Podbořany

Podbořany leží na úpatí Doupovských hor v kraji jihozápadně od Žatce. Historickou tvář města poznamenaly necitlivé stavební zásahy v druhé polovině 20. století, přesto se ale nacházíte v místech osídlených už dlouhá tisíciletí; lidé tu žili už v mladší době kamenné.

Co musíte vidět v Podbořanech

Podbořany kdysi proslavila těžba kaolinu a výroba porcelánu, dnes jsou jedním z chmelařských středisek. Mají vlastně dvě centra: dominantou východní části města je pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla, západní se soustředí kolem mladšího novorománského evangelického kostela Božího Spasitele. Raritou je Muzeum volyňských Čechů; právě na Žatecku a Podbořansku se totiž na konci druhé světové války hojně usazovali Češi vracející se z Volyně.
 

Byl Wogastisburg u Podbořan?

Když se z Podbořan vydáte do Kadaně, vpravo od silnice uvidíte vrch Rubín. Nadmořská výška 352 metrů není nijak závratná, ale pozoruhodná je jeho minulost: byl totiž osídlen téměř čtyři tisíce let, tedy déle, než existují dnešní Podbořany. Hradiště na plochém temeni chránily vysoké a strmé srázy a podle některých teorií se tu nacházelo bájné slovanské hradiště Wogastisburg, kde se roku 631 nebo 632 vítězně střetly slovanské kmeny Sámovy říše s franskými vojsky krále Dagoberta I.
 

Zámek a romantika starých časů nebo koupání a pivo?

Hrad ani zámek v Podbořanech nenajdete, ale jeden máte tak blízko, že vám malý nedostatek královsky vynahradí – barokní zámek Krásný Dvůr obklopený anglickým parkem z konce 18. století se soustavou rybníků a spoustou drobných romantických staveb. Lákavým cílem je i neobvyklá Schillerova rozhlednaKryrech, v letních měsících využijte podbořanské koupaliště anebo se vydejte pátrat za tajemstvím chmele do zábavného komplexu Chrám chmele a pivaŽatci.

Vyhlídková věž na vrchu Rubín u Podbořan

Vyhlídková věž na Rubínu u Podbořan stojí nedaleko slovanské hradiště, možná slavného Wogastisburgu.
Podbořany, Ústecký kraj

Vrch Rubín u Podbořan – bájné slovanské hradiště Wogastisburg

Při výjezdu z Podbořan směrem na Kadaň se při pravé straně tyčí kopec s plochým temenem a dominanta města – vrch Rubín (kóta 352 m). Od roku 1993 je chráněný jako významný krajinný prvek. Někteří badatelé se domnívají, že se zde mohlo nacházet bájné slovanské hradiště Wogastisburg.
Podbořany, Ústecký kraj

Kostel Božího Spasitele v Podbořanech

Kostel Božího Spasitele byl postaven německými lutherány žijícími v Podbořanech a okolí začátkem 20. století. Základní kámen byl slavnostně položen 6. června 1901. Jedná se o pseudorománskou stavbu ze začátku minulého století, kterou projektoval stavební rada Victor Schwerdtner.
Podbořany, Ústecký kraj

Koupaliště Podbořany

Městské koupaliště v krásném zákoutí na okraji města zahrnuje velký bazén (50 x 25 m), dětský bazén (18 x 10 m), dětský koutek, dvě hřiště na plážový volejbal a občerstvením. Jeho součástí je i sociální zařízení.
Podbořany, Ústecký kraj

Ubytování a restaurace

Wellness hotel Národní dům

Hotel se nachází v malebné obci Podbořany, malém městě v chmelařské oblasti, což z něj dělá perfektní východiště pro vaše cesty do nejkrásnějších míst v okolí.
Podbořany, Ústecký kraj

Pojeďte na výlet


Kouzlo starých časů na Šluknovsku

Šluknovský výběžek láká nejen nekonečnými loukami, lesy, nedotčenou přírodou, ale také nevídaně hustou sítí rozhleden a památek. Když nepřeje počasí a v Národním parku České Švýcarsko je nevlídno, přivítá vás zdejší kraj s otevřenou náručí. Míst k objevování je tu mnoho a při jejich návštěvě vás ovane kouzlo starých časů,a to jak v expozici šlunkovského zámku anebo při pohledu na podstávkové domy a roubenky typické pro severní Čechy.
Šluknov, Cesty poznání

Běžecká trasa Ústí nad Labem – Svádov

Krásná rovinatá trať podél řeky Labe za městem spojující Ústí s Děčínem. Obrátkových dva a půl kilometru (celkem tedy 5 km) vás zavede mezi louky a přesto nepřijdete o industriální výhledy na tovární ráz města.
běžecká trasa v Ústí n. L., Cesty pro zdraví