Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Muzeum Šimona Adlera v Hartmanicích

Kultura
Muzeum je expozicí Západočeského muzea v Plzni. Bylo vybudováno jako památník židovského historika a rabína Dr. Šimona Adlera, který se v roce 1944 stal obětí holocaustu v koncentračním táboře Osvětim.
Muzeum je umístěno v osadě Dobrá Voda nad Hartmanicemi poblíž kostela sv. Vintíře a léčivého pramene vyvěrajícího nedaleko od něj. Úvod expozice je věnován  životu Dr. Šimona Adlera a osudům jeho synů - Sinae a Matytiahu, žijících v Izraeli. Dokumentuje 110 zaniklých židovských obcí a předměty každodenního života Židů na Šumavě na přelomu 19. a 20. století, kulturu a náboženství židovských obyvatel v západočeském příhraničí a připomíná také 110 zaniklých židovských obcí s dochovanými stavebními památkami. 

V roce 2016 se syn Matityaha Adlera Aaron rozhodl, že sbírku rozšíří o unikátní exponát s velkým symbolickým významem. Za použití dřeva z Izraele vyráběl po dobu tří měsíců strom života. Listy, kterých je opravdu hodně, jsou doplněny fotografiemi a jmény. Strom Aarona Adlera ukazuje, jak důležitý je i pouhý jeden lidský život. Představme si ho jako kořen, z něhož postupně roste a mohutní celý strom, mající spoustu větví a větviček, na kterých se třepetají listy, dodávající stromu na kráse a vznešenosti. Než se však takovým stane, trvá to dlouhá desetiletí, přesně jako u lidí. Ovšem pouze za předpokladu, že se nikdo nesnaží rodinu - strom zničit.

Muzeum vzniklo z iniciativy a za finančního přispění pana Matytiahu Adlera, viceprezidenta Touro College Jerusalem - New York, nákladem města Hartmanice a Ministerstva kultury ČR. Jeho součástí je auditorium pro 50 návštěvníků. V budově je dále umístěna expozice historie Hartmanic a okolí, včetně ukázek tradičních šumavských řemesel.

Výhled z Dobré Vody na okolní krajinu s hradem Kašperkem patří k nejhezčím šumavským pohledům.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
26.10.
28.10.
Filmové Kašperské Hory

Filmové Kašperské Hory

Kašperské Hory, Šumava
9.11.
(Nejen) sametové vzpomínání

(Nejen) sametové vzpomínání

Kašperské Hory, Šumava
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
26.10.
Zamykání hradu Velhartice

Zamykání hradu Velhartice

Velhartice, Šumava