Úvod > Kam pojedete? > Plzeňský kraj > Pošumaví > Horažďovice

Horažďovice

Zámek s nevšedním muzeem, kostel sv. Petra a Pavla, pás středověkých hradeb s Pražskou a Prachatickou bránou a aqauapark – to je jen malý výběr z toho, co nabízejí Horažďovice. Díky řece Otavě je město oblíbenou zastávkou vodáků, místní zvláštností pak byl chov perlorodek v jednom z říčních ramen.

Hry a řemesla v horažďovickém zámku

Chov perlorodek a historii otavských perel dokumentuje v jedné z expozic Městské muzeum, sídlící v horažďovickém zámeckém areálu.

Můžete si také projít historickými interiéry a v interaktivní dílně si na vlastní kůži vyzkoušet některé z dávných řemesel či rukodělných technik. Pod dohledem lektorů a po názorném vysvětlení vás čeká třeba paličkování krajek, vyřezávání lžiček z připravených polotovarů, předení na kolovrátku nebo tkaní na tkalcovském stavu.
 

Ochutnejte nejlepší kaši podle krále Kaše

Každoročně v červnu se v Horažďovicích konají Slavnosti Kaše. Neobvyklý název vás vrátí do 14. století, kdy se město se odmítlo podrobit královskému majestátu a panovník Rudolf Habsburský, pro střídmost v jídle a vleklé trávicí neduhy přezdívaný král Kaše, to horažďovickým měšťanům přijel vytmavit osobně. Pro obě strany dopadl konflikt špatně – král zemřel 4. července 1307 na úplavici a Horažďovice se nakonec po ročním odolávání vzdaly. Slavnost provází řemeslné trhy, kašová bitva a soutěže.
 

Koupání, hradní zříceniny a řeka

Během posledních let víc než muzeum či kostel Horažďovice proslavil krytý aquapark. V okolí můžete navštívit také zříceninu hradu Prácheň, hrad Rabí či muzeum mapující vývoj mlynářského řemesla v Rosenauerově mlýně; nese jméno původního majitele Josefa Rosenauera, tvůrce důmyslných vodních děl, Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Od jara do zimy je oblíbeným místem výletů také řeka Otava, zejména úsek ze Sušice do Písku, který zvládnou i úplní začátečníci.

Turistická informační centra


Street food a Open Air Horažďovice

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte v sobotu 15.července na 2.ročníku akce Street food + Open Air v Horažďovicích.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Aquapark Horažďovice – odpočinek i aktivní vyžití na jednom místě

Zmoženým svalům přijde vhod výřivka a teplé masážní proudy, ti aktivnější si mohou zaplavat v bazénu, vyzkoušet tobogán dlouhý 62 m, dětský bazének s 2 skluzavkami, masážními tryskami pro děti a pirátskou loď, perličkovou lázeň nebo divokou řeku, vzduchový rošt a protiproud.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Les Prašivice – pohádkové místo v Nalžovských horách

U Nalžovských hor v lese Prašivice si nechal kolem roku 1840, Hrabě Taafe, majitel zdejšího panství původně z Irska, postavit věrnou kopii irského rodového sídla, hradu Ballymotte. K parku a zřícenině vede z Nalžovských Hor modrá značka, u lesa parkoviště není.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Prácheň u Horažďovic

Nedaleko města Horažďovic se na vrcholu kopce Prácheň (504 m n. m.) nalézá zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň. Dochovány jsou pouze zbytky věží, hradeb a bašt.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Rosenauerův mlýn u Horažďovic – kempování s možností prohlídky muzea

Jste-li příznivci táboření v krásné přírodě, jistě oceníte služby a prostor pro kempování Rosenauerův mlýn u Horažďovic. K nám se dostanete snadno po vodě, pěšky, autem nebo autobusem, navíc s možností prohlídky unikátního muzea mlynářství.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Pomník krále Rudolfa v Horažďovicích

Památník, postavený na místě, kde zemřel při obléhání český král Rudolf I. Habsburský, najdete u Horažďovice.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Horažďovicích

Kostel svatého Petra a Pavla byl založen současně s městem Horažďovice. Dokončen byl v první polovině 14. století. Gotická socha Madony na hlavním oltáři pochází z období kolem roku 1500.
Horažďovice, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví