!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Všichni dobří rodácí vás zvou do Bystrého
Všichni dobří rodácí vás zvou do Bystrého
">
Letní sporty

Všichni dobří rodácí vás zvou do Bystrého

  • Vydáno25. července 2012
Už po čtyři staletí putují lidé do Bystrého, aby v tamním barokním kostele uctili památku Panny Marie Karmelské. První historicky doložená zpráva o městečku, které leží v severovýchodní části Českomoravské vrchoviny 10 km jižně od Poličky, je z roku 1349. Poutní chrám vysvěcený v roce 1726 je dominantou města, ale za zmínku stojí také barokní radnice nebo renesanční zámek, který dnes slouží jako domov pro lidi s mentálním postižením. Na přelomu 19. a 20. století Bystré navštěvovali a pro svou tvorbu tam nalézali inspiraci spisovatelka Tereza Nováková a básník Jaroslav Vrchlický. V roce 1968 si městečko vybral pro natáčení svého slavného filmu Všichni dobří rodáci režisér Vojtěch Jasný. O 30 let později natočil v Bystrém Návrat ztraceného ráje.
Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.