Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras
Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.
V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak svatojakubskými mušlemi, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.
 
Svatojakubská cesta je dnes fenoménem. V České republice bylo založeno občanské sdružení Ultreia, které je základnou pro naše poutníky a jehož členové připravují vytýčení trasy z Prahy. Svatojakubská pouť – cesta do Santiaga de Compostela a další poutě. Vydejte se po navržených trasách v ČR:
 

České trasy

V Čechách trasy Svatojakubské cesty navazují především na svatojakubské trasy v Německu. Trasy vedou severojižním směrem přes Prahu a z ní na jih k Českému Krumlovu a na západ a jihozápad směrem na Železnou a Všeruby. Na vytyčení a značení tras spolupracují Ultreia o.s., sdružení Cesta hvězdy a Klub českých turistů. V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak samolepkami svatojakubských mušlí, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.


Žitavská
Zittau - Hrádek nad Nisou - Kryštofovo údolíČeský DubMnichovo HradištěMladá BoleslavBenátky nad JizerouStará Boleslav – Praha Prosek – Praha Staré Město

Svatojakubská cesta v Praze 
Nástupní místo: Kostel sv. Václava na Proseku (metro Prosek)
Cílové místo: kostel sv. Jakuba, zámek Zbraslav

Všerubská
PrahaKarlštejnPříbramRožmitál p.T.NepomukKlatovyVšeruby – Regensburg

Železná
PrahaKarlštejnSvatý Jan pod SkalouMariánská TýnicePlasyStříbroKladruby – Železná – (Nürnberg)

Východočeská
Krzeszów – BroumovČeská SkaliceKuksHradec KrálovéPardubice (zámek)PřeloučKutná Hora – Kácov

Jihočeská
Praha – Kácov – VlašimTáborTýn n. VltavouČeské BudějoviceČeský Krumlov

Český KrumlovVítkův Kámen – Koranda / St. Oswald 

 

Moravské trasy

První značenou Svatojakubskou cestou na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Tato trasa vznikla z iniciativy Centrály cestovního ruchu jižní Moravy. Pro vytvoření této trasy bylo potřebné vyznačit pásovým značením Klubu českých turistů úplně novou trasu mezi obcí Popice, kde končila červená značka vedoucí hřebenem Pálavských vrchů z Mikulova, a městem Brnem, kde do konce roku 2010 neexistovala žádná značená trasa pro pěší turisty.

Po spojení Brna se svatojakubskou cestou v Dolním Rakousku vznikly také návrhy prodloužit tuto trasu směrem na Olomouc a dále až k polským hranicím, kde je u Opavy možné spojení se svatojakubskou cestou v Polsku. Tím vznikla možnost vyznačit severojižní trasu svatojakubské cesty napříč celou Moravou, od Polska až do Rakouska. Trasa z Olomouce do Brna je vedena výhradně po stávajících trasách Klubu českých turistů, značených pásovým značením.

Od východu na západ je navržena trasa svatojakubské cesty směrem od Slovenského Šaštína, přes Velehrad do Brna. Na západ je pak možné vést svatojakubskou cestu směrem na Třebíč a dále Vysočinou až do Českého Krumlova, kde se tato cesta napojí na svatojakubskou cestu z Prahy k hraničnímu přechodu Koranda / St. Oswald na Šumavě.


Opava – Olomouc 
Tato moravská páteřní trasa vede většinou po pěších turistických trasách, výjimečně po cyklotrasách, přes velká města Opava, Olomouc a Brno není dosud v jejich centrech značená, ovšem na jejich koncích se zase napojuje na níže popsané trasy.

Olomouc – Brno
Olomouc – Neředín – Vojnice – Těšetice – Náměšť na Hané – Přemyslovice – Stražisko – Malé Hradisko – Protivanov – Suchý – Sloup – propast Macocha – Harbechy – Jedovnice – Křtiny – Bílovice nad Svitavou – Brno Obřany – Brno, kostel sv. Jakuba

Brno – Mikulov
Brno, kostel sv. Jakuba – Přízřenice soutok Svratky a Svitavy – Rajhrad (klášter) – Židlochovice – Velké Němčice – Popice – Dolní Věstonice – Klentnice – Mikulov – náměstí – státní hranice

Provozovatel

ULTREIA o.s.

Rytířova 811/19
143 00 Praha 4
Email:
jan.bim@ultreia.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://www.jakub...
WWW:
https://www.jakub...
GPS:
50,015321 14,419726
 
Region:
Praha
Město:
Praha 4
Tipy na výlet:
Praha 4 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Den otevřených dvěří v Muzeu historických nočníků a toalet

Chcete se dozvědět něco o historii, vývoji, obdivovat technické pokroky a uměleckořemeslnou úroveň nočníků i toalet? A také se dozvědět řadu zajímavostí? Navštivte Muzeum historických nočníků a toalet v Praze 12 Modřanech, V Potočkách 1020/6.
Praha 12, Praha

Kde přespávají pohádky

Pohádka o tom, jak funguje divadlo.
Praha 4, Praha

Klub Tvořílků – Valentýnská výzdoba

Výroba valentýnské výzdoby.
Praha 4, Praha

Čert a Káča

Louktové divadlo známé české pohádky.
Praha 4, Praha

Aktivity v okolí

Keramické kurzy pro děti a dospělé na Praze 12

Pod odborným vedením a v příjemném rodinném prostředí Keramického ateliéru Hany Šimkové v Praze 12 se naučíte pracovat s keramickou hlínou a různým výtvarným technikám.
Praha 12, Praha

Vila Lalotta v Hodkovičkách

Novorenesanční letní zámeček Masarykova kancléře Přemysla Šámala se nachází v Zátiší, což je vilová čtvrť v údolí stejnojmenného potoka. V roce 1922 bylo Zátiší připojeno k obci Hodkovičky a spolu s ní k Praze.
Praha 4, Praha

Keramický ateliér Hany Šimkové – kurzy keramiky pro děti i dospělé v Praze

Pracujeme v malých skupinkách s individuálním přístupem v příjemném a rodinném prostředí. Úspěšně se také účastníme soutěží a každý rok připravujeme červnovou a vánoční výstavu našich krásných prací pro naše blízké, ale i školy, školky a širokou veřejnost.
Praha 12, Praha

Kryoterapie Polarium Praha – Wellness 21. století

Chlad je starý léčebný prostředek proti bolestem a zánětům. Využití působení chladu na celé tělo se ukázalo jako velmi vhodná metoda při terapii revmatických a chronických zánětlivých onemocnění pohybového aparátu.
Praha 4, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace vítá hosty v pražských Modřanech. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 4, Praha