Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Kultura
Muzeum je expozicí Západočeského muzea v Plzni. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.
Muzeum je umístěno v osadě Dobrá Voda nad Hartmanicemi poblíž kostela sv. Vintíře a léčivého pramene vyvěrajícího nedaleko od něj. Úvod expozice je věnován  životu Dr. Šimona Adlera a osudům jeho synů - Sinae a Matytiahu, žijících v Izraeli. Dokumentuje 110 zaniklých židovských obcí a předměty každodenního života Židů na Šumavě na přelomu 19. a 20. století, kulturu a náboženství židovských obyvatel v západočeském příhraničí a připomíná také 110 zaniklých židovských obcí s dochovanými stavebními památkami. 

V roce 2016 se syn Matityaha Adlera Aaron rozhodl, že sbírku rozšíří o unikátní exponát s velkým symbolickým významem. Za použití dřeva z Izraele vyráběl po dobu tří měsíců strom života. Listy, kterých je opravdu hodně, jsou doplněny fotografiemi a jmény. Strom Aarona Adlera ukazuje, jak důležitý je i pouhý jeden lidský život. Představme si ho jako kořen, z něhož postupně roste a mohutní celý strom, mající spoustu větví a větviček, na kterých se třepetají listy, dodávající stromu na kráse a vznešenosti. Než se však takovým stane, trvá to dlouhá desetiletí, přesně jako u lidí. Ovšem pouze za předpokladu, že se nikdo nesnaží rodinu - strom zničit.

Muzeum vzniklo z iniciativy a za finančního přispění pana Matytiahu Adlera, viceprezidenta Touro College Jerusalem - New York, nákladem města Hartmanice a Ministerstva kultury ČR. Jeho součástí je auditorium pro 50 návštěvníků. V budově je dále umístěna expozice historie Hartmanic a okolí, včetně ukázek tradičních šumavských řemesel.

Výhled z Dobré Vody na okolní krajinu s hradem Kašperkem patří k nejhezčím šumavským pohledům.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019