ÚvodAktualityDen slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka
Životní styl

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

  • 13. června 2023
Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2023 připadá svatojánská noc příhodně na sobotu, většina akcí se uskuteční přímo na sv. Jana. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.
Jak den slunovratu 21. červen, nejdelší a nejjasnější den v roce, tak svatojánské oslavy 24. června, na den sv. Jana Křtitele, provázely řady rituálů. V nich často hrála důležitou roli svatojánská kytice či věneček z devatera kvítí, nejčastěji prohazované dveřmi, pokládané pod polštář anebo podávané oknem. Co do takové kytice patřilo? Odpověď najdete na mnoha místech, kde se konají oslavy slunovratu anebo svatojánské slavnosti. Jelikož slunovrat letos připadá na středu, většina oslav se koná o víkendu – od pátečního večera 23. do soboty 24. června. Stejně i svatojánská noc vychází na sobotu, takže se starodávné rituály budou odehrávat ve "správný čas".
 

Slunovrat jako za starých časů

Skanzen RožnovBylinková zahrada Nobilis Tilia na okraji národního parku České Švýcarsko ve Vlčí Hoře zve 24. června na letní Svatojánské slavnosti bylin. Oslavte společně se stejně naladěnými lidmi sílu letního slunovratu a začátek léta nejen tancem, hudbou ale i dobrým jídlem a podpořte tak regionální tvůrce. Prohlídky zahrady Nobilis Tilia se budou konat ve 14:00 a 16:00 hodin.

Slavnosti věnované odkazu našich předků ve formě Slunovratového bubnování se odehrají u menhirů v Kutné Hoře, a to opět 24. června již od 13:00 hodin. K dispozici budou šamanské bubny na půjčení i zakoupení, večer bude u nasvícených menhirů ohňová show.
 

Den k poctě svatého Jána

louka bylinkyV neděli 25. června se v Jihlavě koná pouť ke svatému Jánu, kostelíku sv. Jana Křtitele, kde bude probíhat hudební a divadelní program. Hosté se mohou těšit také na havířský průvod.

Další svatojánskou oslavou bude 24. června Svatojánská noc v doprovodu svatojánského ohně, šermířských soubojů, strašidel a ohňové show na hradě Hukvaldy. Na mystický Svatojánský večer láká 23. června také Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Čeká vás noc plná magie, milostných rituálů a ohňů. Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec? To se dozvíte v kouřimském skanzenu, v tematické expozici nazvané Tajemství svatojánské noci, která bude k vidění od 23. června do 3. července. Svatojánský den proběhne i v Pěnčíně, a to v sobotu 24. června od 12:00 do 22:00 hodin. Těšit se můžete na přednášky o bylinkách, prohlídky Kittelova domu, muzicírování pod svatojánským nebem i povídání o magii letního slunovratu.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

28. 6.
Tajemství svatojánské noci ve skanzenu v Kouřimi

Jak prožívali období letního slunovratu naši předkové? Proč se pálil svatojánský oheň? Co dívkám prozradil pelyňkový věnec?

Pouť ke svatému Jánu v Jihlavě

23. 6.
Pouť ke svatému Jánu v Jihlavě

Hudební a divadelní vystoupení ve velmi příjemné atmosféře. Tradiční pouť ke kostelíku svatého Jána se koná v neděli 23. června.

Menhiry Troja Příroda

Menhiry Troja

Kameny zvané Tři bohyně stojí nedaleko ulice na Farkách v Praze Troji. Místo, kde mají být vztyčeny, vybral slovinský sochař a geomant, autor slovinské vlajky a státního znaku Marko Pogačnik.

Svatojánská noc a magické býlí a kvítí – terénní kurz

20. 6.
Svatojánská noc a magické býlí a kvítí – terénní kurz

Kurz, který má (empiricky ověřenou) kouzelnou moc. Louky jsou plné vonných bylin, kterými můžete ochutit nějaké báječné jídlo, nebo si je dát pod polštář a čekat, co se stane. Možná najdete i zlaté kapradí, které vám pomůže odkrýt poklady.

Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm 2024

21. 6.
Svatojánský večer v Rožnově pod Radhoštěm 2024

Oslava slunovratu, noc plná magie, milostných rituálů a ohňů na vás čeká ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm v pátek 21. června 2024.

Volarské menhiry Příroda

Volarské menhiry

Volarské menhiry stojí na pahorku U dvou líp nad Starým městem od dubna 2007 a jedná se o kruh tvořený 11 poměrně velkých kamenů.

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou Příroda

Poutní místo a turistický cíl Svatý Jan pod skalou

Poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se nachází u Berouna. Najdete v něm hrob chorvatského poustevníka Ivana, kterému se v 10. století pod svatojanskou skálou zjevil sv. Jan Křtitel. Vchod do poustevníkovy jeskyně je v kostele postaveném C. Luragem v polovině 17. století.

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami Příroda

Králův stůl – legendami opředený kámen s keltskými runami

Památný Králův stůl je opředen mnohými pověstmi, zvláště navazujícími na velkomoravskou minulost středního pomoraví. Králův stůl je již řadu let v centru pozornosti archeologů, kteří se snaží nalézt odpověď na otázku skutečného původu a účelu této památky.

Pohanské kameny u Višňové Příroda

Pohanské kameny u Višňové

Skupina rulových balvanů nad údolím říčky Smědé ve Frýdlantské pahorkatině je opředená četnými pověstmi. Na nejvyšším ze zdejších kamenů se totiž nacházejí "obětní mísy", velké mísovité až kotlovité prohlubně.

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě Příroda

Slunovratové kameny u Strážného na Šumavě

Na zalesněném hřebenu zvaném Homole západně od Strážného nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory je skalní útvar, na kterém jsou dva uměle postavené masivní kameny. Jejich německý název zní Heidensteine, nebo též Heidenmicheln – pohanští obři.

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy Příroda

Vonná stezka Botanickou zahradou hlavního města Prahy

Zavřete oči a nechte se vést vůní rostlin – trojskou botanickou zahradou vede Vonná stezka, originální vzdělávací projekt, který postupně zahrnuje jednotlivé expozice. Vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou.

Další aktuality

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
13. květen 2024 7:56
Životní styl

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
10. květen 2024 12:05
Životní styl

50 tipů, kam vzít maminku na oslavu Svátku matek

Den matek se slaví po celém světě. Oficiálně připadá svátek matek na druhou květnovou neděli, tento rok tedy 12. 5. 2024. V Česku se tento svátek začal se slavit roku 1923, a to díky propagátorce Alici Masarykové. Nenechte si ujít příležitost vaší mamince poděkovat za to, že je tu pro vás. Nevíte, jakým dárkem právě tu svou potěšit? Portál Kudy z nudy vám přináší zajímavé tipy a inspiraci na výlet.
5. květen 2024 8:19
Životní styl

Tradice: Včely, včelařství, včelíny a medové zážitky

Život bez včel by byl nuda! Nikdy bychom neochutnali medové koláče, medovinu ani medové pivo. Neslavili bychom Světový den včel 20. května, neprošli bychom se po včelích stezkách, nenavštívili včelíny, včelařská muzea a další zajímavá místa. Nemlsali bychom med a medovník na medových slavnostech, novomanželé by neměli svůj medový měsíc aneb Honeymoon, a osiřela by i maringotka, nabízející medový glamping.
3. květen 2024 17:04
Životní styl

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
25. duben 2024 9:05
Životní styl

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.
24. duben 2024 8:36
Životní styl

10 tipů na lázně-nelázně aneb kde si odpočinete jinak

Karlovy Vary, Luhačovice nebo Jáchymov zná každý, ale co byste řekli dovolené a odpočinku v klidu a tichu uprostřed panenské přírody, v horách anebo v místě, provoněném bylinkami? Zveme vás do lázní a lázniček, které sice nepatří mezi oficiální lázeňská zařízení, ale postarají se tam o vás stejně jako v těch pravých.
23. duben 2024 6:00
Životní styl

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?
21. duben 2024 17:17
Životní styl