Úvod > Aktuality > Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Vydáno 12. června 2019 Životní styl
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Některé z oslav se budou konat již tento víkend (15. a 16. června), další z nich pak v průběhu příštího týdne (21. - 23. června) anebo až první červencový víkend. Kde se slaví a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů.

V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete třeba v některém ze skanzenů, kde se oslavy Slunovratu často konají. Jedním z prvních míst bude v sobotu 15. června pravěká osada Křivolík u České Třebové.
 

Slunovrat v Křivolíku anebo v britském stylu

KřivolíkTradičními oslavami letního Slunovratu opět ožije pravěká osada Křivolík u České Třebové, a to už v sobotu 15. června! Všichni malí i velcí návštěvníci se mohou těšit například na komentované prohlídky osadou, během kterých si prohlédnou rekonstrukce staveb z různých období pravěku. Děti také čeká řada zážitkových tvořivých dílen, jako pečení obilných placek nebo lukostřelba a dospělé jistě zaujmou ukázky dávných řemesel.

Jízdu slunovratu 2019 připravilo pro milovníky veteránů Britské velvyslanectví v Praze. Slavnost se bude 15. června konat v Dolních Břežanech u Prahy a můžete se těšit na nefalšovaný britský piknik se specialitami k jídlu i pití, hudbu, tanec, divadelní představení a zábavný doprovodný program pro děti po celý den. Akce se koná společně s jízdou do vrchu Zbraslav-Dolní Břežany vypsanou pro historické automobily, motocykly a automobily Morgan.
 

Slunovrat jako za starých časů...

ZeměrájTradičně, postaru s tajemnými lidovými zvyky, cimbálem a poezií, oslavíte Svatojánský večer ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Oslavy v areálu Valašské dědiny začínají v pátek 21. června od 21:00 hodin.

Prožít den s obyvateli reálné raně středověké vesnice a oslavit s nimi Slunovrat lze také v zážitkové areálu Zeměráj, a to v sobotu 22. června. Můžete si uplést věnec, zaskákat přes vatru, zatančit si v rytmu bubnů, podrbat zdejší kozy nebo si zahrát některou z rozverných her. Kromě toho si samozřejmě užijete stovku dalších atrakcí Zeměráje.

KouřimSlavnosti věnované odkazu našich předků ve formě Slunovratového bubnování se odehrají u menhirů v Kutné Hoře, a to 22. června. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.

Svatojánská noc se 22. června také chystá ve skanzenu v Kouřimi. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? Vše se dozvíte, věnec si uvijete a namícháte nápoj lásky! Program se zde koná od 19:00 do 23:00 hodin.
Noc na Grabštejně nabitá renesancí

Noc na Grabštejně nabitá renesancí

Na Grabštejn na speciální noční dětské prohlídky!