Nejvyšším vrcholem Českého lesa a zároveň neodmyslitelným symbolem krajiny v okolí Domažlic je Čerchov (1042 m n. m.). Vydat se sem můžete na kole i pěšky. Areál v okolí kamenné Kurzovy rozhledny prochází postupnou revitalizací.
Nejzápadněji ležící český vrchol byl turisticky objeven již na sklonku 19. století, kdy zde domažličtí turisté postavili jednoduchou dřevěnou rozhlednu a krátce na to i útulnu (Pasovského útulna). Velká obliba Čerchova jako výletního místa si v letech 1904-1905 vyžádala stavbu nové kamenné rozhledny, která byla pojmenována po jednom ze zakladatelů organizované turistiky na Domažlicku – tzv. Kurzova věž. Ta spolu s přestavěnou útulnou sloužila veřejnosti do roku 1938, kdy byly objekty zabrány německým vojskem.
V roce 1950 vrchol Čerchova obsadila
vojska pohraniční stráže, která na něj ani do jeho blízkosti nepustila nikoho až do roku
1989. Teprve po listopadovém převratu v roce 1989 se Čerchovu alespoň částečně navrací funkce pomyslného strážce
Českého lesa.
Na vrchol Čerchova vedla od České studánky tzv. Hanova stezka. Kamenné schody a upravený terén této stezky vinoucí se mezi skalkami je dosud patrný. Severovýchodně vrcholu pramení v minulosti upravený pramen Emerichovy studny. Chýše Pasovského byla sice zbořena, ale stará rozhledna je opět ve správě domažlických turistů a při jejich akcích je přístupná veřejnosti. V současné době vede pod vrchol Čerchova zelená a modrá turistická značka. Na vrcholu stojí také vojenská betonová věž, vysoká přes 30 metrů.
Revitalizace Čerchova
Vrchol Čerchov prochází od roku 2021 proměnou – budovy bývalé pohraniční stráže jsou bourány a místo nich zde v blízké budoucnosti vyroste muzeum a zázemí pro turisty.
Navštivte ikonu Českého lesa – Kurzovu rozhlednu na Čerchově, nejvyšší vrchol s turistickými stezkami, výhledy i revitalizovaným areálem.
Čerchov má nadmořskou výšku 1042 metrů.
Na Čerchov se můžete vydat na kole i pěšky.
Kurzova rozhledna byla postavena v letech 1904–1905.
Na vrchol Čerchova vede zelená a modrá turistická značka.
Návštěvníci mohou vidět kamennou Kurzovu rozhlednu, vojenskou betonovou věž a původní stezku s kamennými schody.
Kurzova rozhledna je veřejnosti přístupná při akcích domažlických turistů.
Od roku 1950 až do roku 1989 nebyl přístup na Čerchov možný kvůli obsazení vojsky pohraniční stráže.
Místo budov bývalé pohraniční stráže zde v blízké budoucnosti vyroste muzeum a zázemí pro turisty.
Od České studánky na vrchol vede Hanova stezka.
Severovýchodně od vrcholu pramení Emerichova studna.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.