Podbořany

Podbořany leží na úpatí Doupovských hor v kraji jihozápadně od Žatce. Historickou tvář města poznamenaly necitlivé stavební zásahy v druhé polovině 20. století, přesto se ale nacházíte v místech osídlených už dlouhá tisíciletí; lidé tu žili už v mladší době kamenné.

Co musíte vidět v Podbořanech

Podbořany kdysi proslavila těžba kaolinu a výroba porcelánu, dnes jsou jedním z chmelařských středisek. Mají vlastně dvě centra: dominantou východní části města je pozdně barokní kostel sv. Petra a Pavla, západní se soustředí kolem mladšího novorománského evangelického kostela Božího Spasitele. Raritou je Muzeum volyňských Čechů; právě na Žatecku a Podbořansku se totiž na konci druhé světové války hojně usazovali Češi vracející se z Volyně.
 

Byl Wogastisburg u Podbořan?

Když se z Podbořan vydáte do Kadaně, vpravo od silnice uvidíte vrch Rubín. Nadmořská výška 352 metrů není nijak závratná, ale pozoruhodná je jeho minulost: byl totiž osídlen téměř čtyři tisíce let, tedy déle, než existují dnešní Podbořany. Hradiště na plochém temeni chránily vysoké a strmé srázy a podle některých teorií se tu nacházelo bájné slovanské hradiště Wogastisburg, kde se roku 631 nebo 632 vítězně střetly slovanské kmeny Sámovy říše s franskými vojsky krále Dagoberta I.
 

Zámek a romantika starých časů nebo koupání a pivo?

Hrad ani zámek v Podbořanech nenajdete, ale jeden máte tak blízko, že vám malý nedostatek královsky vynahradí – barokní zámek Krásný Dvůr obklopený anglickým parkem z konce 18. století se soustavou rybníků a spoustou drobných romantických staveb. Lákavým cílem je i neobvyklá Schillerova rozhlednaKryrech, v letních měsících využijte podbořanské koupaliště anebo se vydejte pátrat za tajemstvím chmele do zábavného komplexu Chrám chmele a pivaŽatci.

Ubytování a restaurace

Wellness hotel Národní dům

Wellness hotel Národní dům

Podbořany, Ústecký kraj