Broumov, Kudy z nudy

Broumov

Život města, ležícího v kotlině téměř na česko-polských hranicích, se po staletí točil kolem benediktinského kláštera. Ten je dodnes společně s okolní přírodou, tedy s hřebenem pohraničních Javořích hor a skalním městem Broumovských stěn, hlavním turistickým magnetem Broumovska. Město Broumov kandiduje na Evropské hlavní město kultury 2028.

Co musíte vidět na Broumovsku

Broumovský klášter se vám představí jako impozantní barokní komplex v červené a bílé; dnešní podobu mu vtiskl skvělý barokní architekt K. I. Dienzenhofer. Kromě řady barokních plastik, zahrady, knihovny a dalších interiérů si prohlédnete také unikátní kopii Turínského plátna, do něhož bylo údajně zabaleno tělo Krista po snětí z kříže. Z přibližně čtyřiceti kopií plátna, které na světě existují, je ve střední Evropě severně od Alp jediná – a právě tu si můžete prohlédnout v broumovském klášteře.
 

Koho byste měli znát z historie paličkování

V kryptě broumovského kláštera spí svůj věčný sen Magdalena Grambová (počátek 17. století – 1671), manželka Nizozemce Kašpara Gramba, který roku 1627 získal vamberské panství. Paní Magdalena si prý z rodných Flander přivezla umění paličkování, této dovednosti naučila ženy a dívky z okolí a stala se tak zakladatelkou pověstného vamberského krajkářství. Do klášterního sklepení se můžete podívat, pokud chcete spatřit několik desítek mumií, které byly do Broumova převezeny z Vamberka.
 

Cestovatelská potěšení v pohraničí

Znalce piva potěší prohlídka pivovaru v Broumově, milovníci přírodních krás se mohou vypravit do skalního bludiště Broumovských stěn anebo se na město podívat z rozhledny na Ruprechtickém Špičáku. Měli byste navštívit také broumovský hřbitovní kostel Panny Marie, nejstarší dochovanou památku lidové dřevěné sakrální architektury v Česku, a řadu menších venkovských kostelů, které postavili či přestavěli otec a syn Dienzenhoferové v době, kdy pracovali na stavebních úpravách kláštera v Broumově.

Turistická informační centra


10. Broumovské diskuse

Na tradiční listopadovou konferenci se zajímavými hosty a inspirativním programem se tentokrát můžete těšit ve dnech 8. – 11. listopadu 2023. Setkání se opět bude konat v areálu broumovského kláštera. Tématem bude Demokracie a dialog.
Broumov, Královéhradecký kraj

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).
Broumov, Královéhradecký kraj

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.
Broumov, Královéhradecký kraj

Hřbitovní kostel Panny Marie v Broumově – unikátní památka lidové architektury

Hřbitovní kostel Panny Marie je nejstarší dochovanou památkou lidové dřevěné sakrální architektury v České republice. Je dominantou broumovského hřbitova situovaného u hlavní cesty, která dále pokračuje na Křinice. Návštěvníci si mohou kostelík prohlédnout od roku 2009.
Broumov, Královéhradecký kraj

Rozhledna Ruprechtický Špičák

Užijte si místo dalekých rozhledů! Rozhledna s kruhovým výhledem na české i polské území na vrcholu Ruprechtického Špičáku (880 m), nejvyššího bodu Javořích hor.
Broumov, Královéhradecký kraj

Farma Wenet v Otovicích s chovem lam a velbloudů

Farma Wenet se nachází v Otovicích nedaleko Broumova, blízko polských hranic. Je obklopená okolními kopci, dohlédnete odtud na Broumovské stěny, na Ruprechtický špičák i na broumovský klášter. Na farmě se chovají lamy, velbloudi, pštrosi i klasická česká hospodářská zvířata.
Broumov, Královéhradecký kraj

Broumovská skupina kostelů

Unikátní architektonickou památkou regionu Broumovsko jsou barokní kostely, postavené na území broumovského opatství podle plánů Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Kostely vznikly v poměrně krátkém čase, v rozmezí let 1709-43.
Broumov, Královéhradecký kraj

Turistická trasa z Broumova na Hvězdu a Ostaš

Středně náročná turistická trasa měří necelých 12 km. Zdejší krajina je pozoruhodná, krásná, tajemná, jedinečná a rozhodně má návštěvníkům co nabídnout. Vydejte se na výlet nádhernou přírodu s romantickými skalami a dech beroucími výhledy do kraje.
Broumov, Královéhradecký kraj

Javoří hory v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko

Javoří hory tvoří výrazný tektonický hřbet ohraničující severní část Broumovského výběžku. Chrání ze severu Broumovskou kotlinu a tvoří malebnou kulisu krajině, kterou protéká řeka Stěnava. Pokud hledáte klid v lůně lesů a hor, tady budete na tom pravém místě.
Broumov, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace

Penzion Zámeček Janovičky nedaleko Broumova

Penzion Zámeček býval zájezdním hostincem z roku 1916. Nachází se v CHKO Broumovsko v blízkosti polských hranic, na klidném místě s krásným výhledem na Broumovské stěny a Broumovskou kotlinu. Výletní hotel a restaurace v zeleni malebné krajiny Broumovska.
Broumov, Královéhradecký kraj

Dům hostů – ubytování v Broumovském klášteře

Dopřejte si nevšední zážitek z ubytování v Broumovském klášteře. Dům hostů nabízí 22 pokojů v bývalých mnišských celách. Celková kapacita ubytovacího komplexu je 70 lůžek.
Broumov, Královéhradecký kraj

Restaurace Alka Broumov

Restaurace Alka je vzdálena 200 m od Mírového náměstí v Broumově. Otevřeno má denně a každý všední den jsou k obědu připravena hotová jídla.
Broumov, Královéhradecký kraj

Pivovar Opat v Broumově – Olivětíně

Olivětínský pivovar byl založen řeholním řádem benediktinů v letech 1345-1348. Do součásné podoby byl přestavěn v letech 1890-1905. Pivovar kromě výroby klasických výčepních piv a léžáků vyrábí také speciální a nefiltrovaná piva. Ty zde můžete jak ochutnat, tak také nahlédnout do jejich výroby.
Broumov, Královéhradecký kraj

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer v Broumově

Klášterní kavárna Café Dientzenhofer zve k posezení v příjemném, klidném a inspirujícím prostředí kláštera u jedinečné a exklusivně pražené kávy trutnovské pražírny. Zvláště pro děti je velkým lákadlem široká nabídka zmrzlin.
Broumov, Královéhradecký kraj

Hotel Veba Broumov

Hotel Veba v sobě spojuje útulnost a pěkné prostředí. Jeho atmosféru vytváří samotná budova, vila z počátku minulého století, hala, jídelna, kavárna, letní terasa a salónek.
Broumov, Královéhradecký kraj

Penzion Diana Broumov

Penzion se nachází v nádherné rekreační oblasti JanovičkyO penzionu Diana vzdálené 8 km od Broumova. Přímo z penzionu je hezký výhled na Broumovský výběžek a Krkonoše.
Broumov, Královéhradecký kraj

Prohlídka pivovaru a muzea v Broumově

Do pivovaru v Broumově můžete zavítat k prohlídce výrobních prostor či za historií místního pivovarnictví. Během prohlídky, obklopené vůní sladu vyrobeného ve vlastní klasické humnové sladovně a žateckého hlávkového chmele, nahlédnete do tajemství výroby jednoho z nejstarších klášterních piv.
Broumov, Královéhradecký kraj

Pojeďte na výlet


Zábavný výlet pro děti: za poklady do Broumova

Tajná chodba pod klášterem, bezhlavý přízrak na bílém koni a historky o několika pokladech: to je jen pár lákadel pro výlet s dětmi do Broumova. Mimochodem, jeden poklad vám skutečně ukážeme, a také naučíme děti psát brkem v klášterním skriptoriu a pozveme vás na noční prohlídky a křupavé benediktinské oplatky. Jdeme, Broumov čeká!
procházka Broumovem, Výlety pro děti

Po stopách šlechtických rodů: s Harrachy po Krkonoších ze Špindlerova Mlýna do Harrachova

Jméno rodu Harrachů připomínají názvy několika míst na jejich panstvích v Česku. Nejznámější jsou město Harrachov v Krkonoších a Harrachova cesta. Měří 19 kilometrů, spojuje Harrachov se Špindlerovým Mlýnem a je stylovou připomínkou Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, vizionáře s krkonošským srdcem.
výlet Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Novém Bydžově a okolí s cestovatelem a polárníkem Václavem Vojtěchem

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901, Skřivany u Nového Bydžova – 6. srpna 1932, Labe u Sadské) nebyl první Čech, který podlehl vábení dobrodružství polárních expedic. Jako první Čech ale vstoupil na území Antarktidy, a to 27. ledna 1929. Kudy vedly jeho životní cesty a jaký byl jeho osud?
procházka Novým Bydžovem, Cesty poznání

Půjdem spolu do betléma… aneb Braunovy sochy v lese u Kuksu

Unikátní sochařská rezervace zvaná podle svého autora Braunův Betlém je neodmyslitelným prvkem kukského okolí. Bez nadsázky představuje špičku evropského barokního sochařství v plenéru. Vydáte-li se sem pěšky či na kole, můžete využít značenou naučnou stezku „Půjdem spolu do Betléma“. Výchozím bodem trasy je parkoviště v obci Kuks, kde je zároveň i její konec, protože cesta je vedena okruhem zpět. Na cestu se vybavte pevnou obuví či trekovými koly. Pro pěší variantu si vyhraďte čas asi dvě až tři hodiny. Délka trasy je 7 km.