ÚvodCo chcete dělat?PřírodaSvatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras
Svatojakubská stezka v České republice, Kudy z nudy
Příroda

Svatojakubská stezka v České republice – přehled všech tras

V českých krajích České republiky vede několik tras Svatojakubských cest, které navazují na trasy Svatojakubských cest v Německu a Rakousku. Trasy vedou přes Prahu, Plzeň, Klatovy, Český Krumlov, Brno, Mikulov, Olomouc a Velehrad.
V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak svatojakubskými mušlemi, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.
 
Svatojakubská cesta je dnes fenoménem. V České republice bylo založeno občanské sdružení Ultreia, které je základnou pro naše poutníky a jehož členové připravují vytýčení trasy z Prahy. Svatojakubská pouť – cesta do Santiaga de Compostela a další poutě. Vydejte se po navržených trasách v ČR:
 

České trasy

V Čechách trasy Svatojakubské cesty navazují především na svatojakubské trasy v Německu. Trasy vedou severojižním směrem přes Prahu a z ní na jih k Českému Krumlovu a na západ a jihozápad směrem na Železnou a Všeruby. Na vytyčení a značení tras spolupracují Ultreia o.s., sdružení Cesta hvězdy a Klub českých turistů. V současné době jsou některé části tras vyznačeny turistickými značkami Klubu českých turistů, úseky některých tras pak samolepkami svatojakubských mušlí, které pořídili členové svatojakubských bratrstev z Polska, Německa nebo Rakouska.


Žitavská
Zittau - Hrádek nad Nisou - Kryštofovo údolíČeský DubMnichovo HradištěMladá BoleslavBenátky nad JizerouStará Boleslav – Praha Prosek – Praha Staré Město

Svatojakubská cesta v Praze 
Nástupní místo: Kostel sv. Václava na Proseku (metro Prosek)
Cílové místo: kostel sv. Jakuba, zámek Zbraslav

Všerubská
PrahaKarlštejnPříbramRožmitál p.T.NepomukKlatovyVšeruby – Regensburg

Železná
PrahaKarlštejnSvatý Jan pod SkalouMariánská TýnicePlasyStříbroKladruby – Železná – (Nürnberg)

Východočeská
Krzeszów – BroumovČeská SkaliceKuksHradec KrálovéPardubice (zámek)PřeloučKutná Hora – Kácov

Jihočeská
Praha – Kácov – VlašimTáborTýn n. VltavouČeské BudějoviceČeský Krumlov

Český KrumlovVítkův Kámen – Koranda / St. Oswald 

 

Moravské trasy

První značenou Svatojakubskou cestou na Moravě je trasa Brno – Mikulov s návazností na rakouskou Svatojakubskou cestu vedoucí částí Weinviertel v Dolním Rakousku. Tato trasa vznikla z iniciativy Centrály cestovního ruchu jižní Moravy. Pro vytvoření této trasy bylo potřebné vyznačit pásovým značením Klubu českých turistů úplně novou trasu mezi obcí Popice, kde končila červená značka vedoucí hřebenem Pálavských vrchů z Mikulova, a městem Brnem, kde do konce roku 2010 neexistovala žádná značená trasa pro pěší turisty.

Po spojení Brna se svatojakubskou cestou v Dolním Rakousku vznikly také návrhy prodloužit tuto trasu směrem na Olomouc a dále až k polským hranicím, kde je u Opavy možné spojení se svatojakubskou cestou v Polsku. Tím vznikla možnost vyznačit severojižní trasu svatojakubské cesty napříč celou Moravou, od Polska až do Rakouska. Trasa z Olomouce do Brna je vedena výhradně po stávajících trasách Klubu českých turistů, značených pásovým značením.

Od východu na západ je navržena trasa svatojakubské cesty směrem od Slovenského Šaštína, přes Velehrad do Brna. Na západ je pak možné vést svatojakubskou cestu směrem na Třebíč a dále Vysočinou až do Českého Krumlova, kde se tato cesta napojí na svatojakubskou cestu z Prahy k hraničnímu přechodu Koranda / St. Oswald na Šumavě.


Opava – Olomouc 
Tato moravská páteřní trasa vede většinou po pěších turistických trasách, výjimečně po cyklotrasách, přes velká města Opava, Olomouc a Brno není dosud v jejich centrech značená, ovšem na jejich koncích se zase napojuje na níže popsané trasy.

