Putim

Putim, ležící jižně od Písku uprostřed luk, lesů a rybníků, patří k nejznámějším jihočeským obcím: proslavila se především díky románu Jaroslava Haška o dobrém vojáku Švejkovi. V Putimi si Švejka připomínají na každém kroku, najdete tady třeba jeho sochu v životní velikosti.

Putim: vesnice dobrého vojáka Švejka

jihočeské Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z knížek spisovatele Jaroslava Haška. Celosvětově proslulý román připomíná řada míst: v roce 1957 se tu totiž natáčel film Poslušně hlásím, pokračování komedie Dobrý voják Švejk. Můžete se vyfotografovat u filmové četnické stanice a projít se po mostě, kudy Švejk přicházel do vesnice. U něj stojí Švejkova socha v životní velikosti. Prý nosí štěstí: když se dotknete Švejkovy nohy, ochrání vás to před artrózou.
 

Z Písku do Putimi přes Putimskou bránu

Znáte studentskou píseň Když jsem já šel tou Putimskou branou? Zpívá se v ní o jedné z bran v píseckých hradbách, která byla zbořena v 19. století. Stávala mezi nynějšími domy U Koulí a U Zlaté koule, před několika lety byl obnoven most před bránou a část hradebního příkopu. Putimskou bránu navíc dodnes připomíná okrouhá bašta s cimbuřím a na fasádě blízkého domu si prohlédnete panenky, o nichž se ve zmíněné písni zpívá.
 

Vzpomínka na Jana Cimburu a oblíbené akce

Ještě dřív než Hašek a Švejk proslavil Putim Jindřich Šimon Baar, který coby domažlický gymnazista strávil na místní faře u svého strýce-faráře troje letní prázdniny. V Putimi se odehrává jeho román Jan Cimbura; na rozdíl od Švejka ale jihočeský sedlák skutečně žil, na hřbitově u barokního kostela sv. Vavřince najdete jeho hrob. Putim můžete navštívit třeba při splouvání řek Otavy a Blanice, vesnice leží kousek od jejich soutoku. Mezi oblíbené akce se řadí jarní pochod Švejkova padesátka, letní Švejkovy slavnosti nebo podzimní výlovy Podkostelního rybníka.

Aktivity

Socha dobrého vojáka Josefa Švejka v Putimi

Sochu dobrého vojáka Josefa Švejka naleznete v Putimi, za kamenným mostem. Jedná se o dílo akademického sochaře Františka Svátka, které bylo vytvořeno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války.
Putim, Jihočeský kraj

Kostel sv. Vavřince v Putimi

V místech, kde se dnes kostel sv. Vavřince nachází, byla v 11. století postavena kaple, jež byla nejdříve zasvěcena sv. Petru a později Nanebevzetí Panny Marie. V průběhu let byla kaple dostavována, až došlo k její přeměně na kostel, který byl později zasvěcen sv. Vavřinci, jáhnu a mučedníkovi.
Putim, Jihočeský kraj

Četnická stanice v Putimi – připomínka Dobrého vojáka Švejka

V Putimi se odehrává část příběhu dobrého vojáka Švejka z románu českého spisovatele Jaroslava Haška. Fiktivní četnická stanice tak stále připomíná tento celosvětově známý román.
Putim, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion Putim v jižních Čechách

V penzionu Putim naleznete příjemné ubytování nedaleko královského města Písek v jižních Čechách. Součástí penzionu je krásná restaurace s příjemnou obsluhou. Penzion nabízí ubytování ve dvoulůžkových a čtyřlůžkových pokojích.
Putim, Jihočeský kraj

Pojeďte na výlet


Letní Český Krumlov aktivně i relaxačně

Perlu nejen Jihočeského kraje, ale celé země snad každý z nás aspoň jednou navštívil. Věděli jste však, že se v Českém Krumlově dá kromě památek vyrazit i za kulturou nebo kde si dát čerstvé ryby? To a mnohem více prozradil ve svém tipu na víkend ředitel CzechTourism Jan Herget, který o tomto městě říká, že je jedno z nejkrásnějších na světě.
Výlet po Českém Krumlově a okolí, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Karavanem od jara do zimy: jižní Čechy a cesta za selským barokem

Plánujete dovolenou s domečkem na kolečkách v jižních Čechách? Rozhodně neuděláte chybu, na výletníky tu čekají tisíce krásných míst, cyklostezek i skvělých kempů. Tentokrát se s karavanem vydáme na cestu za krásami selského baroka. Vesnic s malebnými selskými statky, sýpkami, stodolami, bránami a klenutými vjezdy je tolik, že si na výlet můžete vyhradit sobotu a neděli, prodloužený víkend a klidně i týdenní dovolenou.
selské baroko na jihu Čech, Cesty krajinou