Úvod > Aktuality > Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka
Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

  • Vydáno14. června 2021
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Většina letošních oslav byla letos kvůli koronaviru zrušena, přesto se několik málo akcí bude o víkendu 19. a 20. června konat. Někde se chystají také menší svatojánské oslavy okolo 24. června. Kde se slaví a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů.

V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete třeba v zážitkovém areálu Zeměráj, kde se oslavy Slunovratu často konají. Oblíbené pořady ve skanzenech byly letos kvůli koronavirové infekci zrušeny.
 

Slunovrat jako za starých časů

Skanzen RožnovBylinková zahrada Nobilis Tilia na okraji národního parku České Švýcarsko ve Vlčí Hoře zve 19. června na letní Svatojánské slavnosti bylin. Oslavme společně sílu letního slunovratu a začátek léta nejen tancem, hudbou ale i dobrým jídlem a podpořte tak regionální tvůrce. Prohlídky prostor Nobilis Tilia se budou konat ve 13:00; 14:00; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30; 17:00; 18:00 a 19:00 hodin.

Na mystický Svatojánský večer láká 18. června také Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Čeká vás noc plná magie, milostných rituálů a ohňů.

MystériumSlavnosti věnované odkazu našich předků ve formě Slunovratového bubnování se odehrají u menhirů v Kutné Hoře, a to 19. června. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.

Milovníci záhad a tejemství by si neměli 21. června nechat ujít Velké pražské slunovratové mystérium Karla IV.procházku spojenou s výkladem o letním slunovratu, tajemných znacích na Staroměstské věži a dakších legendách. Na závěr se stanete účastníky několika staletí se opakujícího „slunečního divadla světla“ nad katedrálou sv. Víta.
 

Den k poctě svatého Jána

louka bylinkySvatojánský den proběhne letos v Pěnčíně, a to v sobotu 19. června od 13:00 do půlnoci. Těšit se můžete na přednášky o bylinkách, muzicírování pod svatojánským nebem i autorské divadlo.

Další svatojánskou oslavou bude 25. června Mystická noc v doprovodu svatojánského ohně, šermířských soubojů, strašidel a ohňové show na hradě Hukvaldy.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

23.6.
3.7.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?

Byla jednou jedna rodina v Zeměráji

25.9.
Byla jednou jedna rodina v Zeměráji

Prožijte jeden den s obyvateli vesnice raného středověku. Jak se lišil jejich život od toho současného. Jak spali, co jedli a jak vařili, prozkoumáte zahrádky i domácí zvířata. Naštípete dřevo, namelete mouku a připravíte placky, utkáte ozdobný náramek. K tomu stovka dalších her, úkolů a hlavolamů.

Svatojánské oslavy v Nepomuku – 300. výročí sv. Jana Nepomuckého

22.4.
28.11.
Svatojánské oslavy v Nepomuku – 300. výročí sv. Jana Nepomuckého

Od blahořečení sv. Jana Nepomuckého uplynulo už 300 let. Letošní oslavy konané v Nepomuku, rodišti českého světce známého po celém světě, jsou největší událostí v novodobé historii města. Zástupci nepomucké farnosti, Matice sv. Jana Nepomuckého a města Nepomuk se organizaci oslav poctivě věnovali od

Sen noci svatojánské v Kongresovém centru Praha

30.10.
Sen noci svatojánské v Kongresovém centru Praha

Nenechte si ujít tuto jedinečnou událost podzimu.

Pohanské kameny u Višňové

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.

Nastává letní slunovrat – užijte si nejdelší den v roce

Nastává letní slunovrat – užijte si nejdelší den v roce

Astronomické léto začne v pondělí 21. června, přesně v 5:31 hodin, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený.

Menhiry Troja

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Volarské menhiry

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.