Olomouc – Brno
Olomouc – Neředín – Vojnice – Těšetice – Náměšť na Hané – Přemyslovice – Stražisko – Malé Hradisko – Protivanov – Suchý – Sloup – propast Macocha – Harbechy – Jedovnice – Křtiny – Bílovice nad Svitavou – Brno Obřany – Brno, kostel sv. Jakuba

Brno – Mikulov
Brno, kostel sv. Jakuba – Přízřenice soutok Svratky a Svitavy – Rajhrad (klášter) – Židlochovice – Velké Němčice – Popice – Dolní Věstonice – Klentnice – Mikulov – náměstí – státní hranice

Představení Ultreia z.s. (Olga Jankovcová a Tomáš Jindřich)

Svatojakubská cesta je fenomén. I v Česku se dá skvěle putovat.

Provozovatel

ULTREIA, z.s.

Rytířova 811/19
143 00 Praha 4
Tel.:
+420 601 206 849
Email:
buencamino@ultrei...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://ultreia.cz/
WWW:
https://postelpro...
GPS:
50,015321 14,419726
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 4
Tipy na výlet:
Praha 4 a okolí
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Aktuality

Summer Camp – šipky s Adamem Gawlasem

Vítejte na našem Příměstském Summer Campu s tématem šipek – letošní sezónní novinkou, na kterou se můžete opravdu těšit. Máme pro vás skvělou zprávu: ambasadorem kempu není nikdo jiný než Adam Gawlas, aktuální špička mezi českými hráči!
Praha 12, Praha

Summer Camp – horolezení

Připojte se k nám na jedinečném letním dobrodružství, které vaše děti nikdy nezapomenou! Na Horolezeckém Summer Campu pro děti nabízíme pět dní plných lezení, hry a objevování, ideální pro každého malého dobrodruha od 6 do 15 let. Bez ohledu na to, zda vaše dítě teprve vstupuje do světa horolezectví
Praha 12, Praha

Bezva tábor Miličín

Náš dětský tábor nabízí od každého trochu. Celý pobyt budeme spolu s vedoucími řešit různé záhady a užívat si hry a dobrodružství v lese i v táboře. Oddílový program, táborák, diskotéka a všechno to "pravé táborové". Kdo bude chtít, může zkusit spoustu netradičních her a sportů.
Miličín, Středočeský kraj

Bezva tábor Miličín

Náš dětský tábor nabízí od každého trochu. Celý pobyt budeme spolu s vedoucími řešit různé záhady a užívat si hry a dobrodružství v lese i v táboře. Oddílový program, táborák, diskotéka a všechno to "pravé táborové". Kdo bude chtít, může zkusit spoustu netradičních her a sportů.
Miličín, Středočeský kraj

Přátelské setkání Papouščí fauny

Papouščí Fauna opět v Piratí zátoce. Vezměte své mazlíčky, děti, rodinu i přátele a přijďte si popovídat, pobavit se a pokochat se krásnými papoušky.
Praha 4, Praha

Letní taneční soustředění pro děti 3 – 10 let

Taneční příměstský tábor.
Praha 4, Praha

Království zvířat – přéměstský tábor

Příměstský tábor pro děti 4 – 7 let věnovaný světu zvířat.
Praha 4, Praha

Zkus dračí loď!

Možnost vyzkoušet nový sport, seznámit se s novými lidmi, vyčistit si hlavu, vidět Prahu z jiné pespektivy a docela maličko vystoupit z komfortní zóny?
Praha-Velká Chuchle, Praha

Aktivity v okolí

Keramické kurzy pro děti a dospělé na Praze 12

Pod odborným vedením a v příjemném rodinném prostředí Keramického ateliéru Hany Šimkové v Praze 12 se naučíte pracovat s keramickou hlínou a různým výtvarným technikám.
Praha 12, Praha

Vila Lalotta v Hodkovičkách

Novorenesanční letní zámeček Masarykova kancléře Přemysla Šámala se nachází v Zátiší, což je vilová čtvrť v údolí stejnojmenného potoka. V roce 1922 bylo Zátiší připojeno k obci Hodkovičky a spolu s ní k Praze.
Praha 4, Praha

Keramický ateliér Hany Šimkové – kurzy keramiky pro děti i dospělé v Praze

Pod odborným vedením se v našich keramických kurzech a v příjemném rodinném prostředí se naučíte pracovat s keramickou hlínou a různým výtvarným technikám. K dispozici máme širokou škálu barevných glazur a engob, vhodných pro práci dětí ve školách a různé druhy hlín, jak barvou tak strukturou.
Praha 12, Praha

Kryocentrum Praha

Od roku 2006 poskytujeme komplexní služby v oblasti regenerace, rekondice a relaxace. Za tuto dobu jsme přivítali tisíce návštěvníků a nabídli jim možnost využít solnou jeskyni, širokou nabídku masáží a především návštěvu polaria, kde aplikujeme metodu celotělové chladové terapie.
Praha 4, Praha

Kryoterapie Polarium Praha – Wellness 21. století

Chlad je starý léčebný prostředek proti bolestem a zánětům. Využití působení chladu na celé tělo se ukázalo jako velmi vhodná metoda při terapii revmatických a chronických zánětlivých onemocnění pohybového aparátu.
Praha 4, Praha

Cvičení v Modřanech

Hodina plná hudby, tance a kombinace afro-brazilských rytmů a pohybů doprovázené prvky samby, mamba, raggae, salsy, merengue, maculelé.
Praha 12, Praha

Fričova vila v Hodkovičkách

Vila nejpopulárnějšího českého režiséra meziválečného období Martina Friče v pražských Hodkovičkách, se zapsala do dějin architektury jako jedna z nejvýznamnějších staveb českého funkcionalismu.
Praha 4, Praha

Rozhledna Sofie v Praze

V pražských Modřanech hned vedle pasáže Sofie najdete od roku 2020 novou vyhlídkovou konstrukci.
Praha 12, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Michael

Čtyřhvězdičkový hotel Michael se nachází uprostřed zeleně v klidné a bezpečné lokalitě Prahy 12.
Praha 12, Praha

Jemný bistro

Kristýna a Denisa Schimková spolu studovaly, cestovaly a pracovaly v gastru na Novém Zélandu, už tehdy toužily si spolu otevřít kavárnu. Název Jemný Bistro ale vymyslely až na cestách po Turecku.
Praha 12, Praha

Modřanská vinice – nejjižnější pražská vinice

Památkově chráněná Modřanská vinice, dříve nazývaná Arcibiskupská, se rozkládá na strmých terasách nad vltavským břehem v Praze Modřanech. Starají se o ni nadšenci, vinaři – zahrádkáři.
Praha 4, Praha

Rosmarina Restaurant u Vltavy v Modřanech

Rosmarina Restaurant situovaný na lodi s výhledem na řeku a okolí je součástí volnočasového areálu Sport & Relax Rosmarina v Praze Modřanech. Rosmarina Restaurant není jen restaurací, ale nabízí také celou řadu doprovodných služeb a zajímavých gastronomických akcí.
Praha 4, Praha

Deco Restaurace

Rodinná chorvatská restaurace. Útulný interiér je čistý a elegantní, laděný do bílých a béžových tónů. Přímořskou atmosféru umocňují obrazy na stěnách a příjemná reprodukovaná hudba chorvatských muzikantů.
Praha 12, Praha

Hotel Villa Voyta na pražské Lhotce – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V klidné vilové čtvrti městské části Prahy 4, přesto nedaleko od centra Prahy, najdete ve dvou budovách Hotel Villa Voyta. První budova je vystavěna v secesním stylu, druhá budova v moderním stylu. Dohromady tvoří jedinečný kontrast.
Praha 4, Praha

Řeznictví Absolon v Braníku

Maso od Absolona je malá rodinná firma bourající a zpracovávající maso. Kromě toho vlastní i malé řeznictví v pražském Braníku. Nabízí zde mimořádně kvalitní masné výrobky, a navíc rádi poradí, co z čeho vařit.
Praha 4, Praha

Hostinec Ve Mlýně

Vychutnejte si kvalitní gastronomii v prostředí starého mlýna v Praze 4 – Krči. Jedinečný interiér vás vtáhne do prostředí starobylé vesničky, kde si posedíte pod modravou oblohou vedle klapajícího mlýnského kola a protékajícího potůčku.
Praha 4, Praha