!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka
Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka
"> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Vydáno 10. června 2021
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Většina letošních oslav byla letos kvůli koronaviru zrušena, přesto se několik málo akcí bude o víkendu 19. a 20. června konat. Někde se chystají také menší svatojánské oslavy okolo 24. června. Kde se slaví a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů.

V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete třeba v zážitkovém areálu Zeměráj, kde se oslavy Slunovratu často konají. Oblíbené pořady ve skanzenech byly letos kvůli koronavirové infekci zrušeny.
 

Slunovrat jako za starých časů

Skanzen RožnovBylinková zahrada Nobilis Tilia na okraji národního parku České Švýcarsko ve Vlčí Hoře zve 19. června na letní Svatojánské slavnosti bylin. Oslavme společně sílu letního slunovratu a začátek léta nejen tancem, hudbou ale i dobrým jídlem a podpořte tak regionální tvůrce. Prohlídky prostor Nobilis Tilia se budou konat ve 13:00; 14:00; 15:00; 15:30; 16:00; 16:30; 17:00; 18:00 a 19:00 hodin.

Na mystický Svatojánský večer láká 18. června také Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Čeká vás noc plná magie, milostných rituálů a ohňů.

MystériumSlavnosti věnované odkazu našich předků ve formě Slunovratového bubnování se odehrají u menhirů v Kutné Hoře, a to 19. června. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.

Milovníci záhad a tejemství by si neměli 21. června nechat ujít Velké pražské slunovratové mystérium Karla IV. - procházku spojenou s výkladem o letním slunovratu, tajemných znacích na Staroměstské věži a dakších legendách. Na závěr se stanete účastníky několika staletí se opakujícího „slunečního divadla světla“ nad katedrálou sv. Víta.
 

Den k poctě svatého Jána

louka bylinkySvatojánský den proběhne letos v Pěnčíně, a to v sobotu 19. června od 13:00 do půlnoci. Těšit se můžete na přednášky o bylinkách, muzicírování pod svatojánským nebem i autorské divadlo.

Další svatojánskou oslavou bude 25. června Mystická noc v doprovodu svatojánského ohně, šermířských soubojů, strašidel a ohňové show na hradě Hukvaldy.
Slunovrat v Zeměráji

19.6.
Slunovrat v Zeměráji

Oslavte Slunovrat společně s obyvateli vesnice raného středověku. Upleteme věnce, vyženeme zlé síly, upečeme placky a vyrobíme obětiny, předáme je přírodním silám ve svatyni a zajistíme si jejich přízeň na další rok. Zatančíme si v rytmu bubnů a přivoláme dostatek světla zapálením obřadního ohně.

Hustopečský slunovrat s vínem

25.6.
26.6.
Hustopečský slunovrat s vínem

Místní vinaři návštěvníky pobaví svou rivalitou v soutěži o trofej slunovratu a v nočních otevřených sklepech nabídnou to nejlepší ze svých vín.

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

18.6.
Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 19. června.

Slunovrat na hvězdárně

19.6.
Slunovrat na hvězdárně

„Vesmír nás učí pokoře a hudba pozvedá duši.“ Hvězdárna a planetárium Uherský Brod a Uherskobrodský astronomický spolek zvou na kulturně‑astronomický večer na hvězdárně.

Svatojánský den v Pěnčíně

19.6.
Svatojánský den v Pěnčíně

Další ročník tradiční akce na Kittelovsku, v den, kdy je síla léčivých bylin největší.

Slunovratové bubnování u menhirů

19.6.
Slunovratové bubnování u menhirů

Stejně jako během uplynulých sedm let, i letos bude Slunovratové bubnování u kutnohorských menhirů, a to 19. června odpoledne.

Festival v Levandulovém údolí

12.6.
13.6.
Festival v Levandulovém údolí

Svatojánská stezka pro dospělé všemi smysly procházkou po Levandulovém údolí.

Svatojánská noc

25.6.
Svatojánská noc

Mystická noc v doprovodu svatojánského ohně, šermířských soubojů, strašidel a ohňové show.

Svatojánské odpoledne a noc na Kittelovsku

19.6.
Svatojánské odpoledne a noc na Kittelovsku

Od 13:00 až do večera akce plná zážitků na Kittelovsku s divadlem Apropo - Malá Strana, Dr. Kittel, Petr Šída, Lída Růžička a svatojánské zvyky. 18:00 Stand Band Folková klasika pod svatojánským nebem při svatojánském ohni. a písně Petra Kalandry, Marsyas, Vladimíra Mišíka či Niela Yunga.

Svatojánské slavnosti bylin

19.6.
Svatojánské slavnosti bylin

Srdečně vás zveme k nám do zahrady Nobilis Tilia na okraji národního parku České Švýcarsko ve Vlčí Hoře na letní Svatojánské slavnosti bylin. Oslavte společně s námi sílu letního slunovratu a začátek léta nejen tancem, hudbou ale i dobrým jídlem a podpořte tak regionální tvůrce.

Velké pražské slunovratové mystérium Karla IV.

21.6.
Velké pražské slunovratové mystérium Karla IV.

Ve chvíli západu slunce dochází každý rok o letním slunovratu k tzv. Velkému pražskému mystériu, které bylo záměrem Karla IV. a jeho dvorních astrologů. Tuto nádhernou a současně skutečně magickou podívanou spojenou s katedrálou sv. Víta je možné sledovat právě a pouze z Karlova mostu.

Živlová bylinná zahrada

19.6.
Živlová bylinná zahrada

V období magické noci svatého Jána vás zveme na náš bylinářský speciál věnovaný „živlové“ povaze bylin a jejich účinkům. Seznámíme vás s tím, na co se dříve byliny v lidovém léčitelství a magii používaly.

Hradecký Slunovrat

24.6.
26.6.
Hradecký Slunovrat

Kulturní a rodinný festival na nejpohádkovějším zámku v České republice.

Sen noci svatojánské v Kongresovém centru Praha

30.10.
Sen noci svatojánské v Kongresovém centru Praha

Nenechte si ujít tuto jedinečnou událost podzimu.

Pohanské kameny u Višňové

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.

Nastává letní slunovrat - užijte si nejdelší den v roce

Nastává letní slunovrat - užijte si nejdelší den v roce

Astronomické léto začne v sobotu 20. června, přesně ve 23:44 hodin, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Užijte si letošní letní slunovrat, tajuplnou a mýty opředenou událost, kdy Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Nedlouho poté si 24. června připomínáme svátek sv. Jana Křtitele, který je pověstmi neméně opředený.

Menhiry Troja

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Volarské menhiry

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Králův stůl - legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.