Úvod > Aktuality > Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška
Gurmánská turistika

Česko mezi řádky: Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí a Zdeněk Galuška

  • Vydáno24. ledna 2023
Host do domu – čagan do ruky, Kačena za třicet tisíc, Púťové tajemství v itrnici nebo Herodes – to býl král! To je jen malý výběr povídek Zdeňka Galušky, které vyšly v knížkách Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Možná je znáte i z televizního seriálu, v němž si hlavní role stařečka Pagáče a jeho nerozlučného druha Jury Kláska zahráli Jozef Kroner a Oldřich Velen.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka,

Zdeněk Galuška se narodil v roce 1913 v Uherském Ostrohu na Slovácku. Od dětství hrál na housle, maloval slovácké figurky a ornamenty, později dokonce vedl ochotnický soubor a také pracoval jako holič. Uherský Ostroh byl až do roku 1949 okresní město se soudem, soudní síně pak byly v místním renesančním zámku – doslova jen pár kroků od Galuškova holičského krámku. Soudci, advokáti a notáři usměvavému holiči při holení a stříhání vyprávěli, co se u soudu právě projednává, dokonce ho brali i na některá jednání. A tak se z holiče, malíře, ilustrátora, písmáka, lidového vypravěče a ochotníka stal také spisovatel a autor populárních soudniček.

Kniha Slovácko sa súdí vyšla v roce 1947, pokračování pod názvem Slovácko sa nesúdí, vydal Galuška až v roce 1972. Vylíčil v nich autentické příběhy a rázovité sousedské hádky v jedné slovácké obci, a lidé z Uherského Ostrohu se v jeho knížkách skutečně poznávali. I když se Zdeněk Galuška s manželkou Vlastou ve třiatřiceti letech odstěhoval do Brna, místní na svého rodáka dodnes nezapomněli: pořádají výstavy i oslavy Galuškova narození, při nichž si můžete poslechnout povídky, které autor sám tradičním slováckým nářečím načetl pro Český rozhlas. Dvanáct povídek také bylo zpracováno do seriálu Slovácko sa nesúdí; první řada vznikla v roce 1975, druhá v roce 1984.

Díky knížkám a seriálu můžete s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem cestovat Českem mezi řádky i ve filmu. Podíváte se například do areálu vinných sklepů Plže v Petrově, které se objevily i v seriálech Vlak dětství a naděje, v Četnických humoreskách nebo v Básnících. Natáčelo se i v Hradčovicích, Veletinách, Svatobořicích-Mistříně, Vacenovicích, Ostrožské Lhotě nebo v Hluku.

Zdeněk Galuška se v závěru života vrátil na Slovácko, zemřel v únoru 1999 v Nivnici.
Karavanem křížem krážem Zlínským krajem

Karavanem křížem krážem Zlínským krajem

Zlínský kraj je nejvýchodnějším krajem České republiky a blízkost hranic se Slovenskem se odrazila i na nářečí místních lidí, folklóru a vynikající kuchyni. Lidé na Slovácku, Valašsku i Zlínsku dbají na dodržování tradic mnohem více než kde jinde. Není tedy divu, že se tu dodnes konají různé folkloristické slavnosti a festivaly. Třeba sem spadá i Jízda králů, která je na seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál vinných sklepů Petrov – Plže u Strážnice

Areál je tvořen jedněmi z nejstarších staveb lidové architektury v České republice. Horní areál slouží jako přírodní hlediště na nejstarší a nejhodnotnější sklepy. Najdete jej asi 4 km jihovýchodně od Strážnice a 14 km od Hodonína.

Zažijte pohodu sirnatých lázní v srdci Moravského Slovácka

Zažijte pohodu sirnatých lázní v srdci Moravského Slovácka

Ostrožská Nová Ves je malebné lázeňská obec s rodinnou atmosférou. Minerální sirnaté prameny slouží k léčbě pohybového ústrojí i kožních onemocnění včetně lupénky. Aktivní dovolenou tu můžete strávit prakticky celoročně. Přes lázně vede krásná trasa pro kola a kolečkové brusle a na kraji města je vyhlášené koupání ve štěrkových jezerech. V zimě se dá vyrazit na zamrzlé jezero či do běžeckých tratí.

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Včelí naučná stezka v Ostrožské Nové Vsi

Pro milovníky medu, turisty, cyklisty a všechny zájemce vybudovali včelaři z Ostrožské Nové Vsi a Uherského Ostrohu naučnou stezku přibližující svět včel i dalšího hmyzu. Stezka je součástí "veřejné slovácké cyklistické dopravní tepny".

Sklepy Plže v Petrově – nejznámější celek vinařských sklepů v České republice

Sklepy Plže v Petrově – nejznámější celek vinařských sklepů v České republice

Sklepy stavěli sami obyvatelé obce ještě donedávna. V průměru mají délku asi 15 m a šířku 3 m. V areálu je okolo 80 vinných sklepů budovaných od 15. století.

Cyklostezky a trasy v mikroregionu Ostrožsko

Cyklostezky a trasy v mikroregionu Ostrožsko

Vydejte se s námi po cyklostezkách a cestičkách krajem folkloru, tradic i bohaté historie. Vydejte se do vinných sklepů v Blatnici pod Svatým Antonínkem, k Baťově kanálu ve Veselí nad Moravou, k léčivým pramenům do Ostrožské Nové Vsi.

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Uhersko-hradišťská vinařská stezka

Převážně rovinatá trasa je ideální pro celodenní rodinný výlet. Vede převážně jen mírně zvlněnou pahorkatinou, po klidných silnicích a cyklostezkách. Na své si přijdou milovníci vína, lidové architektury i historických a přírodních památek. Celková délka trasy je 75 km.

Strážnická vinařská stezka

Strážnická vinařská stezka

Trasa vede částečně Dolnomoravským úvalem, směrem na východ dosahuje k podhůří Bílých Karpat. Nejdelší úsek prochází zvlněnou Hluckou pahorkatinou. Klikatá, více než stokilometrová trasa pokrývá rozsáhlé území, jehož západní hranici tvoří Bzenec a Rohatec, na východě dosahuje až k Boršicím a Hluku.

Další aktuality

Noční stopa Valachy se pojede již tuto sobotu: Velké Karlovice hlásí skvělé podmínky

Ideální podmínky čekají v sobotu 4. února 2023 na účastníky běžkařského závodu Noční stopa Valachy ve Velkých Karlovicích. V noci na úterý připadlo 10 centimetrů čerstvého sněhu a nadílka má pokračovat i v dalších dnech. Oblíbenou akci s jedinečnou atmosférou pro dospělé i děti u hotelu Galik v Resortu Valachy navíc doprovodí testování skialpů s hobby závodem.
Zlínský kraj | Zimní sporty

Poznejte legendární obchodní domy: historie nakupování a unikátní architektura

Už od dob, kdy obchodní domy nahradily staré tržnice, oslňovaly nakupující spoustou technických vymožeností, luxusem a také nezvyklými radovánkami. Víte například, kde se lidé poprvé svezli na eskalátorech a který obchodní dům nabízel svým zaměstnancům terasu s lehátky pro slunění? Prozradíme vám také něco málo o novém seriálu Zlatá labuť z produkce Novy, který navazuje na film Otakara Vávry z roku 1943 Šťastnou cestu, který byl natáčený právě v kulisách obchodního domu Bílá labuť. Nový historický seriál Zlatá labuť bude vyprávět osudy lidí spjatých se stejnojmenným obchodním domem, ve své době nejmodernějším chrámem nákupu a luxusu v centru Prahy.
Zlínský kraj | Zážitky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 28. ledna 2023. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Zlínského kraje a poznejte jeho bohaté folklorní tradice. K nim patří nejenom skanzeny a originální roubené dřevěné stavby, ale také nejrůznější akce s ukázkami tradičních řemesel, gastronomické speciality ze všech koutů Východní Moravy a také lázeňství.
Zlínský kraj | Lázně a wellness