!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras
Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.
V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak svatojakubskými mušlemi, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.
 
Svatojakubská cesta je dnes fenoménem. V České republice bylo založeno občanské sdružení Ultreia, které je základnou pro naše poutníky a jehož členové připravují vytýčení trasy z Prahy. Svatojakubská pouť – cesta do Santiaga de Compostela a další poutě. Vydejte se po navržených trasách v ČR:
 

České trasy

V Čechách trasy Svatojakubské cesty navazují především na svatojakubské trasy v Německu. Trasy vedou severojižním směrem přes Prahu a z ní na jih k Českému Krumlovu a na západ a jihozápad směrem na Železnou a Všeruby. Na vytyčení a značení tras spolupracují Ultreia o.s., sdružení Cesta hvězdy a Klub českých turistů. V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak samolepkami svatojakubských mušlí, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.


Žitavská
Zittau - Hrádek nad Nisou - Kryštofovo údolíČeský DubMnichovo HradištěMladá BoleslavBenátky nad JizerouStará Boleslav – Praha Prosek – Praha Staré Město

Svatojakubská cesta v Praze 
Nástupní místo: Kostel sv. Václava na Proseku (metro Prosek)
Cílové místo: kostel sv. Jakuba, zámek Zbraslav

Všerubská
PrahaKarlštejnPříbramRožmitál p.T.NepomukKlatovyVšeruby – Regensburg

Železná
PrahaKarlštejnSvatý Jan pod SkalouMariánská TýnicePlasyStříbroKladruby – Železná – (Nürnberg)

Východočeská
Krzeszów – BroumovČeská SkaliceKuksHradec KrálovéPardubice (zámek)PřeloučKutná Hora – Kácov

Jihočeská
Praha – Kácov – VlašimTáborTýn n. VltavouČeské BudějoviceČeský Krumlov

Český KrumlovVítkův Kámen – Koranda / St. Oswald 

 

Moravské trasy

První značenou Svatojakubskou cestou na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Tato trasa vznikla z iniciativy Centrály cestovního ruchu jižní Moravy. Pro vytvoření této trasy bylo potřebné vyznačit pásovým značením Klubu českých turistů úplně novou trasu mezi obcí Popice, kde končila červená značka vedoucí hřebenem Pálavských vrchů z Mikulova, a městem Brnem, kde do konce roku 2010 neexistovala žádná značená trasa pro pěší turisty.

Po spojení Brna se svatojakubskou cestou v Dolním Rakousku vznikly také návrhy prodloužit tuto trasu směrem na Olomouc a dále až k polským hranicím, kde je u Opavy možné spojení se svatojakubskou cestou v Polsku. Tím vznikla možnost vyznačit severojižní trasu svatojakubské cesty napříč celou Moravou, od Polska až do Rakouska. Trasa z Olomouce do Brna je vedena výhradně po stávajících trasách Klubu českých turistů, značených pásovým značením.

Od východu na západ je navržena trasa svatojakubské cesty směrem od Slovenského Šaštína, přes Velehrad do Brna. Na západ je pak možné vést svatojakubskou cestu směrem na Třebíč a dále Vysočinou až do Českého Krumlova, kde se tato cesta napojí na svatojakubskou cestu z Prahy k hraničnímu přechodu Koranda / St. Oswald na Šumavě.


Opava – Olomouc 
Tato moravská páteřní trasa vede většinou po pěších turistických trasách, výjimečně po cyklotrasách, přes velká města Opava, Olomouc a Brno není dosud v jejich centrech značená, ovšem na jejich koncích se zase napojuje na níže popsané trasy.

Olomouc – Brno
Olomouc – Neředín – Vojnice – Těšetice – Náměšť na Hané – Přemyslovice – Stražisko – Malé Hradisko – Protivanov – Suchý – Sloup – propast Macocha – Harbechy – Jedovnice – Křtiny – Bílovice nad Svitavou – Brno Obřany – Brno, kostel sv. Jakuba

Brno – Mikulov
Brno, kostel sv. Jakuba – Přízřenice soutok Svratky a Svitavy – Rajhrad (klášter) – Židlochovice – Velké Němčice – Popice – Dolní Věstonice – Klentnice – Mikulov – náměstí – státní hranice
Zobrazit více

Provozovatel

ULTREIA o.s.

Rytířova 811/19
143 00 Praha 4
Email:
jan.bim@ultreia.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.jakub...
WWW:
www.jakubskacesta.cz
GPS:
50,015321 14,419726
 
Region:
Praha
Oblast:
Praha
Město:
Praha 4
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny