohou ozdobit váš domov nebo posloužit jako dárek. Pod vedením zkušené lektorky budete glazovat hrnečky a další keramické polotovary (kalíšky, misky, talíře).
Sušice, Plzeňský kraj

Jaromír Rybák – aktuality

V pořadí již šestá výstava v rámci filantropického projektu SKLO-GLASS přináší na Šumavu ukázku z díla akademického malíře, sochaře a především skláře Jaromíra Rybáka.
Sušice, Plzeňský kraj

Podzim se sušickým betlémem

Podzimní turistická soutěž, která vás provede zajímavými místy, která jsou znázorněna v jednom z největších pohyblivých betlémů v ČR – v sušickém mechanickém betlému. Ten v letošním roce slaví 20 let existence (27.11. to bude přesně 20 let od jeho představení veřejnosti)
Sušice, Plzeňský kraj

Malá vodní elektrárna Vydra s expozicí Šumavská energie – Infocentrum je v roce 2021 uzavřeno

Malá vodní elektrárna Vydra je situována poblíž soutoku řek Vydry a Křemelné mezi obcemi Rejštejn a Srní na Sušicku. Stavba byla dokončena v roce 1942. Najdete zde stálou expozici Šumavská energie o historii i současnosti využívání šumavských vodních zdrojů.
Srní, Plzeňský kraj

Šumavské safari – jedinečný zážitek z pozorování zvířat v přirozeném prostředí

Na Šumavě vzniklo několik míst, kde lze pozorovat jeleny a několik výběhů, kam se vrátily šumavské šelmy. V NP jsou nyní k dispozici tři pozorovatelny – dvě u Kvildy a jedno v Srní.
Srní, Plzeňský kraj

Dračí skály u Rejštejna na Šumavě

Zajímavý skalní útvar zvaný Dračí skály (789 m.n.m.) se nachází jihozápadně od Rejštejna a zvedají se nad silnicí vedoucí na Modravu a na pravém břehu řeky Otavy.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Vodní zámek Sedlo u Srní

Vodní zámek tzv. vyrovnávací komora se nachází nedaleko osady Sedlo pod Sedelským vrchem. Tato technická stavba slouží k regulaci přítoku vody pro vodní elektrárnu Vydra.
Srní, Plzeňský kraj

Klostermannova vyhlídka u Srní

Nádherný pohled do údolí řek Vydry a Křemelné nabízí Klostermannova vyhlídka u šumavského Srní. Je odsud také hezký výhled na protější Dračí skály.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Sedelská akumulační nádrž u Srní

Akumulační nádrž se nachází nedaleko osady Sedlo pod Sedelským vrchem. Jejím hlavním účelem je shromažďovat vodu pro Malou vodní elektrárnu Vydra. K tomu slouží důmyslný systém kanálů.
Srní, Plzeňský kraj

Řeka Křemelná – nejhlubší kaňon Šumavy

Řeka v národním parku Šumava pramení severně od Pancíře a teče opuštěnou krajinou ke svému soutoku s Vydrou u Čeňkovy Pily. Divoká horská řeka si dodnes zachovala přirozené řečiště a na březích i strmých úbočích kaňonu se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů.
Sušice, Plzeňský kraj

Klostermannova chalupa u Srní – hájovna z filmu Pod Jezevčí skálou

Původní šumavská roubenka se zvoničkou pokrytá šindelem, se do podvědomí veřejnosti dostala díky trilogii s Tomášem Holým – Pod jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem – v chalupě bydlel jeho filmový dědeček.
Srní, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar a penzion U Zlatého srnce v Srní

Penzion nabízí celoroční ubytování na Srní, nedaleko půvabné říčky Vydry. Součástí penzionu je restaurace a malý pivovar.
Srní, Plzeňský kraj

Ubytování v apartmánu v Srní

Apartmán se nachází v klidné části obce Srní, v panelovém domě, který je postaven v těsné blízkosti lesa.
Srní, Plzeňský kraj

Hotel Srní

Hotel Srní, Šumava, to je nejen komfortní ubytování, ale i bezkonkurenční poloha přímo uprostřed Národního parku Šumava v překrásné šumavské přírodě. Ideální výchozí bod turistických, cyklistických a běžeckých tras v regionu.
Srní, Plzeňský kraj

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Penzion a autokemp Klášterský mlýn

Areál Penzion a autokemp Klášterský mlýn se nachází mezi městy Sušice a Kašperské Hory ve městě Rejštejn, na okraji Šumavského národního parku u řeky Otavy. Kromě ubytování a restaurace nabízí minigolf, tenisový kurt či víceúčelové hřiště.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Rezidence Vogelsang u Kašperských Hor

Rezidence Vogelsang díky svému umístění v nádherné lesní lokalitě Národního parku Šumava s vyhlídkou na hrad Kašperk a obec Červená nabízí možnost nejen aktivní turistiky pro návštěvníky šumavských hor, ale také relaxace. Specializujeme se na pořádání svatebních obřadů, hostin a firemních akcí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Rósta Kafe – pražírna kávy v Kašperských Horách

Rósta Kafe je malá rodinná pražírna sídlící v Kašperských Horách. Z různých koutů světa pro vás vybírá a praží tu nejkvalitnější kávu. Tuto kávu si můžete dát přímo v pražírně nebo si ji zakoupit a vychutnat v pohodlí svého domova.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Glamping Aranka na palouku u Kašperských Hor

Stylový galmping Aranka, příbytek na kolečkách našla své místo na palouku u Kašperských Hor. Voní tu smrky, břízy, jedle, olše a topoly, které si na tomto novém místě Aranka vybrala za své tiché společníky.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj